Petica Ajaxa, četvorka PSV-a

Vedran Babić • nedjelja, 22.11.2009.

Najefikasnija momčad nizozemske lige, Ajax, opravdala je taj status novom golijadom protiv Heerenveena (5:1) u sklopu 14. kola. Efikasan je bio i PSV, koji je pobjedom 4:0 nad Heraclesom ostao na dva boda zaostatka za Twenteom...

PSV i dalje ne posustaje. Drugoplasirana momčad lige još uvijek, poput Twentea, ne zna za poraz, a protiv Heraclesa je upisala i petu uzastopnu pobjedu, 11. ukupno. Ipak, tko zna kako bi ta utakmica završila da gosti iz Almela, inače osmi sastav lige, nisu ostali bez isključenog Martina Pieckenhagena već u 29. minuti.

To kao da je došlo naručeno za PSV, koji je s tri pogotka u rasponu od 17 minuta riješio susret. Ibrahim Afellay je načeo goste u 45. minuti, na 2:0 povisio je Balasz Dzsudzsak u 50., a na 3:0 Ola Toivonen u 62. minuti. Konačnih 4:0 djelo je srpskog igrača na posudbi iz beogradskog Rada, Jagoša Vukovića, u 87. minuti.

U utakmici koja bi u proteklim godinama bila proglašena za veliki derbi, Ajax je s 5:1 deklasirao ove sezone osrednji Heerenveen. Svi pogoci pali su u prvom dijelu, a Ajax je već poslije pola sata igre vodio 3:0 (dva gola Demy de Zeeuw, jedan Marko Pantelić).

Najbolji strijelac lige Luis Suarez zabio je svoj 17. ligaški pogodak za 4:0 u 35. minuti, a onda je u 39. Goran Popov smanjio na 4:1. Odmah u sljedećem napadu Ismael Aissati ponovno je zatresao mrežu Heerenveena za konačnih 5:1 i 35. osvojeni bod Ajaxa, koji ga opet drži na bod manje od PSV-a i tri od Twentea.

U ostalim susretima Feyenoord i Utrecht su u dvoboju četvrtog i petog na ljestvici odigrali skromno, bez pogodaka, Venlo je s 5:0 pregazio Spartu, za koju Darko Bodul nije upisao nastup, dok je Den Haag na gostovanju kod Willema izvukao bod iako je preko 50 minuta igrao s igračem manje.