Borna Rupnik • subota, 24.10.2009.

Bayern se morao iskupiti pobjedom protiv Eintrachta, a do slavlja su došli tek golom Van Buytena u 88. minuti. Köln je s gostovanja donio bod, ali će opet ostati bez pohvala za umjetnički dojam, dok se Šimunićev Hoffenheim lakoćom obračunao sa svojim suparnicima...

Louis van Gaal odlučio je u prvu postavu Bayerna vratiti našeg Danijela Pranjića na mjesto lijevog beka, umjesto eksperimenta s Hamitom Altintopom, a hrvatski je reprezentativac odigrao solidnu utakmicu. Što je utakmica dalje odmicala, to je momčad iz Münchena stvarala bolje prilike, ali prije svih Luca Toni nije mogao gurnuti loptu iza leđa Oke Nikolova. Bayern je na predah zato ispraćen zvižducima.

Bayern je nastavio pritiskati i u nastavku, međutim, suprotno svim očekivanjima, mrežu je zatresao Eintracht. U 60. minuti kombinirali su Patrick Ochs i Alexander Meier, a ovaj potonji matirao je Hans-Jörga Butta. Van Gaal je u međuvremenu na teren poslao i Arjena Robbena, a potom mu pridružio i Marija Gomeza, što se isplatilo u 69. minuti: Gomez je dobio ključni zračni duel, a Robben poravnao na 1:1. Iako se očekivala završna Bayernova inicijativa, do nje nije došlo, no bodovi su naposljetku ostali na Allianz Areni zahvaljujući Danielu van Buytenu, čiji je udarac glavom iz 88. minute svladao Nikolova.

Köln se u Mönchengladbachu prvenstveno orijentirao na obranu, a domaćin nije imao rješenja za čvrst blok koji je Zvonimir Soldo poslao na teren. U prvom je dijelu Ishiaku mogao Kölnu donijeti i prednost, no na odmor se otišlo bez pogodaka. Gledatelji su sličnu sliku vidjeli i u nastavku, premda je Borussia bila aktivnija i češće testirala Faryda Mondragona. Tek je Lukas Podolski stigao zaprijetiti domaćinima. Borussia je nakon šest uzastopnih poraza osvojila bod, a Soldin se sastav ovim remijem uspeo na 13. mjesto.

Za razliku od Kölna, Nürnberg je Hoffenheimu zaigrao otvoreno, hrabro i - primio tri gola. U 34. minuti Eichner je prekrasno pogodio rašlje s 30 metara, a samo četiri minute poslije Ibišević se našao sam pred gostujućim vratarom i rutinski povisio na 2:0. Ako je tada još postojala ikakva dilema o pobjedniku, otklonio ju je Zuculini trećim pogotkom poslije lijepe akcije u 64. minuti. Josip Šimunić odigrao je cijeli susret.

Ivica Banović dirigirao je igrom Freiburga u Mainzu i u nekoliko navrata bio vrlo blizu zgoditku, Mensur Mujdža je sjedio na klupi, a Andreas Ivanschitz hladnokrvno je realizirao jedinu ozbiljnu priliku domaćeg sastava u prvom dijelu nakon odličnog dodavanja Amrija. Unatoč boljoj predstavi Freiburga, vodstvo Mainza udvostručio je kapetan Hoogland u 50. minuti, a sveprisutni Ivanschitz, koji se pokazuje kao izvrstan posao uprave, pretvorio se u asistenta. Branič Hoogland rijetko je efikasan dan upotpunio svojim drugim pogotkom pet minuta prije isteka vremena.

Hannover je protiv ambicioznog i razigranog, ali neučinkovitog i nesretnog (vratnica) Stuttgarta do minimalne pobjede došao nakon pola sata igre iz sporne situacije. Bruggink je dodao nečuvanom Ya Konanu, koji lakoćom sprema loptu u mrežu. Gosti su na čelu s Jensom Lehmannom tražili zaleđe, no sudac je ostao nijem.