Banić natrpao Ukrajince

Vedran Babić • utorak, 03.11.2009.

Posljednji sudionik ovogodišnje faze po skupinama Eurokupa je španjolski Bilbao, koji je u uzvratnoj utakmici porazio ukrajinski Donetsk s plus 11, nadoknadivši tako zaostatak iz prve utakmice od osam koševa. Španjolce je do Eurokupa predvodio briljantni Marko Banić s 28 koševa uz stopostotan učinak iz igre...

Bilbao naših Marka Banića i Damira Markote izborio je Eurokup u "pet do dvanaest". Upravo prvospomenuti Banić je bio čovjek odluke, jer kako drukčije nazvati igrača koji je protivniku ukrcao 28 koševa uz šut iz igre 10/10 i 8/9 s crte slobodnih bacanja, sve to za 32 minute igre. U sjajnu partiju hrvatski reprezentativac ugradio je i četiri skoka te je jednom i asistirao i ukrao loptu.

Tako je Bilbao nakon poraza u prvoj utakmici 71:63 uzvratio Donetsku porazivši ga 90:79 u utakmici koja je trebala biti mirno privedena kraju od strane domaćina, koji su olako prokockali prednost od 24 koša početkom drugog dijela.

Bilbao je utakmicu otvorio vodstvom 9:0, a gosti su prvi koš ubacili tek početkom pete minute. Ipak, Ukrajinci su se vrlo brzo oporavili od lošeg starta te su samo tri i pol minute kasnije smanjili na 16:15. Sa završetkom prve četvrtine prednost domaćih iznosila je četiri koša (23:19), da bi u sljedećem periodu Donetsk ponovno "zaspao".

Španjolci su tako četvrtinu otvorili serijom 9-2 za vodstvo 32:21, a prednost se preko plus 15 popela i na plus 22 (53:31), s kojima se otišlo na poluvrijeme. Banić se sa sedam ubačaja u tom periodu igre zaustavio na 18 koševa.

U prvom napadu drugog poluvremena Bilbao je košem Seibutisa poveo s rekordnih 55:31, ali je onda na scenu stupilo postepeno padanje u igri španjolskog predstavnika. Donetsk je od 60:42 u posljednjih šest minuta treće četvrtine napravio seriju 18:5 i primaknuo se na samo 65:60, rezultat koji mu je jamčio ukupnu pobjedu.

A onda, u zadnjoj četvrtini - prava drama. Sve do same završnice Donetsk je držao povoljan rezultat i zaostatak manji od osam koševa, da bi zatim u režiji Mumbrua i Warrena Bilbao krenuo u posljednju bitku za Eurokup. Na dvije minute prije kraja Tucker je smanjio na 76:73, a na drugoj strani Warren je uzvratio ključnom tricom i povisio na plus šest.

Ulaskom u posljednjih 60 sekundi utakmice Marque Perry je za Donetsk pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja, dok je Mumbru izborio koš i dodatno bacanje, koje je realizirao, za vodstvo 82:74, koje njegovoj momčadi još uvijek nije bilo dovoljno za prolaz.

Za ukupnu pobjedu Bilbaa i proboj u fazu po skupinama Eurokupa "pobrinuli" su se gostujući igrači, koji su u narednom napadu jeftino izgubili loptu i prepustili svojim suparnicima meč loptu, koju su ovi rado iskoristili, precizno realiziravši preostala slobodna bacanja za konačni trijumf 90:79. Neke od ključnih koševa u tom periodu igre zabio je upravo Banić.

Osim njega, u redovima Bilbaa bivši igrač Cibone Chris Warren ubacio je 17 koševa, a Mumbru 13, dok je Markota za 19 minuta na parketu postigao četiri koša (2/2 za dva), tri asistencije i jedan skok.

Kod gostiju iz Ukrajine, Perry je ubacio 26 koševa, a odličnu partiju pružio je i Chris Owens s 19 poena i devet skokova. Bruno Šundov, pak, nije odigrao utakmicu za pamćenje. Za 16 minuta igre postigao je dva koša (0/2 za dva) i uhvatio četiri lopte.

Ovom pobjedom Bilbao se pridružio skupini E u kojoj su Spirou Basket, Spartak St. Petersburg i Turk Telekom. Donetsk će, pak, nastaviti svoj ovosezonski europski put u EuroChallengeu.