Ostali sportovi

Tini dvije bronce, brončani i Možnik

Maja Giljanović • nedjelja, 08.11.2009.

Najveći gimnastički događaj u Hrvatskoj od samostalnosti i najveće okupljanje gimnastičara u Hrvatskoj u posljednjih 20 godina nakon Univerzijade u Zagrebu 1987. Svjetski kup u Osijeku se pokazao najuspješnijim Svjetskim kupom naših gimnastičara u povijesti.

Krajem rujna na Svjetskom kupu u Dohi hrvatski su gimnastičari osvojili četiri medalje. Pobjedničko su postolje izborili zlatni na parteru Tomislav Marković, srebrna na gredi i tlu Tina Erceg i brončana u preskoku Tijana Tkalčec.

Ovog vikenda u konkurenciji 140 gimnastičara i gimnastičarki iz 29 zemalja hrvatski su gimnastičari nadmašili Katar i osvojili medalju više. Nakon prvog dana i srebrnih medalja Markovića (parter) i Tkalčec (preskok) drugog su dana u tri finala Erceg i Možnik osvojili tri brončane medalje.

Kaštelanka, jedina hrvatska olimpijka, prvu je broncu zaslužila na gredi. 27. na Svjetskom prvenstvu u Londonu Erceg je u 90 sekundi dugoj vježbi napravila tek dvije manje greške, zaslužila 12,675 dovoljno za treću stepenicu podija iza Kineskinje Sui Lu (13,750) i Čehinje Jane Komrskove (12,925), a ispred Kanađanke Laurie Pepin-Grange (12,450) na četvrtom mjestu.

Drugu je broncu osvojila na tlu: "Obožavam vježbati parter. Iako je užasno teško nastupati pred domaćom publikom, toliko da mi se nakon valjda dulje od tri godine vratila trema, dala sam sve od sebe i presretna sam", izjavila je.

Erceg je treće mjesto osvojila ocjenom 13,200 iza brončane na Svjetskom prvenstvu Sui (13,825) i Portugalke Zoi Lima (13,325), a ispred Brazilke Brune Leal (13,175).

Možnik je svoju broncu zaslužio odličnom vježbom (polaznih 6,9 za razliku od 6,3 u kvalifikacijama) za koju su mu suci dali ocjenu 14,850 dovoljno da nakon preostalih sedam finalista ostane među tri najbolja. Zagrepčanina su prestigli samo bivši (2005.) svjetski prvak Slovenac Aljaž Pegan (15,675) i svjetski viceprvak Nizozemac Epke Zonderland (15,550).

Pobjedu u preskoku je odnio srebrni na Svjetskom prvenstvu u Londonu Rumunj Flavius Koczi (16,025) ispred Ukrajinca Jakubovskog (15,750) na drugom i Portugalca Arauja (15,475) na trećem mjestu, a Rumunj je slavio i na ručama. Marius Berbecar je pobijedio (15,350) ispred srebrnog Poljaka Kierzowskog (15,100) i tek brončanog svjetskog prvaka Kineza Wanga (14,975).

Sljedećeg vikenda u Stuttgartu je posljednji ovogodišnji Svjetski kup. Četvero hrvatskih gimnastičara nakon sedam postaja SK-a zauzima pozicije u Top 3: Marković na parteru, Tkalčec u preskoku (Čakovčanka u idealnom raspletu može godinu završiti čak i na prvom mjestu) i Erceg na parteru trenutno su drugi, a treći su Možnik na preči i Erceg na gredi.

U Njemačkoj se očekuje i nastup olimpijskog viceprvaka Filipa Udea koji je Svjetski kup u Osijeku, najveće gimnastičko okupljanje u Hrvatskoj nakon Univerzijade u Zagrebu 1987., odlučio propustiti. Jedan je razlog Udeova averzija prema spravama Gymnova na kojima je vježbao dvaput i dvaput se ozlijedio (Međimurac u Nedelišću vježba na spravama Spieth), drugi su, pak, bolovi u oba ramena, a o trećem - navodno zategnutim odnosima između GK Macan i GD Inova Gim - šuškaju kuloari.