Reprezentacija - prijateljske utakmice, 14.11.2009, 17:30 h, Vinkovci, stadion Cibalije, gledatelja: 10.000
Suci: Mihaly Fabian, Lemon, Viszokai (svi Mađarska)

Bernard Jurišić • subota, 14.11.2009.

Hrvatska nogometna reprezentacija uvjerljivom je pobjedom zaključila 2009. godinu i odlazi na višemjesečni odmor do novih prijateljskih ispita. U mrežu nedoraslog Lihtenštajna naši su reprezentativci ukrcali pet lopti, iako su igrali bez mnoštva standardnih...

Mathias Christen
37'
16
Phillipe Erne
67'
14
Wolfgang Kieber
70'
15
Franz-Josef Vogt
84'

Hans-Peter Zaugg

Hrvatska je uspješno odradila posljednju ovogodišnju provjeru, očekivano uvjerljivo nadvladavši nedorasli Lihtenštajn. U povijesnoj prvoj utakmici u Vinkovcima Hrvatsku su dočekale pune tribine, 10.000 navijača koji su uživali u igri i pogocima i slavili 90. rođendan Cibalije.

Neki od njih još se nisu ni smjestili na svoja mjesta, a Hrvatska je već vodila. Mate Bilić nakon samo 42 sekunde zatresao je mreži Lihtenštajna i ubilježio se u ljetopise kao strijelac najbržeg pogotka u povijesti hrvatske reprezentacije. Gabrić mu je ubacio loptu s desnog boka, a Bilić je svoj drugi nastup okrunio prvom pogotkom.

Četvorica debitanata

Četvorica igrača ubilježit će današnju utakmicu prvom u svojoj reprezentativnoj karijeri. Danijel Subašić, Drago Gabrić, Gordon Schildenfeld i Tomislav Dujmović po prvi su put zaigrali za seniorsku reprezentaciju, a nakon tri godine svoj drugi nastup ubilježio je Mladen Bartulović.

Na klupi za pričuve ostala su još dvojica potencijalnih debitanata. Vratar Šibenika Goran Blažević i lijevi bočni praške Sparte Manuel Pamić morat će pričekati neku drugu prigodu za reprezentativni debi.

Već u 10. minuti vodstvo je udvostručeno. Darijo Srna je izveo slobodan udarac s 25 metara, gostujući vratar Jehle se pokliznuo i lopta je odsjela u mreži. Izveo je naš kapetan puno boljih i opasnijih slobodnjaka koji nisu pronašli put do mreže, pa nitko neće imati primjedbi što je konačno prekinuo dug post iz svog jakog oružja - prekida.

Treći pogodak stigao je u 23. minuti. Srna je ubacio s desnog boka, Bilić je glavom smirio loptu Eduardu na suprotnoj vratnici, a naš najbolji napadač zakucava loptu u mrežu za 3:0.

Do poluvremena naši više nisu poentirali, makar su mogli, posebno u 42. minuti kad je Vukojević za malo zakasnio na Pranjićevu paralelu s lijeve strane. Lihtenštajn je zaprijetio jednom nakon neopreznosti Srne, drugi put nakon slobodnog udarca, sve pred kraj poluvremena, no bilo je to 45 minuta očekivane dominacije Hrvatske.

Drugo poluvrijeme otvoreno je još uvjerljivije od prvog, a u kod oba brza pogotka u središtu pozornosti bio je naš novi napadački adut Mate Bilić. Najprije je u 47. minuti dočekao pogrešku gostujućeg stopera i asistirao Eduardu za njegov drugi pogodak, a zatim dvije minute kasnije iz slobodnog udarca s 20 metara fino prebacio "živi zid" i savladao Jehlea za 5:0.

Očekivalo se da će do kraja još koja lopta odjesti u mreži Lihtenštajna, no brojne izmjene posve su razvodnile ostatak susreta. Tek je Jelavić minutu prije kraja mogao ukrcati i šestu loptu u gostujuću mrežu, no spriječili su ga vratar Jehle i izbačaj stopera s gol-linije.

Hrvatska je tako uvjerljivom pobjedom zaključila neuspješnu 2009. godinu, u kojoj je ubilježila svoje tek druge neuspješne kvalifikacije u povijesti. Idemo dalje, 2009. ostavljamo u prošlosti, a poglede usmjeravamo prema 2010. I 2012...