Vodeni sportovi

Sanja opet želi podij

Maja Giljanović • subota, 12.12.2009.

"Medalja je medalja", izjavila je Sanja Jovanović nakon što je sinoć braneći titulu na 100 leđno osvojenu u Rijeci prošle godine osvojila srebro. "Prokockala sam bolje vrijeme na trećem okretu, ali najvažnije je da je medalja tu". Sanja je na 100-ici osvojila svoju devetu medalju na velikim natjecanjima, sedmu u 25-metarskim bazenima, a jubilarnu 10. ukupno u karijeri će pokušati osvojiti kasnije večeras u finalu na 50 leđno.

Europska prvakinja Sanja Jovanović titulu je prošle godine u Rijeci ispred Ukrajine Zubkove i Talijanke Gemo osvojila svjetskim rekordom (26,23), a na Europskom prvenstvu u Istanbulu je izborila pravo braniti je u finalu.

Bivša svjetska rekorderka i aktualna rekorderka europskih prvenstava, 23-godišnjakinja je jutros u kvalifikacijama u ležernom stilu (27,50) zauzela deveto mjesto, a u drugoj je polufinalnoj utrci osvojila podigla ritam i osvojila prvo mjesto.

26,49 Dubrovkinje je ukupno drugo vrijeme polufinala samo iza brončane na 100 leđno, Bjeloruskinje Aleksandre Herasimenye (26,30).

U odsustvu europske rekorderke Njemice Daniele Samulski koja je od 50-ice odustala bez objašnjenja Sanji će najveću konkurenciju uz Herasimenyu praviti europska prvakinja na 100 metara Ruskinja Ksenija Moskvina (26,56).

U finalu su i Poljakinja Urbanczyk (26,74), Španjolka Peris Minguet (26,89), Nizozemka Kromowidjojo (27,11), Talijanke Letrari (27,13) i Gemo (27,21), Čehinja Baumrtova (27,23) i Ruskinja Gromova (27,31).

Europski je rekord (26,17) Ukrajinca Olega Lisogora iz 2006. u polufinalu utrke na 50 metara prsno Talijan Alessandro Terrin spustio na 26,14 i osvojio pole-poziciju uoči finala.