Sedam veličanstvenih za naslov prvaka

Mateja Gošćiej • utorak, 01.12.2009.

Prvo ime posljednjeg jesenskog kola 3. Hrvatske nogometne lige Istok svakako je Lipikov Šimunović, koji je u susretu koji je odlučivao prvaka prvog djela sezone zabio čak sedam pogodaka. Još dva dodali su njegovi klupski kolege kao dokaz da je Lipik zasluženo na samome vrhu.

Teško je opisati susret u kojem je Lipik dočekao Mladost iz Preloga i u kojem je slavio s ogromnih 9:1, a da se u svakom segmentu igre ne pohvali domaćin. Prvak lige skupine Istok pokazao se dostojnim svoje titule, a pravu nogometnu zabavu priredili su svojim navijačima u posljednjem kolu. Svoju je golijadu još u 5. minuti susreta započeo igrač susreta ali i kola, Šimunović. Na 2:0 u 13. minuti povisio je Golik, u strijelce se upisao još i Marčinković sedam minuta kasnije, a nakon toga glavnu ulogu preuzima Šimunović zaredavši još šest pogodaka u nastavku, tri u svakom poluvremenu. Počasni gol za goste zabio je Habuš u 83. minuti no nije izazvao nikakve emocije među Preložanima. Lipiku, koji je samo u jesenskom djelu sezone zabio 46 zgoditaka tako zasluženo ide prvo mjesto s kojeg će dočekati proljetni dio prvenstva.

Porazom u Nedelišću momčad Slavije iz Pleternice pomirila se s drugim mjestom na tablici ove jeseni. Iako su pred posljednji susret prvenstva bodovno bili izjednačeni s vodećim, priznali su da je Lipik trenutno ipak bolja momčad te da će oni svoju priliku tražiti u nastavku. Vidjelo se na terenu Hrašćica da nijedna ekipa neće imati lak posao, no domaći su nogometaši nošeni publikom sve boljom igrom šokirali svoje goste. Iz minute u minute bio je to onaj sastav koji je na istom travnjaku svladao i Lipik u sklopu devetog kola lige. Bila je to prava muška utakmica puna preokreta i golova. S 4:2 na kraju su slavili domaći i to s igračem manje, nakon što je zbog dva žuta kartona u samo nekoliko minuta isključen ponajbolji igrač Nedelišća, Jagec. Prvi su u vodstvo stigli gosti preko uvijek solidnog Žafaranića u 23., a sedam minuta kasnije baš Jagec susret ponovo stavlja u egal. Mreža se ponovo tresla u 50. minuti za prvo vodstvo domaćina kada je točan Treska, a isti igrač koji je ujedno postavio i konačan rezultat u 85. minuti. Prije njega borbu za bodove u ekipi Slavije nastavio je svojim golom Mitrović, no nakon preciznog zgoditka Zavrtnika, Treska je tek stavio točku na i.

Treće mjesto jeseni uzeo je Graničar. Nova tri boda upisali su i u posljednjem kolu kada su kod kuće dočekali solidnu ekipu Croatie. Susret su riješili već u prvih desetak minuta nakon kojih imaju vodstvo od 2:0. Strijelci su bili Pavičić u 2. minuti i Blašković u 9. minuti utakmice. I dalje su domaći nastavili u napadačkom naletu, no pridružili su im se i momci iz Đakova sjajnom igrom. Ipak nisu mogli doći do toliko željenog poravnanja, no počasi gol zabio je Vračević za konačnih 2:1.

Iza Graničara, na četvrtom odnosno petom mjestu s istim brojem bodova smjestili su se Bjelovar i Đakovo. Bjelovarčani su u zatvaranju sezone odradili sjajan posao i na gostovanju kod posljednjeplasirane Slobode slavili s 4:1. Gosti su prvi poveli preko Pavlekovića, a u 23. minuti izjednačio je Frljužec, koji je ujedno iskoristio i jedinu priliku koju je njegova momčad izborila u susretu. U nastavku se za Varaždince nije ni čulo, pa se s golovima za kraj redaju Drlja, Kozić i Pavić.

Iako su momci iz Cernika bolje otvorili susret, kako pogotkom Švađumovića u 14. minuti, tako i boljom izdanjem u svim aspektima igre, nije dugo trebalo Đakovu da pronađe svoju igru. Pritisnuli su Mladostaše i na kraju slavili s 2:1 preko Majera i Mikulića u ne baš najboljoj ekipi sezone ijedne od ekipa.

MV Croatia u gostima je u sklopu posljednjeg kola jeseni tražila prolaz među top tri momčadi lige, no u tom naumu ih je zaustavila domaća ekipa Olimpije. Na susretu je palo čak sedam pogodaka (4:3), a jedan više ipak su na kraju dali Osječani. Prvo vodstvo upisuju gosti iz Slavonskog Broda, strijelac je Čamber u 4. minuti susreta. Na 1:1 izjednačuje Tabak u 35., a za prednost domaćina povisuje Vuka u početku drugog djela. Kljajić je golom pokušao zaustaviti dobru igru Osijeka, no njegovo poravnanje devet minuta kasnije u prednost ponovo pretvara Vuka. Igrač koji svoj doprinos daje na svakom susretu, Švarić, i ovog je puta svoje suigrače razveselio pogotkom za 3:3, no Vuka ponovo spašava domaće pogodivši jedanaesterac pri isteku vremena.

Grafičar Vodovod ovaj je dio sezone završio kao pretposljednja momčad s tek tri upisane pobjede. Priliku da upišu četvrtu, koja bi ih pomaknula jedno do dva mjesta više na trećeligaškoj tablici, nisu dobili u posljednjem kolu. Bolje od njih bilo je Belišće koje je, s dva gola Ratkovića u ne baš atraktivnoj utakmici, zauzelo devetu poziciju prvenstva.

Koprivnica si je za kraj ovogodišnjeg natjecanja priuštila pravu utakmicu u kojoj su raspoloženi Koprivničani porazili Našk s 4:0. Kao i u većini susreta u posljednjem 17. kolu, golovi su i u ovom dvoboju padali rano. Točnije utakmica je bila riješena još u prvom poluvremenu. U 2. minuti gostujućeg vratara Banovića matira Topolčić, a nije ni slutio da je tada otvorio seriju za svoje suigrače. Redaju se jednom Jagić i dva puta Jambrušić, a stečeno vodstvo od 4:0 nijedan igrač iz Našica nije upio ugroziti.

Jedine dvije ekipe koje su podijelile bodove u proteklom kolu jesu Križevci i Višnjevac. Sretniji zbog konačnih 1:1 naposljetku su ipak bili gosti jer su domaći promašili previše zicera tokom 90 minuta. Križevci su minimalno vodstvo od 1:0 držali punih pola sata, no u 78. minuti na sreću Višnjevčana zabija Petrović, za čak šesti ovosezonski remi svoje momčadi.