Borna Rupnik • nedjelja, 25.10.2009.

Na vrhu Bundeslige nastala je velika gužva. Unutar samo dva boda smjestili su se Bayer, HSV, Werder i Schalke, a derbi u Gelsenkirchenu ponudio je obilje uzbuđenja i, što je najvažnije, pogodaka...

Za razliku od prošlotjednog derbija HSV-a i Bayera, utakmica u Gelsenkirchenu već je od prvih minuta počela opravdavati taj naziv. U prvih sedam minuta prilike su imali Markus Berg i Kevin Kuranyi, a sredinom prvog dijela Schalkeov je zid postajao sve čvršći. Međutim, HSV je baš tada poveo.

Eljero Elia obavio je najveći dio posla probivši lijevu stranu, a njegova je odlična povratna lopta pronašla mladog Šveđanina Berga koji precizno matira Manuela Neuera. Odmah u sljedećem napadu sjajnu je priliku za poravnanje imao sebični Kevin Kuranyi, koji je propustio uposliti dvojicu nečuvanih suigrača pred hamburškim golom.

HSV je mudro smirio svoju igru i zrelo parirao ponekad vrlo agresivnim domaćinima, a taj im se pristup isplatio u samoj završnici prvog dijela. Piotr Trochowski prvo je iznudio od Neuera sjajnu paradu, ali u posljednoj akciji njemačkom čuvaru mreže više nije bilo spasa. Trochowski je slobodan udarac s gotovo 30 metara prekrasno smjestio iza njegovih leđa.

Felix Magath je na poluvremenu Mineira zamijenio hrvatskim reprezentativcem Ivanom Rakitićem, a Schalke se vratio u susret unutar samo 15 minuta. Na centaršut Rafinhe izvrsno skače Kuranyi, šalje loptu u suprotni kut i od stative smanjuje na 2:1. Taj je pogodak Schalkeu dao krila, a za HSV su stvari sa zla na gore krenule u 61. minuti.

Tada im je pobjegao Kuranyi, a s leđa ga tik ispred kaznenog prostora ruši David Rozehnal. Sudac nije imao izbora i Čeh je poslan na prijevremeno tuširanje. Slobodan udarac Marcela Bordona Frank Rost skreće u prečku, ali odbijanac u mrežu sprema Lukas Schmitz za 2:2. Ostatak susreta igrao se uglavnom pred golom HSV-a, a svoj je udarac oprobao i Rakitić.

2:3 - Berg

Suprotno svim očekivanjima, do trećeg je pogotka prvi stigao HSV. Prodor Ze Roberta preciznim je udarcem kroz Rostove noge okončao Markus Berg, koji je svojim dvostrukim učinkom izvrsno nadomjestio izostanak našeg Mladena Petrića zbog ozljede. Na samom ulasku u sudačku nadoknadu bod je u Gelsenkirchenu ostavio Kevin Kuranyi (opet glavom) nakon ubačaja Heikka Westermanna. Ni to ne bi bio kraj da Gerald Asamoah potom nije promašio stopostotnu priliku.

3:3 - Kuranyi

Werder se u Bochumu na vrijeme oporavio od šoka kojeg im je priredio Šestak već u prvoj minuti utakmice. Tri su boda momčadi Thomasa Schaafa osigurali Hunt Marin, Borowski i Özil. Werder je tom pobjedom zadržao priključak s vodećima.