Branimir Korać • subota, 05.12.2009.

U prvih pet subotnjih utakmica Bundeslige, samo je Borussia iz Dortmunda upisala pobjedu dok su u preostalim susretima zabilježeni remiji. Freiburg je u gostima kod Wolfsburga vodio 2:1, a strijelac drugog pogotka bio je hrvatski internacionalac Ivica Banović. Devet minuta prije kraja domaćin je poravnao preko Johnsona, ali Freiburg je ipak s teškog gostovanja odnio bod...

15. kolo Bundeslige bilo je sretno po četiri gostujuće momčadi. Četiri gosta vraćaju se kući neporaženi, a jedini koji nisu uspjeli do boda su nogometaši Nürnberga koji su razmontirani u Dortmundu s 4:0.

Konačnih 4:0 dovoljno govori, bio je to neravnopravan dvoboj u kojem je Borussia posve dominirala i ostavila Nürnberg u zoni ispadanja. Domaćin je poveo u prvom ozbiljnijem napadu. Igrala se osma minuta kada je Bender obavio najveći dio posla, pronašao usamljenog Grosskreutza koji s lakoćom zabija za 1:0. Pet minuta kasnije na semaforu je već stajalo 2:0. Owomoyela je ubacio za usamljenog Barriosa, njegov prvi pokušaj Stephan je nekako obranio, ali ponovljeni je bio precizniji i gosti su rano ušli u visok deficit.

Nakon vodstva 2:0, Borussia je naišla na lagan posao. U završnici prvog dijela Zidan je povisio na 3:0 da bi u drugom poluvremenu Hummels u 62. minuti postavio konačnih 4:0.

Wolfsburg ne igra dobro ove sezone. Još jedna utakmica u kojoj su bili dominantni, a ostali su bez pobjede, odigrana je na njihovom stadionu, a ovaj put bodom se počastio Freiburg. Gosti su dva puta vodili, no na kraju nisu uspjeli doći do pobjede, ali konačnih 2:2 je ipak najrealniji ishod obzirom na ono što se događalo na terenu.

Gosti su poveli u 19. minuti iz situacije koja nije previše obećavala. Kamerunac Idrissou primio je loptu na 13 metara, opalio i pogodio, sudac je pokazao na centar, a to je dovelo do žestokih protesta domaćih igrača koji su smatrali da je pogodak postignut iz zaleđa. U 27. minuti stiglo je poravnanje. Tragičar je bio mladi Bastians koji je glavom zakucao loptu u vlastitu mrežu i to je bio znak za opsadu gostujućeg gola. Nakon izjednačujućeg pogotka do odlaska na odmor Wolfsburg je nanizao 4-5 izglednih prilika, pogodio i gredu, ali ne i mrežu.

I kad se očekivao totalni napad u drugom poluvremenu, vrlo brzo se Wolfsburg našao u novom zaostatku. U 51. minuti prelagano je dosuđen kazneni udarac za goste nakon pada Caligiurija u 16 metara, a Ivica Banović mirno je realizirao jedanaesterac i doveo svoju momčad u vodstvo po drugi put. Nova serija protesta domaćih igrača je uslijedila, čini se s potpunim pravom jer kontakta ako je bilo, bio je minimalan. Wolfsburg je sve pokušavao ne bi li se vratio iz minusa i u 81. minuti preko Johnsona stigao je do poravnanja. Četiri minute prije kraja Džeko je bio u matnoj situaciji, ali preokret se nije dogodio.

Ivica Banović odradio je svih 90 minuta dok Mensur Mujdža nije dobio niti minutu.

U lošoj formi i dalje se nalazi Stuttgart. Iako je treneru Babbelu izjavljena podrška tijekom ovog tjedna, Stuttgart nije kapitalizirao taj "mir" i na svom travnjaku s Bochumom je igrao tek 1:1. Da stvar bude još gora, domaćin uje vodio i imao igrača više, no Bochum je u 89. minuti iz slobodnog udarca preko Fuchsa stigao do poravnanja. Vodeći pogodak za Stuttgart postigao je Tasci u 63. minuti.

HSV i Hoffenheim odigrali su slabu utakmicu bez pogodaka. Rijetke su bile prilike na obje strane i 0:0 najbolje opisuje što se događalo na travnjaku. Kod Hoffenheima dobar je posao svih 90 minuta odrađivao Josip Šimunić dok je Mladen Petrić ušao u 61. minuti i nije se proslavio. Pogodaka nije bilo niti u Hannoveru gdje uje gostovao Bayer iz Leverkusena.

U posljednjem susret subotnjeg programa Eintracht je na svom terenu svladao Mainz 2:0, pogocima Franza u 29. i Meiera u 90. minuti, a treba istaknuti i da su gosti zadnjih dvadesetak minuta igrali s igračem manje.