Susjed je susjedu vuk

Mateja Gošćiej • ponedjeljak, 19.10.2009.

Najzanimljiviji susret 10. kola 3. HNL Istok bio je međimurski derbi između Preloga i Nedelišća. Četvrti puta zaredom dvoboj je završen remijem, 1:1, što je donijelo negodovanje obaju strana. Kao ovaj susret, tako su i ostali rezultati bili potpuno očekivani.

Kolo bez iznenađenja obilježili su Mladostaši na svom terenu u Prelogu. Susjedska ljubav oduvijek je nepoznat pojam, a kada je u pitanju nogomet svaki postupak situaciju dodatno zahuktava. U dosta monotonoj utakmici, gdje su tek navijači jedini svih 90 minuta bili koncentrirani na susret, oba su sastava podbacila, što od straha, što od prevelike želje za dokazivanjem. Prvo je poluvrijeme za sve prisutne trajalo predugo, no u drugom su djelu momčadi pričale drugu priču. Domaćin je tokom čitavog derbija, baš kao i u proteklim međusobnim ogledima imao laganu prednost, a da je znaju iskoristiti dokazali su u 65. minuti preko Sabola. Naravno nedelišćanski navijači nisu ostali mirni aludirajući na zaleđe, no pomoćni sudac pokazuje na valjan zgoditak. Iako se to ne događa baš često, nakon što su u minusu, momci iz Nedelišća se bude i redaju svoje prilike za izjednačenje. Pokušavaju Treska, Premuš i Jagec, no od pogotka ništa sve do 80. minute. Tada Tresku u šesnaestercu ruši domaći Dodlek, a sudac pokazuje na bijelu točku. Precizan je bio Mihalic za ipak zasluženu podjelu bodova.

Još su četiri momčadi nezadovoljne remijem zaključile susret. Jedna podjela bodova upisana je u Višnjevcu, gdje je domaćin ugostio Croatiju. Đakovčani su bolje otvorili susret, pokazali sjajnu igru i zasluženo poveli u 33. minuti preko Živića. Drugih 45 minuta utakmice ipak su pripali Višnjevcu, čiju je dobru igru pogotkom za izjednačenje okrunio Jakovljević četiri minute prije isteka vremena.

Po sistemu jedan tebi, jedan meni, odigrali su Grafičar Vodovod i Koprivnica. Iako se od gostuju očekivalo da u Podgrađu svladaju posljednjeplasiranog domaćina, pad koncentracije u drugom poluvremenu koštao ih je dva boda. Dobro su i čvrsto krenuli u susret, što dokazuju dva zgoditka, u 30. i 35. minuti, kada su mrežu Grafičara tresli Jagić, odnosno Lončarek. S dva gola prednosti Koprivnica je mogla mirno čuvati rezultat, no sve agresivniji Vodovod nakon poluvremena kreće u pohod na bodove. Smanjuju na jedan gol zaostatka preko Grahovca, a konačnih 2:2 u posljednjim sekundama postavlja Balić, jedan od boljih pojedinaca u ovom susretu.

Zanimljivo, u proteklom kolu nije upisana nijedna gostujuća pobjeda, no zato se čak šest domaćina može pohvaliti s nova tri boda. Najuvjerljiviji je bio NAŠK, koji je u Našicama svladao Slobodu. Domaći su bili jednostavno bolja ekipa, koja je Slobodu doslovno zarobila, golovima Torčića i Horvateka. Mrežu je dva puta pogodio igrač utakmice, Torčić u 25. i 29. minuti.

Iako primaju sve više golova, momci iz Lipika još su na samom vrhu. Prvi poraz, u 9. kolu protiv Nedelišća poljuljao je situaciju na terenu, pa je i Olimpija imala čast osjetiti kako je to zabiti najboljem i to dva puta. Velikih 4:2 načeo je Šimunović u 30. minuti, a pri kraju prvog poluvremena pridružuje mu se i Milašinović s dva sjajna gola u samo dvije minute. Očekivalo se da će pasti još pokoji gol s domaće strane, no opuštenost Lipika kod 3:0 koristi Vuka. Na tri pogotka razlike ponovo povisuje Marčinković, dok Lišnić postavlja konačnih 4:2 za sigurnu pobjedu bolje momčadi.

U Cerniku je domaćin zasluženo slavio. S dva pogotka bili su bolji od gostujuće Slavije, koja za razliku od Mladostaša, svoje prilike nije iskoristila. Prvi gol pada tek u 52. minuti preko Pavelića, koji je ujedno i asistent za konačnih 2:0 koje je postavio Kurjaković.

Minimalna pobjeda Belišća nad Graničarom 1:0, bila je dovoljna za solidni uspon na prvenstvenoj ljestvici i slavlje nad konkurentom za zlatnu sredinu. Jedan je pogodak odlučio sve, a on je pao već u 3. minuti kada Skelac pogađa lijevi gornji kut gostujućih vrata. Potpuno zaslužena pobjeda domaćina, no uz solidnu partiju Graničara.

Baš kao u Belišću, i u Bjelovaru je upisana minimalna pobjeda domaćina nad gostima iz Slavonskog Broda. Drugoplasirana MV Croatia težak je protivnik, no domaćin je pokazao da je zasluženo i on u samom vrhu 3.HNL Istok. Konačan rezultat postavio je glavom Pavleković u 14. minuti susreta.

Križevci su u Đakovu poveli već u 4. minuti kada pogađa Blagaj, no to se pokazalo kao sve što mogu pružiti. U izjednačenoj utakmici nisu imali sreće, dok je domaćin koristio svaku pruženu priliku. U 45. minuti na 1:1 postavlja Bošković, a na konačnih 2:1 povisuje Lukić za četvrtu ovosezonsku pobjedu svoje momčadi.