Osvojena Phillips Arena

Igor Maračić • petak, 27.11.2009.

U sinoćnje dvije NBA utakmice rezultatski bi se reklo kako su Utah i Orlando bez ikakavih problema svladali svoje protivnike. Dok je u slučaju Jazzera i Bullsa bilo otprilike tako, Orlando se morao dobrano potruditi protiv jako dobrih Hawksa i na kraju im ipak uvjerljivo nanijeti prvi domaći poraz u sezoni...

Na Dan zahvalnosti kao jedan od najvećih praznika u Americi, većina ljudi vrijeme provodi kod kuće sa svojim obiteljima. U rijetkom slučaju odmor za sve znači i odmor za NBA igrače i iako se zapravo većina lige jučer odmarala, Atlanta i Orlando, odnosno Utah i Chicago morali su taj odmor odgoditi i svojim utakmicama učiniti odmor svojih sugrađana zanimljivijim. Tako je i bilo. Nakon usporenog prvog poluvremena za Magic (51:39 za Atlantu), igrači Stana Van Gundya vratili su se iz svlačionice spremniji i motiviraniji za preokret i na kraju ostvarili veliku pobjedu.

"U prvom poluvremenu naša početna postava izgledala je kao da ne želi igrati i samo su nas zamjene zapravo držale u igri. Na odmoru sam ih pitao: "Želite li tko od vas zapravo igrati?", izjavio je Van Gundy te na svoje pitanje na poluvremenu očito dobio puno pozitivnih odgovora. Dwight Howard nakon nekog vremena je pokazao što i koliko zapravo može, te s 22 koša, 17 skokova i četiri blokade predvodio Orlando: "Trener me jednostavno izazvao da igram bolje, što se vidjelo u drugom poluvremenu". Nepobitna činjenica je kako se u momčadi Orlanda (12-4) osjeća kemija.

Prvi domaći poraz Hawksa

Osim odličnih Vincea Cartera (21 poen, devet skokova) i Rasharda Lewisa (14 koševa, pet skokova) nevjerojatan je sinoć bio i "igrač iz sjene", veteran Anthony Johnson, 35-godišnjak koji je zamjena za novog startera u ekipi, Jasona Williamsa: "Nije bio ljut (Johnson) zbog male minutaže u prošlim utakmicama. Izašao je na teren i odlično odradio svoj posao. U ovoj ekipi nitko se ne brine o minutaži i broju koševa". Johnson ih je postigao 17, preuzevši inicijativu kad je bilo najpotrebnije. Za Magic je ovo i pobjeda utjehe, nakon šokantog poraza protiv Heata u zadnjim sekundama.

Hawksi osim sasvim solidne igre u prvom poluvremenu i nekoliko atraktivnih poteza (uglavnom Josh Smith) nisu pokazali puno. U drugom su poluvremenu izgledali doslovno izgubljeno i nisu imali šanse protiv raspoloženog Orlanda. Par riječi o utakmici rekao je najbolji igrač domaćina, Joe Johnson (22 koša, sedam skokova): "U drugom poluvremenu jednostvno nismo napadali. Igrali smo protiv jedne od najjačih momčadi, ali nismo pokazali dobre znakove". Josh Smith je zabio 13 poena i uhvatio isto toliko lopti, a po deset koševa zabili su povratnik nakon ozljede Bibby i jako dobar šesti čovjek Crawford.

U drugoj utakmici večeri Jazzeri, koji se polako vraćaju u formu, nisu imali velikih problema protiv opadajućih Bullsa. Domaćini su gađali odličnih 60 posto iz igre, iako su zabili samo 56 posto slobodnih bacanja. Fantastičan učinak imao je Boozer, koji je u 34 minute igre skupio 28 koševa, osam skokova i pet asistencija, uz 12/14 šuta iz igre. D-Williams dodao je 21 koš i šest asista, a Ronnie Brewer 15 poena i također šest asistencija. "Bili smo drukčija ekipa večeras", izjavio je Williams. Kod Bullsa je s 26 poena i osam skokova prednjačio Deng, a 19 koševa dodao je Rose.