Anthony dosegnuo čarobnu granicu

Branimir Korać • subota, 28.11.2009.

U bogatom NBA programu naslovnice pripadaju Carmelu Anthonyju. Zvijezda Nuggetsa ubacila je 50 poena protiv Knicksa i tako prvi put u karijeri dostigla tu brojku poena u jednom susretu. Netsi su se približili rekordu po broju izgubljenih utakmica na početku sezone, poraženi su i u Sacramentu te im nedostaje jedan poraz da odu u povijest...

New York Knicksi gostovali su u Denveru i u odličnoj utakmici upisali poraz 128:125. Ipak, malo tko će spominjati odličan otpor Knicksa, prvo ime susreta bio je Carmelo Anthony i upravo on odnosi naslovnice. Prvi put u karijeri Anthony je ubacio 50 poena u jednom susretu, a upravo 50. poen bio je ključan i Nuggetsima je donio šest sekundi prije kraja vodstvo 127:123. "To su bila najteža slobodna bacanja što sam šutirao možda u životu. U igri je bila pobjeda, 50 poena, sve to želite uzeti i sve je na kocki. Uspio sam", rekao je nakon susreta junak domaće pobjede.

Osim Anthonyja sjajan je bio i Chauncey Billups koji je ubacio 32 poena uz osam asistencija. Kod Knicksa briljirao je s 41 poenom i deset skokova Al Harrington, a 23 poena i deset skokova dodao je David Lee.

Charlotte Bobcatsi svladali su Cleveland kojem nije pomogao niti povratak Shaquillea O'Neala. Ključno je bilo prvo poluvrijeme u kojem su Bobcatsi igrali odlično i stvorili zalihu od 15 poena koju gosti na kraju nisu mogli dostići. Završilo je 94:87, a sjajnu utakmicu odigrao je Gerald Wallace koji je ubacio 31 poen i dohvatio 14 skokova. Stephen Jackson dodao je 17 poena. Kod Cavsa LeBron James je bio najbolji s 25 poena i šest skokova, Mo Williams je dodao 22 poena i šest asistencija, a Anderson Varejao 11 skokova.

Još jedan favorit koji je upisao poraz je Miami. Oni su ugostili Washington Wizardse i poraženi su 94:84. Jamison, Boykins i Butler bili su ljudi odluke, njihovim poenima Washington se odvojio na startu posljednje četvrtine i uzeo pobjedu. Strijelce je predvodio Antawn Jamison s 24 poena i 13 skokova, a slijedio ga je 22 poena i pet asistencija Nick Young. Kod Miamija unatoč ozljedi Mario Chalmers ubacio je 20 poena, a 19 poena i 13 skokova dodao je Jermaine O'Neal.

Iznenađenje nije dozvolila Atlanta upisavši pobjedu 100:86 u susretu s Philadelphijom. Domaćin bez prvog razigravača Louisa Williamsa i bez Eltona Branda nije imao šanse i Hawksi su lako slavili. Jamal Crawford napravio je odličan posao ubacivši s klupe 24 poena uz pet asistencija, 21 poen i pet asistencija dodao je Mike Bibby (trica 5/7), a 20 poena i šest skokova Josh Smith. Kod Sixersa Thaddeus Young ubacio je 22 poena, a Andre Iguodala 16 poena, devet skokova i osam asistencija.

Odličnim otvaranjem drugog poluvremena Boston je odnio pobjedu protiv Toronto Raptorsa. Celticsi su se mučili u prvom dijelu protiv šuterski raspoloženih gostiju, a onda u drugom dijelu stvorili prednost koju nisu ispuštali. Ray Allen s 20 poena bio je najefikasniji kod Bostona, 18 poena, sedam asistencija i pet skokova dodao je Paul Pierce, a 12 poena i 11 asistencija Rajon Rondo. Kod Raptorsa po 20 poena ubacili su Chris Bosh i Hedo Turkoglu s tim da je Bosh uhvatio i 13 skokova.

Dallas je stigao do sedme pobjede u posljednjih osam susreta, a ovaj put stradali su Indiana Pacersi 113:92. Lagan posao za Mavse koji su u svojim redovima imali raspoloženog Dirka Nowitzkog koji je s 31 poenom bio prvo ime susreta. Dobru utakmicu odigrali su i Jason Terry (17 poena), Kris Humphries (12 poena, 11 skokova) te James Singleton (deset skokova) i to je bilo previše za Pacerse. U njihovim redovima ipak se pojavio ozlijeđeni Danny Granger i ubacio 20 poena dok je 13 poena dodao Mike Dunleavy.

San Antonio Spursi napokon su stigli do gostujuće pobjede i to na gostovanju kod neugodnog Houstona gdje su slavili 92:84. Iako bez ozlijeđenog Ginobilija, Spursi su uspjeli slaviti i to odvajanjem u trećoj četvrtini kada su serijom 14:0 odmah na početku preuzeli potpunu kontrolu. "Oduševljeni smo što odlazimo s pobjedom. Imali smo problema, ali smo na poluvremenu izašli odlučni u želji da odnesemo pobjedu. Houston se trudio vratiti u utakmicu, napravili su dobar posao, ali smo izdržali i zasluženo slavili", nije krio zadovoljstvo Gregg Popovich.

Tim Duncan ih je predvodio s 21 poenom i 12 skokova, 19 poena i sedam asistencija dodao je Tony Parker, a 15 poena i 14 skokova Antonio McDyess. Kod Rocketsa 18 poena i 12 skokova imao je Luis Scola, a 17 poena, 11 skokova i pet asistencija Trevor Ariza.

Roko Ukić odradio je šest minuta u porazu Milwaukeeja na gostovanju kod Oklahome. Ukić je susret završio s tri poena (1/2 iz igre) i asistencijom. Nakon izjednačenog prvog poluvremena, Thunder je sjajno otvorio drugi dio i tu četvrtinu dobio s 27:13 što je bilo presudno. "Lijepo je vratiti se doma, energija u ovoj dvorani bila je sjajna i ona nas je odnijela pobjedi", komentirao je trener Oklahome Scott Brooks.

Kevin Durant odigrao je još jednu sjajnu utakmicu ubacivši 33 poena uz 12 skokova i pet asistencija, Russell Westbrook dodao je 20 poena, sedam asistencija i šest skokova, a Thabo Sefolosha 13 poena i 12 skokova. Kod Bucksa 15 poena i devet skokova upisao je Hakim Warrick, 15 poena dodao je i Carlos Delfino, a 13 poena i 12 skokova Ersan Ilyasova.

Još jedna velika utakmica je iza Phoenix Sunsa koji su nanijeli 15. uzastopni poraz Minnesoti. Sunsi su slavili s visokih 120:95 u rezultatski nezanimljivom susretu u kojem su ih predvodili Jason Richardson s 22 poena i pet asistencija, Grant Hill sa 17 poena i pet asistencija te Steve Nash s 11 asistencija. Kod poraženih 23 poena ubacio je Ramon Sessions, a Al Jefferson dodao je 20 poena i pet skokova.

Sjajnim prvim poluvremenom Memphis je osigurao pobjedu u Portlandu. Grizzliesi su na odmoru imali velikih 61:39 i domaćin to nije uspio okrenuti u nastavku susreta te je Memphis slavio 106:96. Zach Randolph osvetio se Blazersima s 21 poenom i devet skokova, a 19 poena, 15 skokova i pet asistencija ubilježio je Marc Gasol. Kod Portlanda Brandon Roy ubacio je 26 poena uz devet asistencija i osam skokova, Martell Webster dodao je 24 poena (trica 6/11) i pet skokova, a Greg Oden 13 poena i deset skokova.

New Jersey Netsi na korak su do rušenja postojećeg rekorda od startnih 0-17 u jednoj sezoni. Sada su na 0-16 do kojih su došli porazom u Sacramentu 109:96, a očekuju ih gostovanje kod Lakersa i domaća utakmica s Dallasom. Izgledi za postavljanje neslavnog rekorda su vrlo veliki. Protiv Sacramenta im nije pomoglo 25 poena Devina Harrisa, niti 24 poena i 11 skokova Brooka Lopeza, ali niti 21 poen i osam skokova Chrisa Douglas-Robertsa. Domaćin je bio bolji i na krilima 21 poena Tyrekea Evansa i Bene Udriha te 15 poena i deset skokova Spencera Hawesa otišli su do pobjede.