Premiership, 11. kolo, 31.10.2009, 13:45 h
Arsenal 3:0 Tottenham
Tottenham

Derbi odlučen u minuti

Vedran Attias • subota, 31.10.2009.

Defenzivna i moglo bi se reći bunkeraška igra Harryja Redknappa držala je Tottenhamovu nulu na Emiratesu 43 minute, a onda se sve raspalo u manje od jedne kada su prvo Van Persie, a potom i Fabregas zatresli mrežu Gomesa i tako usmjerili Arsenal prema zasluženoj pobjedi...

Tottenham je na Emiratesu u 145. londonski derbi ušao bez Modrića, Lennona i Defoea, a ostavljanje Nike Kranjčara na klupi pokazalo se velikom pogreškom trenera Harryja Redknappa. Od čak četiri Hrvata koji igraju u ove dvije momčadi, jedino je Ćorluka igrao od prve minute i vrlo dobro odradio 85 minuta dok je Eduardo ušao nakon 37 minuta igre umjesto ozlijeđenog Bendnera.

Trener gostiju složio je vezni red defenzivcima i to se osjetilo na igri Tottenhama koja praktički nije postojala. Vezni red Tottenhama držali su Palacios, Huddlestone, Bentley i Jenas koji se nisu mogli nositi s onim Arsenala jer kada bi i uzeli loptu - nisu znali što bi s njom. Igra Tottenhama tako se svodila na napucavanja lopte prema Crouchu s motom "nešto će već uhvatiti".

Vezane vijesti

Naravno da u takvoj igri nije bilo posebno lijepog nogometa jer su se gosti čvrsto branili pa Arsenal nije uspijevao opasnije zaprijetiti Gomesu prvih 20 minuta, a onda je, danas neuobičajeno neprecizni i prvih 45 minuta nekoncentirirani, Fabregas natrčao na odbijenu loptu, no umjesto u veći dio gola koji je bio nebranjen - puknuo po sredini pa je Gomes uspio sjajnom obranom spasiti svoju mrežu.

Nakon prve velike prilike na utakmici, gosti su uspjeli malo odahnuti i dati svoj obrani vremena za odmor, no ništa zanimljivo nismo vidjeli do 33. minute kada se za preponu primio Bendtner. Naravno, svima je žao kada se netko ozlijedi, no Hrvatima je ipak bilo malo manje žao jer je to bio znak kako je vrijeme da naš Eduardo skine trenirku i uđe u igru. Prije nego se to dogodilo Tottenham je, slučajno ili ne, odigrao jedinu akciju u prvih 45 minuta po desnoj strani, Ćorluka se ubacio iza leđa šepavog Bendtnera koji ga nije mogao pratiti, no naš reprezentativac nije uspio naći Croucha u sredini.

Na kraju prvog dijela Arsenal je ponovno stisnuo i potpuno zasluženo došao do vodstva. Sagna je u 40. minuti centrirao s desne strane, a Van Persie vrlo loše reagirao, no zato je samo dvije minute kasnije u ponovljenoj akciji Nizozemac sjajno loptu džonom poslao u mrežu. Gol je zaista šokirao goste koji su krenuli s centra, ali zapravo su i dalje svi stajali što je iskoristio Fabregas, uzeo loptu i prošetao se obranom Tottenhama za 2:0 samo 30-tak sekundi nakon vodećeg pogotka.

Šokatna završnica prvog dijela zapravo je riješila utakmicu iako je Redknapp dvije minute prije odmora sigurno bio zadovoljan kako njegova momčad drži nulu. U nastavku - ništa novoga; Tottenham se i dalje branio, a Arsenal igrao pa je prva prilika za konačno rješenje utakmice došla već u 53. minuti kada je Eduardo iskosa izbio sam pred Gomesa, no nije dobro reagirao naš napadač, Gomes brani njegov udarac i ostalo je 2:0.

Gosti su zaprijetili u 58. minuti iz prekida preko Bentleyja, no njegov udarac išao je ravno u Almuniju, ali zato je samo dvije minute kasnije konačno riješena utakmica. Ekotto je oštro pokosio Eduarda i dosta igrača je stalo, čak i Sagna koji je hitao desnom stranom da bi potom centrirao kada je shvatio kako je glavni sudac pustio prednost, a u sredini loše reagira King i Van Persie sretno zabija za 3:0.

Bio je to konačan odgovor na pitanje "tko će osvojiti bodove u derbiju?", a uvjerljivu pobjedu mogao je i morao dodatno povećati Eduardo u 67. minuti kada ga je Fabregas gurnuo u čistog zicera, no nije dobro reagirao. Kapetan Arsenala odlično je vidio našeg reprezentativca koji je u pravi trenutak utrčao u prazan prostor i sam krenuo prema istrčalom Gomesu, no nije se odlučio na lob nego na prizeman udarac koji je otišao pored gola.

Arsenal je rutinski zadržao prednost do kraja utakmice, a još je jednom prijetio Eduardo, no njegov udarac glavom u 80. minuti nije dovoljno dobar kao niti onaj Diabyja tri minute kasnije. Loš dan za goste s White Hart Lanea zaokružio je ozljedom Bassong koji je u punom trku samo pao da bi potom šepajući napustio teren zbog ozljede zadnje lože.

Upisao je tako Arsenal novu domaću pobjedu i zadržao stopostotni učinak na Emiratesu dok je Tottenham doživio drugi poraz u nizu, a pobjedu nad ljutim rivalom koju čekaju već deset godina - nisu dočekali...