Fulham porazio nemoćni Liverpool

Ivor Krapac, Antonija Pavlić • subota, 31.10.2009.

Nakon pobjede nad Stoke Cityjem u Carling Cupu ranije ovoga tjedna Portsmouth je nastavio s dobrim igrama i u prvenstvu - Arouna Dindane odveo je s hat-trickom svoju momčad do visoke pobjede od 4:0, a prvenstveni pogodak nakon 79 dana postigao je Frederic Piquionne. Fulham je na svom stadionu svladao nemoćni i bezvoljni Liverpool, Manchester United vratio se pobjedama, a Everton i Aston Villa odigrali su na Goodison Parku 1:1...

Vjerovali ili ne, Portsmouth je pobijedio i u prvenstvenoj utakmici ovoga tjedna, nakon trijumfa nad Stokeom u Carling Cupu, a drugi pogodak za Mornare u visokoj pobjedi nad Wiganom postigao je - Frederic Piquionne. Očito je i njega krenulo, ovoga tjedna mrežu je zatresao sveukupno tri puta i tako kolegi Marinu, znanom i kao "Engleski pacijent", bezosjećajno poništio brojač pri brojci 79 (dani bez prvenstvenog pogotka).

Najveće zasluge za pobjedu koja ih je barem malo odmaknula od samog dna i pokazala im tračak nade u bolje dane idu na adresu Arune Dindanea. 28-godišnji napadač Obale Bjelokosti prvo je u 35. minuti precizno pogodio desni donji kut Chrisa Kirklanda za vodstvo; zatim i asistirao spomenutom Piquionneu, koji je loptu primio duboko u šesnaestercu i nekako ju uspio ugurati u mrežu, a potom, kao šlag na tortu sjajne predstave, dva puta zabio, u 65 i 90. minuti, za konačan rezultat - 4:0.

Vezane vijesti

Vodeći na prvenstvenoj ljestvici Chelsea upisao je tri gostujuća boda protiv Boltona, no puno teže no što je to itko očekivao. Momčad Carla Ancelottija mučila se s efikasnošću tokom cijelog prvog poluvremena, i samo ih je dosuđeni jedanaesterac i crveni karton Samuela Jlloyda na Didieru Drogbi oslobodio u drugom dijelu igre. Najstrožu kaznu sigurno je realizirao Frank Lampard - čovjek koji je Boltonu, ili preciznije Jussiju Jaaskalaeinenu posljednjih par sezona postigao osam zgoditaka

Sredinom drugog poluvremena u Jaaskelainenovoj mreži odsjela je i druga lopta; Nicolas Anelka brzo je izveo slobodan udarac primijetivši u šesnaestercu usamljenog Deca, a Portugalac je sa sredine rutinirao naciljao lijevi donji kut. Otvorilo se nakon tog pogotka Bluesima - Zat Knight u 82. minuti zatresao je svoju mrežu i rezultat povećao na 3:0, a utakmicu je golom zaključio Didier Drogba.

Nakon poraza na Anfieldu u prošlom kolu, Manchester United vratio se na pobjedničke staze s 2:0 protiv Blackburna na Old Traffordu. Gosti su držali pozitivnu nulu više od 50 minuta, no nakon što ih je u 55. prvim Unitedovim pogotkom "načeo" Dimitar Berbatov, nisu se uspjeli vratiti u utakmicu. Konačni rezultat postavio je Wayne Rooney (87.). Nikola Kalinić je u Blackburnovom sastavu odigrao posljednjih 14 minuta, a zamijenio je Franca Di Santa.

ManU je ovom pobjedom zadržao priključak s vodećim Chelseajem, za kojim zaostaje dva boda.

Jako lošu utakmicu odigrao je pak Liverpool na gostovanju u Craven Cottageu. Bobby Zamora doveo je u 24. minuti Fulham u vodstvo, no tri minuta prije kraja prvog poluvremena najbolji Liverpoolov igrač na terenu Fernando Torres poravnao je rezultat na 1:1. Ipak, drugo poluvrijeme u igri Redsa nije ličilo ama baš na ništa - domaćini, bez pet-šest važnih igrača, nadigrali su ih i iz kreiranih prilika dva puta poentirali, poslavši ih time još daleko od sanjanog naslova prvaka. Dodatni posao otežan im je i dvama crvenim kartonima - izravan prijevremeni "put u svlačionicu" zaradili su, naime, braniči Phillip Degen i Jamie Carragher.

Izjednačene momčadi Evertona i Aston Vill, pak, odigrali su na Goodison Parku isto takvu izjednačenu utakmicu. Domaćini su unatoč problemima s ozljedama uspjeli anulirati sve Villine pokušaje napada na tri boda, a i prvi su uspjeli postići pogodak - zaslužan za to je Diniyar Bilyaletedinov, koji je precizno pogodio sam desni donji kut Friedelove mreže. Ipak, već minutu kasnije gosti su poravnali rezultat; John Carew iz slične je pozicije gađao suprotni, desni kut i pogodio za bod svoje momčadi.

Odličnu utakmicu odigrali su na stadionu Brittania Stoke i Wolwerhampton. Domaćin je u utakmicu protiv momčadi sa samog dna tablice krenuo furiozno i prvo poluvrijeme zaključio s dva postignuta pogotka - prvo je vlastitu mrežu pogodio George Elokobi, a dobru igru u prvom poluvremenu pogotkom u 44. minuti zaključio je Matthew Etherington.

U nastavku utakmice Wolwerhampton se ipak odlučio malo otvoriti i krenuti po željeni bod, a ostvarenje toga plana uvelike se ostvarilo i zahvaljujući pogođenim zamjenama trenera Micka McCarthyja. Oba gola postigao je Jody Craddock - prvi nakon sjajne akcije i asistencije glavom Christopha Berre, a drugi nakon ubačaja "zamjene" Nenada Miljasa.

Na Turf Moor stadionu Burnleyja domaćin je očekivano odnio bodove "utopljeniku" Hull Cityju, pomogavši time i Portsmouthu, koji se pobjedom nad Wiganom konačno počeo dizati i preskočio Hull. Jedini strijelac za Burnley bio je Graham Alexander, nakon što je Stephen Hunt skrivio prekršaj u kaznenom prostoru i svojim protivnicma ponudio priliku da pogode s bijele točke. Konačan rezultat 2:0 postavio je isti igrač u 77. minuti.

Stadion svijetla nije, pak, donio svijetlo u svlačionicu West Hama, koji je četiri puta ove sezone gubio s golom razlike u utakmicama u kojima je bio ravnopravan, a nekada i bolji suparnik. Ovoga puta dugo su golovima Franca i Carltona Colea vodili, no domaćini su se vratili zgoditkom Andyja Reida u 39. minuti, a na koncu golom Kierana Richardsona i izvojevali bod, premda ih je u bespotrebnom naguravanju i udaranju s Heritom Ilungom u drugom poluvremenu dosta oslabio njihov Kenwyne Jones.