1. Hrvatska nogometna liga, 15. kolo, 21.11.2009, 20:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 3.000
Suci: Šime Bugarija (Bibinje), Kraljević (Zadar), Mergeduš (Nova Gradiška)

Bernard Jurišić • subota, 21.11.2009.

Šest pogodaka i gotovo nevjerojatna niska promašaja Hajdukovih igrača obilježili su maglom obavijenu večer na splitskom Poljudu. Hajduk je šest lopti spremio u mrežu Croatije, a konačnim rezultatom mogu biti zadovoljniji - Sesvećani...

Ante Pokrajčić
55'
26
Josip Juraj Tominac
58'
18
Artim Pollozhani
77'
Anto Petrović

Ono što su Hajdukovi nogometaši promašivali danas u prvom poluvremenu utakmice protiv Croatije mora se ugurati u neku rubriku "vjerovali ili ne". Sedam ne sto, nego dvjestopostotnih šansi promašili su Splićani, a u mrežu gostiju ugurali tek dvije lopte nakon pogrešaka njihova vratara Radoša.

Seriju nevjerojatnih promašaja otvorio je Anas Sharbini u 12. minuti, nastavio Ibričić u 17., pa opet Sharbini u 18., pa nakon vodećeg pogotka u 20. minuti produžio Tomasov u 31., Ibričić u 37., a zaključio Paraiba u 40. i 41. minuti. Pričamo o situacijama kad su igrači Hajduka bili sami pred gostujućim vratarem, neometani u prostoru između peterca i bijele točke i nemilice trošili prigode i živce oko 3.000 nazočnih na tribinama.

Gusta magla kakva Poljud nije obavila već godinama može biti lagano opravdanje za Hajdukovce, lopta je bila klizava, teren mokar, no sve ono što su promašili dovelo je Edoarda Reju da se hvata za glavu i skače pored klupe u nevjerici.

Pogoci su stigli nakon pogrešnih procjena vratara Radoša. Prvi u 20. minuti kad su u skoku bili vratar Sesvećana i Maloča, lopta je došla do Vejića koji je sprema u mrežu. Drugi u 44. minuti kad je Radošu ispala lopta u još jednom skoku s Maločom i došla do Ibričića koji ju je uspio ubaciti loptu u praznu mrežu za 2:0.

U drugom poluvremenu Hajdukovi su igrači ipak malo uštimali ciljnike i strpali još četiri lopte u sesvetsku mrežu. Bilo je još velikih promašaja, Vejić je primjerice mogao upisati svoj prvi "hat-trick" u karijeri, no pobjeda je na kraju ipak bila vrlo uvjerljiva.

Već u 52. minuti Tomasov je prošao po desnom boku i ubacio na prvu vratnicu, a Paraiba glavom zakucao u mrežu za 3:0. U 73. minuti koprodukcija Sharbini - Ibričić urodila je drugom pogotkom BiH reprezentativca, a samo 40 sekunda nakon što je zamijenio Ibričića, u gužvi se najbolje snašao mladi Ante Vukušić za 5:0.

Nakon toga Torcida je pojačala maglu svojim pirotehničkim sredstvima, pa je rijetko tko vidio ruku zbog koje je sudac dosudio kazneni udarac za Hajduk u 84. minuti. Anas Sharbini uzeo je loptu i napokon je ugurao u mrežu, makar i s bijele točke, nakon silnih promašaja koje si je priuštio u posljednjim kolima.

Do kraja susreta Ljubičić je pogodio i vratnicu, a Sesvećani nakon svega viđenoga mogu biti i zadovoljni sa samo šest odlazaka na centar zbog primljenih pogodaka. Hajduk je propustio prigodu ostvariti rekordnu pobjedu u povijesti hrvatskih prvenstava, a da je realizirao samo "stopostotne" prigode večeras bi se na Poljudu ubilježio rezultat koji bi obišao kuglu zemaljsku.

Sesvećani su u totalnom rasulu, a Hajduk je puno zabio, ali i još više promašio. Odavno nismo svjedočili jednostranijoj utakmici od večerašnje.