Može autogol?

Mateja Gošćiej • ponedjeljak, 02.11.2009.

To je pitanje već samo po sebi suvišno, pa su u proteklom kolu nogometaši u 3. HNL Istok bez pitanja tresli sami svoju mrežu i time naravno usrećili protivnike. S “nogom na krivom mjestu” bili su Preložani, Mladostaši iz Cernika i nogometaši Croatije.

Unatoč konačnom rezultatu od “samo” dva razlike (2:0), nogometaši iz Pleternice pred svojom su publikom pokazali mnogo više. U jednom od boljih izdanja dosad porazili su sada trećeplasirane goste iz Đakova, koji su izgubljena sva tri boda, barem u ovom kolu, potpuno zaslužili. Ako spomenemo da je uz dva gola jedan bio autogol Krizmanića u 45. minuti, da su domaći propustili nekoliko stopostotnih šansi od kojih je jedna bila i jedanaesterac, jasno vam je da momci iz Đakova jednostavno nisu imali svoj dan. No, Pletreničari su to iskoristili, pa golom Budimira u 83. minuti završavaju susret sa solidnih 2:0 i s nova tri boda koja ih vode bliže vodećem Lipiku.

Sigurno su se nogometaši Slavije nadali kiksu vodeće ekipe lige, no od toga na gostovanju u Varaždinu ništa. Domaći sastav nije mogao parirati uigranom Lipiku, koji na terenu Slobode ni nije morao dati svih svojih 100%. Premoć na terenu u pogodak je u 14. minuti realizirao Kafka. Za novi gol čekalo se do 29. kada je u moru grešaka domaće obrane precizan Golik za 2:0. Konačnih 3:0 djelo je Marčinkovića, u susretu koji je Lipiku poslužio kao teži trening.

Osim Lipika, samo se još Bjelovar može pohvaliti pobjedom na gostujućem terenu. S minimalnih, no ipak dostatnih 1:0 pobijedili su Nedelišće na igralištu Hraščica. Imali su Bjelovarčani sreće, jer su se domaći u proteklom kolu dokazali u dosad najgorem izdanju, pa tako na svoj konto nisu upisali nijednu opasniju situaciju kojom bi zaprijetili gostujućem golu. Bjelovar je konačni rezultat postavio još u 3. minuti susreta, kada je Vaclavek s tridesetak metara postigao pravi eurogol. U nastavku premoć gostiju, no bez nove realizacije.

Blizu pobjede bili su susjedi Nedelišća, Preložani, koji su na gostovanju u Križevcima ispustili vodstvo stečeno u 12. minuti pogotkom Dodleka. Na kraju su izgubili s 2:1 unatoč činjenici da su od 56. minute igrali i s igračem više, te imali jedanaesterac koji nisu iskoristili. Svaka čast ide dobro uigranom križevačkom stroju, koji je ovu pobjedu zaslužio na teški način. Nakon jednog gola zaostatka i crvenog kartona, dakle igrača manje, domaći su nogometaši tek započeli svoju igru. Igrač utakmice, Hotko, strijelac je za 1:1 u 75. minuti, nakon precizno izvođenog jedanaesterca, a pad Preložani su su presudili sami, kada Jarić pri isteku vremena nespretno pogađa vlastitu mrežu i matira Marčeca.

U kolu s 30 golova, njih osam palo je u susretu MV Croatia – NAŠK. Sretniji nakon golijade bili su momci iz Slavonskog Broda, koji su nakon lošeg niza poraza upisali veliku pobjedu 5:3. Iako su se Našičani uzdigli u drugom djelu, prednost iz prvog poluvremena (3:0) odredila je pobjednika. Za domaće su pogađali jednom Sivrić i Trepšić, dok je hattrick ostvario nezaustavljivi Švarić, najbolji strijelac 3.HNL Istok. Gosti su više pokazali u posljednjih 45 minuta igre kada zabijaju tri pogotka preko Dražića i Torčića.

Pokoreni Grafičar Vodovod nije mnogo mogao na gostovanju kod ove sezone uigranog Graničara, iako je susret u početku nagoviještao dobru borbu. Gosti su poveli u 23. minuti pogotkom Matijevića, no brzo to domaći sustižu, kada su na pravom mjestu Topić i Galović. Uz dva pogotka razigranog Galovića, domaći su mogli i povećati svoje vodstvo, no nisu realizirali ponuđeni jedanaesterac.

Još jedna velika pobjeda upisana je na konto Đakova, koji je u derbiju sredine ljestvice uvjerljivo nadigrao Belišće. Sudeći po rezultatu, 3:0, gosti su bili nemoćni, no pokazali su i oni dobru igru u prvom djelu. No, jedanaesterac dosuđen u korist Đakova mijenja stanje na terenu, pa Barišićev precizan pogodak zatvara navalu Belišća. Proigrali su domaći, pa u 68. zabijaju svoj drugi gol na susretu preko Mikulića, istog igrača koji je asistent sveprisutnom Barišiću za sjajnih 3:0 postavljenih u 90. minuti.

Olimpija i Mladost iz Cernika u prošlom su se kolu zaista potrudili zabivši šest pogodaka u susretu koji je začudo bio, ne toliko zanimljiv. Osječani su slavili s 4:2, a poveli su dosta rano, još u 7. minuti preko Vuke. Da kontroliraju utakmicu pokazali su samo sedam minuta kasnije golom Živkovića, a nogometaši Cernika trudili su se i u nastavku držati priključak. Na gol zaostatka postavlja Pavelić što je probudilo novu nadu, koju ubrzo uspavljuje Šišić golom u vlastitu mrežu. Vuka se u 82. ponovo upisuje u strijelce za 4:1, a nedostižnu prednost u zadnjim sekundama tek ublažava gostujući Švađumović.

Jedini susret bez golova bio je u Koprivnici. Naravno, na kraju zadovoljniji mogu biti gosti iz Višnjevca, koji su se uspjeli obraniti od nekoliko dobrih prigoda domaćih. Nemogućnost realizacije ponovo je bio glavni problem Koprivnice, koja unatoč ne toliko lošoj igri u ovom djelu prvenstva ima tek dvije pobjede, te je sve niže na bodovnoj ljestvici.