Slave Slovaci i Švicarci, doigravanje Portugalcima i Slovencima

Petar Plevnik, Marin Pintur, Mario Plavčić • srijeda, 14.10.2009.

Posljednje kolo europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo riješilo je i preostale dvojbe oko izravnih putnika u Južnu Afriku te reprezentacija koje će svoje mjesto pod južnoafričkim suncem tražiti kroz dodatne kvalifikacije. Velikani poput Francuske i Portugala ipak su izborili dodatnu priliku...

Skupina 1: Portugal u play-offu

Sve je bilo jasno u ovoj skupini i prije zadnjeg kola jer je teško bilo očekivati da će Malta ostati neporažena usred Portugala. Domaćini su Maltežane na svoj otok ispratili s četiri pogotka u mreži, precizni su bili Nani, Simao, Veloso i Edinho. Portugal će biti protivnik kojeg će zasigurno svi htjeti izbjeći u doigravanju. Švedska je bila ta koja se nadala porugalskom kiksu. Utjeha im može biti što su kvalifikacije završili s uvjerljivom pobjedom. Nastradala je Albanija, već nakon prvog poluvremena je sve bilo riješeno. Danska, pobjednik prve skupine je doživjela prvi poraz u utakmici koja im ništa nije značila. Mađarska je osvojila tri boda pogotkom Buzsakyja u 35.minuti.

Poredak: 1. Danska 21, 2. Portugal 19, 3. Švedska 18, 4. Mađarska 16, 5. Albanija 7, 6. Malta 1

Skupina 2: Švicarska do boda vrijednog Afrike

Situacija je u skupini 2 prije zadnjog kola bila takva da su teoretski čak četiri reprezentacije mogle uloviti plasman i dodatne kvalifikacije. Švicarska je bila u najboljoj situaciji. Bod na domaćem terenu protiv Izraela joj je garantirao prvo mjesto. Izrael je morao po pobjedu i nadati se čudu u Grčkoj. Na kraju, ovaj je dvoboj završio bez pogodaka, ali sa čak devet žutih i jednim crvenim kartonom. Na taj su način izabranici Ottmara Hitzfielda čekirali karte za jug Afrike. Grčka je rutinskom pobjedom nad Luksemburgom sebi osigurala play-off, a u trećem dvoboju ove skupine Latvija je svladala Moldaviju s 3:2.

Poredak: 1. Švicarska 21, 2. Grčka 20, 3. Latvija 17, 4. Izrael 16, 5. Luksemburg 5, 6. Moldavija 3

Skupina 3: Slovaci slave

Slovačka je pod vodstvom izbornika Jana Kociana došla do povijesnog uspjeha i trijumfalno završila natjecanje u vrlo teškoj skupini. Prvi put se ova zemlja uspjela plasirati na svjetsko prvenstvo. Nakon šokantnog poraza od Slovenije doma, Slovaci su tražili pobjedu na gostovanju u Poljskoj. Domaćini su svoje gostoprimstvo dokazali na najbolji način, Naime, već u trećoj minuti poljski branič Seweryn Gancarczyk je zatresao vlastitu mrežu i taj se pogodak pokazao odlučujućim. Slovenija je lako pobijedila u San Marinu i čekala vijesti iz Poljske. Međutim, nisu uspjeli uhvatiti prvo mjesto, ali nesumnjivo će naši susjedi puni optimizma čekati dvije utakmice dodatnih kvalifikacija. Mreže su mirovale na trećoj utakmici ove skupine između Češke i Sjeverne Irske.

Poredak: 1. Slovačka 22, 2. Slovenija 20, 3. Češka 16, 4. Sjeverna Irska 15, 5. Poljska 11, 6. San Marino 0

Skupina 4: Remiji za kraj

Posljednje kolo skupine 4 proteklo je u revijalnom tonu. Prvoplasirani Nijemci u Hamburgu su dočekali Finsku i umalo pokvarili gotovo savršen učinak u kvalifkacijama. Elf je poraz izbjegao zahvaljujući pogotku Lucasa Podolskog u posljednoj minuti susreta. Fince je u vodstvo doveo Johansson u 11. minuti.

Identičnim rezultatom završen je susret u Bakuu, gdje su bodove podijelili Azerbajdžan i Rusija. Aršavin je u 13. minuti doveo goste u vodstvo, da bi Džavadov u 53. minuti postavio konačnih 1:1.

Skupina 5: Golijada u Zenici

Dvojbi oko putnika u Južnu Afriku nije bilo ni u skupini 5, gdje je posljednje kolo donijelo poslasticu između Španjolske i BiH. Da su Španjolci u ovom trenutku ponajbolja svjetska momčad potvrdio je i susret u Zenici. U stilu svog nadimka Furija je ušla u susret i pogocima Piquea u 13. i Silve već u 14. minuti povela s 2:0. Novi "blietz krieg" gosti su izveli početkom nastavka kada Negredo pogocima u 50. i 55. povisuje na 0:4, a petardu u mrežu Supića isporučio je Mata. Težak poraz Zmajeva ublažili su Džeko i Misimović pogocima u posljednjim minutama susreta.

Gorak okus kvalifikacija Turci su tek donekle isprali domaćom pobjedom nad Armenijom, do koje su stigli pogocima Altintopa i Cetina u prvom dijelu susreta. Novu blamažu porazom u Estoniji doživjela Belgija, koju su potopili pogoci Piroje u 30. i Vasiljeva u 77. minuti.

Skupina 7: Srbija poražena u Litvi

U skupini 7 nije bilo nepoznanica - i prije posljednjeg kola kvalifikacija Srbija je osigurala kartu za JAR, a Francuska za dodatne kvalifikacije. Izabranici Radomira Antića doživjeli su drugi poraz u ovom kvalifikacijskom ciklusu i to na gostovanju u Litvi rezultatom 2:1. Domaćini su poveli u 18. minuti susreta pogotkom Mindaugasa Kalonasa iz jedanaesterca.

U 59. minuti Srbi su izjednačili pogotkom Zorana Tošića. Samo nekoliko minuta kasnije - novi jedanaesterac za Litvu. Pogodak za 2:1 postigao je Stankevičius, a to je ujedno bio i konačni rezultat susreta.

Rumunjska je očekivano porazila Farske Otoke rezultatom 3:1 i na taj način zaključila za njih razočaravajuće kvalifikacije. Rumunji su poveli u 16. minuti, a strijelac je bio Iulian Apostol. Bio je to jedini pogodak prvih 45 minuta. Pogotkom Bucura u 64. minuti Rumunji povisuju na 2:0. Gosti smanjuju preko Boa u 83. minuti, a priču završava Mazilu tri minute prije kraja susreta pogotkom za 3:1.

Skupina 8: Gilardino porazio Cipar

Nepoznanica nije bilo ni u skupini 8 - Italija je ranije osigurala prvu poziciju, a Irska će kao drugoplasirana u dodatne kvalifikacije. Italija je svladala Cipar rezultatom 3:2. Cipar je poveo već u 12. minuti susreta, a strijelac je bio Ioannis Okkas. Na 0:2 povisio je Michail početkom drugog dijela i tada je mirisalo na senzaciju. Talijani su "visili" do 78. minute, a tada se budi Alberto Gilardino - u 78. minuti smanjuje zaostatak na 1:2, samo tri minute kasnije postiže pogodak za 2:2, a u 90. minuti i svoj treći pogodak za potpuni preokret i slavlje Talijana.

Bugarska je potpuno deklasirala Gruziju s visokih 6:2. Bugari su poveli u 6. minuti pogotkom Berbatova, a u 14. minuti na 2:0 povisio je Martin Petrov. Samo devet minuta kasnije već je 3:0, a strijelac je ponovno Berbatov. Angelov je u 31. minuti povećao vodstvo Bugara na 4:0.

Pogotkom Dvališvilija Gruzija smanjuje na 4:1 u 34. minuti, ali samo minutu kasnije Berbatov postiže svoj treći pogodak. Petrov u 44. minuti postiže svoj drugi pogodak, a ujedno i šesti u mreži Gruzije u prvom poluvremenu! Kobiašvili se upisuje u listu strijelaca u 51. minuti za konačnih 6:2.

Utakmica između Republike Irske i Makedonije završila je bez pogodaka.