Banić dobar, Barcelona sjajna u derbiju

Branimir Korać • četvrtak, 15.10.2009.

Drugo kolo ACB lige donijelo je nekoliko vrlo zanimljivih susreta, a derbi je igran u Barceloni gdje je gostovala Valencia. Momčad Nevena Spahije nije imala šanse, a u baskijskom derbiju poraz su upisali i Marko Banić i Damir Markota...

Barcelona je upisala drugu ovosezonsku pobjedu i to ponovno odličnom i uvjerljivom prezentacijom. Ovaj put nastradala je Valencia pod vodstvom Nevena Spahije koja je poražena 87:62. U prvoj utakmici u Blau Grani, domaćim navijačima predstavila su se ovosezonska pojačanja i to u odličnom svjetlu.

No prvo ime susreta bio je starosjedilac Juan Carlos Navarro koji je ubacio 24 poena uz šut za tricu savršenih 6/6, a slijedio ga je Fran Vazquez s 14 poena. Kod gostiju bivši igrač Cibone Rawle Marshall ubacio je 17 poena, a Nando De Colo dodao je 16.

U baskijskom derbiju Caja je u svojoj dvorani svladala Bizkaiju 85:76, a gosti iz Bilbaoa pružili su vrlo dobar otpor. Manje od dvije minute prije kraja zaostajali su samo pet poena, no Caja je ipak znala u završnici privesti posao kraju i uzeti pobjedu. Hendikep gostiju bio je vrlo loš ulazak u utakmicu i zaostatak 26:13 već nakon prve četvrtine i u ostatku susreta bili su prisiljeni vraćati se u pozitivu.

Mirza Teletović s 21 poenom i sedam skokova predvodio je domaćina, 20 poena dodao je San Emeterio, a Stanko Barać za pet minuta ubacio je dva poena (1/1 za dva). Kod gostiju Alex Mumbru ubacio je 24 poena uz šest asistencija i pet skokova, Marko Banić za 27 minuta dodao je 19 poena (7/11 za dva, 5/6 slobodna) uz šest skokova (pet u napadu) dok je Damir Markota za 28 minuta ubacio 11 poena (1/1 za dva, 3/7 za tri) uz tri skoka i tri asistencije.

Real je imao teži posao nego što se očekivalo protiv Lagun Ara. Gosti su odličnom obranom stvorili prilične probleme Realu, no domaćin je ipak pokazao kvalitetu i u neizvjesnoj završnici predvođen Prigionijem i Bullockom uzeo pobjedu.

Pablo Prigioni ubacio je 20 poena, a Jorge Garbajosa dodao je 15 poena i šest ukradenih lopti. Kod Lagun Ara Andy Panko ubacio je 20 poena uz osam skokova, a Michal Ignerski dodao je 12 poena i pet skokova.

Stopostotan učinak nakon dva kola ima i Fuenlabrada koja je bez problema u svojoj dvorani nadigrala Murciju. Fuenlabrada je slavila 93:77 zahvaljujući sjajnoj trećoj četvrtini koju je dobila s visokih 33:14.

Nezaustavljiv je bio Gerald Fitch koji je ubacio 29 poena, a 15 poena dodao je Esteban Batista. Kod poraženih Vlado Šćepanović ubacio je 13 poena, a Pedro Robles dodao je 11.

Unicaja niti nakon drugog kola ne zna za pobjedu dok s druge strane Manresa ima dvije pobjede. U drugom kolu Manresa je na svom parketu slavila 77:73 nakon što je Unicaja dvije minute prije kraja serijom 7:0 povela 71:69. Ipak do kraja susreta domaćin ponovno preuzima kontrolu nad rezultatom i odnosi pobjedu.

Sergej Gladir sa 17 poena bio je najbolji pojedinac kod Manrese, a pratio ga je s 13 poena i šest skokova Ahmad Nivins. Kod Unicaje Saul Blanco ubacio je 20 poena, a Jiri Welsch 15.

Joventut je uspio preokretom u posljednjoj četvrtini doći do druge ovosezonske pobjede. Ovaj put svladali su Cajasol 65:60 iako su gosti iz Seville u posljednju četvrtinu ušli s vodstvom 53:45.

Uroš Tripković s 18 poena (5/7 trica) predvodio je Joventut kod kojeg je Eduardo Hernandez-Sonseca dodao 12 poena. Kod Cajasola Earl Calloway ubacio je 18 poena (6/13 trica) uz šest asistencija, a Juan Jose Triguero dodao je 13 poena i devet skokova.

Lagan posao imala je na domaćem terenu Granada protiv Alicantea. Već je nakon prvog poluvremena sve bilo jasno, Granada je vodila 55:33 i bilo je jasno kako će u ovom susretu uzeti pobjedu.

Pablo Aguilar ubacio je 23 poena (6/9 trica) uz šest skokova, a Richard Hendrix dodao je 20 poena i pet asistencija. Kod Alicantea Jorge Garcia ubacio je 15 poena, a Mario Austin 14. Mario Stojić igrao je 30 minuta i ubacio sedam poena (2/4 za dva, 1/5 za tri) uz pet skokova, tri asistencije i dvije ukradene lopte.

Većih problema nije imao niti Valladolid na svom parketu protiv novaka u ACB ligi Xacobea. Slavio je 75:64, a prednost nije bila veća samo zahvaljujući opuštenijoj igri domaćina u posljednjoj četvrtini nakon što su dohvatili granicu od plus 20.

Najbolji kod pobjednika bili su Brian Chase sa 16 poena (5/10 za tri) i Lamont Barnes s 13 poena i šest skokova. Kod gostiju Konstantinos Vasileiadis ubacio je 16 poena, a naš Drago Pašalić za 18 minuta ubacio je 15 poena (6/8 za dva, 1/5 za tri) uz četiri skoka.

Susret Estudiantesa i Gran Canarije odgođen je do daljnjega zbog zaraze dijela igrača Estudiantesa svinjskom gripom.