Marin Vuković • subota, 12.12.2009.

Hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić sjajnu je formu okrunio s dva pogotka Manchester Cityju i bio najbolji pojedinac u remiju Boltona s iznimno jakim protivnikom. Prvi put od kolovoza ove godine na White Hart Laneu su zaigrala trojica Hrvata, Luka Modrić se vratio u momčad Tottenhama, ali je neočekivanu pobjedu iz Londona odnio Wolverhampton. Jednako neočekivan bio je i remi Evertona na Stamford Bridgeu, a priliku je u redovima Blackburna dobio i Nikola Kalinić.

Čak petorica Hrvata nastupila su u 16. kolu Premier lige, a svoju je priliku najbolje iskoristio Ivan Klasnić. Nastavi li ponavljati igru kakvu je prikazao danas i u nekoliko posljednjih tjedana, postat će nezamjenjivi dio Boltonove početne postave, htio to Gary Megson ili ne.

Hrvatski je napadač dvaput zatresao mrežu Shaya Givena i dao ogromann doprinos bodu osvojenom protiv iznimno jakog protivnika. Svoju je momčad doveo u vodstvo već u 12. minuti, pospremivši jednu odbijenu loptu iza leđa gostujućeg vratara, a do odlaska na odmor vidjeli smo još tri pogotka.

Carlos Tevez je u 28. minuti izjednačio, Gary Cahill vratio prednost Boltonu, a Micah Richards u samoj završnici prvog dijela vratio susret na početak. Već početkom drugog dijela nakon ispucavanja Paula Robinsona lopta je skrenuta prema Klasniću koji je ponovno precizan i treći put donosi prednost Boltonu. Ubrzo zatim Cityju je isključen Craig Bellamy i činilo se da su bodovi u džepu domaćina, no 13 minuta prije kraja Tevez svojim drugim pogotkom postavlja konačnih 3:3.

Wolverhampton se pobrinuo za prvoklasno iznenađenje svladavši na White Hart Laneu četvrtoplasirani Tottenham, i to pogotkom Kevina Doylea iz treće minute utakmice. Ostatak susreta Vukovi su proveli na svojoj polovici grčevito braneći svoju prednost, a defanzivna se taktika na kraju isplatila jer su uspjeli preživjeti sve napade Spursa i kući odnijeti sva tri boda.

Prvi put nakon kolovoza u momčad Spursa vratio se Luka Modrić, koji je solidno odigrao posljednjih pola sata, a od prvog sučevog zvižduka u sastavu su bili i Vedran Ćorluka i Niko Kranjčar. Kranjčar je iz igre izašao 12 minuta prije kraja, a prethodno je promašio najbolju priliku Spursa, sa samo par metara poslao je loptu pored gola.

Nakon sjajnog povratka u utakmicu i boda protiv Tottenhama u prošlom kolu, Everton je odigrao hrabru utakmicu na Stamford Bridgeu i nakon 90 uzbudljivih minuta odnio bod rezultatom 3:3. Chelsea je još jednom demonstrirao zabrinjavajuću sposobnost primanja pogodaka nakon prekida, danas ih je na taj način primio sva tri.

Već u 12. minuti gosti iz Liverpoola došli su do vodstva i to autogolom Petra Čecha. Nakon ubačaja iz prekida John Terry je glavom pogodio vlastitu vratnicu, od koje se lopta odbila u leđa domaćeg vratara i odsjela u mreži. Nakon primljenog pogotka domaćin je prebacio u višu brzinu i golovima Didiera Drogbe u 18. i Nicolasa Anelke u 23. minuti preokrenuo rezultat, no na odmor se ipak otišlo neodlučenim rezultatom.

Naime, u posljednjoj minuti prvog dijela ozlijedio se Brazilac Jo, a njega je na travnjaku zamijenio Aiyegbeni Yakubu i već nekoliko sekundi nakon ulaska iskoristio poklon domaće obrane te svladao Čecha za 2:2.

U 59. minuti Drogba je još jednom donio prednost Chelseaju, no niti ovaj put igrači Carla Ancelottija nisu je uspjeli zadržati. Samo pet minuta kasnije, nakon novog slobodnog udarca, primili su doista komičan pogodak. Drogba je pokušao očistiti situaciju pred svojim golom, no lopta je u glavu pogodila Louisa Sahu i prebacila Čecha za konačnih 3:3.

Problemi Blackburna s realizacijom nastavljaju se i dalje, na gostovanju kod Hull Cityja osvojili su bod, no susret je završen najnepopularnijim rezultatom 0:0. Nikola Kalinić susret je počeo s klupe, a u igru je ušao u 59. minuti zamijenivši Bennija McCarthyja, no niti on nije pronašao put do mreže Tigrova.

Portsmouth je u posljednjim sekundama utakmice odnio bod iz Sunderlanda, koji je od 23. minute vodio pogotkom Darrena Benta. U sudačkoj nadoknadi izjednačio je Younes Kaboul, a potom zaradio drugi žuti karton i isključenje jer je pogodak proslavio skidanjem dresa.

Burnley je na svom stadionu dočekao Fulham u nadi da će prekinuti niz od dva poraza, no na kraju su spašavali i jedan bod. Bobby Zamora je drugim pogotkom u dva kola doveo goste u vodstvo u 50. minuti, a 10 minuta kasnije Wade Elliot spektakularnim volejem postavlja završnih 1:1.

Birmingham je protiv West Hama upisao četvrtu uzastopnu pobjedu i primaknuo se četvrtom mjestu Premier lige na samo tri boda zaostatka. Na takvom uspjehu najviše mogu zahvaliti Leeju Bowyeru koji je svojim trećim pogotkom u četiri kola osigurao nova tri boda. Pogodak ipak nije slavio, iz poštovanja prema svom bivšem klubu, koji je pak utakmicu završio s desetoricom igrača jer je drugi žuti karton zaradio Mark Noble.

Četiri pogotka vidjeli smo u susretu Stoke Cityja i Wigana, gdje je Thomas Sorensen obranom jedanaesterca u završnici utakmice domaćinu spasio bod. Emmerson Boyce je doveo Wigan u vodstvo, a Tuncay izjednačio na 1:1. Gosti su ponovno poveli golom Maynora Figueroe, a bodovi su podijeljeni pogotkom Ryana Shawcrossa.

• beaver12.12.2009. u 22:27
    I Rooney je dobio zuti za simuliranje. I od prve su ga engleski komentatori branili i nazvalu sudacku odluku - uzasnom! A kad se vidjelo na ponovljenoj snimci kao da u bazen skace onda su sutjeli. Dvolicnjaci! Kad bi netko ko nije englez to napravio govorili bi tri dana kako to engleski igraci ne... [više na forumu]