Vodeni sportovi

Finala našima, svjetski rekord Fesikovu

Maja Giljanović • subota, 14.11.2009.

Finala Dominika Strage na 100 mješovito i Alekseja Puninskog na 50 delfin te svjetski rekord Sergeja Fesikova na 100 mješovito epilog su kvalifikacija četvrtog od pet ovogodišnjih natjecanja Arena Svjetskog kupa u 25-metarskim bazenima koje se ovog vikenda održava u Berlinu.

Finale je u kvalifikacijama na 100 mješovito od trojice naših izborio samo Dominik Straga. 21-godišnjak je zauzeo peto mjesto (52,81) ispred Nizozemca Robina van Aggelea (52,97), Nijemca Markusa Deiblera (52,98) i Slovenca Petera Mankoča (53,05), a iza Rusa Sergeja Fesikova, Južnoafrikanaca Gerharda Zandberga (51,79) i Dariana Townsenda (52,54) te Litavca Vytaustasa Janušaitisa (52,76).

20-godišnji Fesikov je srušio prvi svjetski rekord Svjetskog kupa u Berlinu. Nakon što je kući u Moskvi prije 10-tak dana poboljšao rekord svjetskih kupova na 51,45 srušio je i 51,15 svjetskog prvaka Ryana Lochtea iz Manchestera prošle godine i svjetski rekord prvi put u povijesti 100 mješovito spustio ispod 51 sekunde (50,95).

Saša Imprić je 14. (54,12), a Saša Gerbec 36. (56,77).

Na posljednji je vlak za finale u kvalifikacijama na 50 delfin uskočio Aleksej Puninski. 24-godišnjak je isplivao 22,70) i osvojio osmo mjesto iza svjetskog rekordera (22,06) Nijemca Steffena Deiblera (22,12), Južnoafrikanca Rolanda Schoemana (22,18), Brazilca Nicholasa Santosa (22,42), Rusa Jevgenija Korotiškina (22,61), Australca Geoffrey Huegilla (22,63), Francuza Fredericka Bousqueta (22,64) i Nijemca Johannesa Dietricha (22,68).

Mario Todorović je osvojio 11. mjesto (23,02) 32 stotinke sporije od Puninskog.

21-godišnji Korčulanin je ostao kratak i u kvalifikacijama na 100 slobodno. Zauzeo je, naime, 12. mjesto (47,50) 74 stotinke sporije od Lyndona Fernsa (46,76) koji se posljednji uvrstio među finaliste predvođene Šveđaninom Stefanom Nystrandom (46,10). Dominik Straga je osvojio 18. mjesto (48,11), a Mario Delač 30. (48,45).

Bez finala su ostali primjerice i Filippo Magnini na devetom (47,21), Eamon Sullivan na 11. (47,46) i svjetski rekorder (44,94 Francuz je isplivao na Europskom prvenstvu u Rijeci prošle godine) Amaury Leveaux na 33. mjestu (48,49).

Bivša svjetska rekorderka (26,23) Sanja Jovanović je u kvalifikacijama na 50 metara leđno osvojila 19. mjesto (27,85) sekundu i 40 stotinki sporije od Njemice Daniele Samulski (26,45) na prvom mjestu i 75 stotinki sporije od osmoplasirane Australke Marieke Guehrer (27,10).

Gerbec je u kvalifikacijama na 50 metara prsno zauzeo 20. mjesto (27,81) dvije sekunde i 18 stotinki sporije od svjetskog rekordera (25,43) Južnoafrikanca Camerona van der Burgha (25,63) na prvom mjestu i sekundu i tri stotinke sporije od posljednjeg finaliste Nijemca Hendrika Feldwehra (26,78).

Duje Draganja je prijavio 100 slobodno i 50 delfin, ali je odustao od nastupa baš kao i Michael Phelps na 100 mješovito. Amerikanac je ipak nastupio na 200 delfin i jedva izborio finale kao osmi (1:53,82) iza u prvom redu Rusa Nikolaja Skvorcova (1:52,44).