Maja Giljanović • ponedjeljak, 26.10.2009.

Superclasico River Platea i Boca Juniorsa u 10. je kolu Aperture vrvio uzbuđenjima u najboljoj maniri utakmice koju je Observer 2004. proglasio najvećim sportskim događajem na svijetu.

Rasprodani Monumental (35,000 ulaznica od kojih je najjeftinija 120 kuna prodano je u manje od četiri sata, ostalih je 30-tak tisuća rezervirano pretplatnicima) svjedočio je derbiju dva nogometna titana koji je kad se sve zbroji i oduzme završio najpoštenije podjelom bodova 1:1.

River je prvih 45 minuta prokockao pobjedu jer Bocu su stisnuli u mišju rupu, a na odmor su otišli sa samo golom prednosti. Nakon samo šest minuta Nicolas Domingo je promašio 100 %-tnu šansu sam ispred golmana Boce, a Pato Abbondanzieri je u 25. minuti obranio jedanaesterac Arielu Ortegi.

El Burrito je preuzeo odgovornost, ali mu je 37-godišnjak skinuo udarac i spasio suca kritika zbog sviranja penala na Diegu Buonanotteu kojem je, naime, prethodilo igranje rukom igrača Rivera.

Samo tri minute kasnije Buonanotte je ponovno srušen ovog puta van šesnaesterca na 23 metra, a predivan je gol kojim je izazvao erupciju oduševljenja na Monumentalu postigao je kapetan Marcelo Gallardo.

U 47. minuti isključen je Cristian Villagra, Boca koja u prvom poluvremenu nijednom nije ozbiljnije prešla centar dobiva ruku pomoćnicu igrača Rivera samo da bi se tri minute kasnije Julio Caceres dao isprovocirati od Ortege te je i sam prijevremeno poslan pod tuš.

Boca se s devetoricom u polju budi i u 63. minuti Martin El Titan Palermo zabija gol vrijedan boda protiv najomraženijeg mogućeg protivnika. Najveću, pak, šansu da ipak pobijedi River je propustio u 73. minuti kad je Matiasa Abelairasa zaustavila stativa.

Boca je nakon 10 kola 10., River je tek 16., a prvih šest momčadi dijele samo dva boda. Colon (2:1 protiv San Lorenza) je prvi bod ispred Estudiantesa (1:0 protiv Atletico Tucumana), Banfielda (3:0 protiv Godoy Cruza) i Newell's Old Boysa (2:1 protiv Velez Sarsfielda u gostima) te dva boda ispred San Lorenza i Argentinos Juniorsa (1:1 protiv fenjeraša Tigrea vani).

Apertura, 10. kolo:
River Plate - Boca Juniors 1:1, Estudiantes - Atletico 1:0, Rosario - Independiente 2:0, Banfield - Godoy 3:0, Racing - Lanus 1:1, Velez - Newell's Old Boys 1:2, Arsenal - Gimnasia La Plata 1:0, Tigre - Argentinos Juniors 1:1, Colon - San Lorenzo 2:1