FMP slavio nakon očajnog starta

Matej Milanović • utorak, 15.12.2009.

U četvrtom kolu košarkaškog Eurochallengea Roanne je visoko svladao Keravnos u Zagrebovoj skupini. U ostalim grupama FMP je nakon očajnog početka lako porazio belgijski Okapi Aalstar, dok je prvu pobjedu u natjecanju izborio rumunjski Ploiesti koji je sa 75:71 nadigrao Krasnojarsk.

U skupini E Ploiesti i Krasnojarsk odigrali su jako izjednačen dvoboj u kojem su Rumunji u konačnici iznenadili Ruse sa 75:71 i došli do prve pobjede. Kod Rumunja je double double napravio Catalin Burlacu s 18 poena i 12 skokova.

U istoj grupi su u Donecku igrali domaćini i Liege, dvije momčadi s dvije pobjede i jednim porazom. Ukrajinski sastav je imao i osam poena prednosti u trećoj četvrtini, no Liege je serijom od 14:2 preokrenuo na 58:54. Početkom zadnje dionice gosti su odmah otišli na +7, a brzo su došli i do deset poena prednosti. Doneck do kraja susreta više nije bio u prilici izvući pobjedu te je u konačnici izgubio 89:81. Posebno su se istaknuli gostujući igrači, Adrian Banks s 29 poena i Michael Green s 18 poena i 11 asistencija.

U grupi F FMP je krenuo katastrofalno protiv Okapi Aalstara sa zaostatkom od 13:0 nakon tri minute. Domaći su dugo vodili rezultat, a u 18. su napokon poveli s 38:37. Ključnu seriju su Srbi napravili između 28. i 32. minute s 13 uzastopnih poena kojima su pobjegli na 73:60. FMP je pred kraj dvoboja imao i +19, a na kraju je završilo 90:77. Kod domaćih je 21 poen ubacio Bojan Radetić, a isto je toliko kod gostiju realizirao BJ Raymond.

U drugom susretu skupine Banvit, koji je držao inicijativu gotovo cijelim tokom susreta, slavio je na gostovanju kod Rige s 85:78. Domaćima nije pomogao ni odličan double-double Gregoryja Renfroea koji je uz 10 asistencija ubacio i 36 poena. Kod Banvita je pak Lance Williams postigao 22 poena.

U grupi G Artland Dragonsi su puno lakše od očekivanja svladali Antwerp Giantse i ostali sami na vrhu skupine. Nijemci su serijom od 13 poena došli do 50:30 u 25. minuti i time utakmica praktički riješena. Do kraja nije bilo većih iznenađenja te su Artland Dragonsi slavili 70:53. U drugom dvoboju grupe Wels i Tartu Rock igrali su kako bi se makli s dna skupine.

Austrijanci su krenuli loše i zaostali 17:10 nakon osam minuta igre, no serijom od devet poena vratili su se i poveli. Zatim je uslijedio black out domaćih kojeg su gosti iskoristili serijom od 14 poena za vodstvo od 40:29. U zadnjoj četvrtini Estonci prednost sve do minutu prije kraja kada je stiglo izjednačenje na 56:56, rezultat kojim se završio regularni dio utakmice. U produžetku je presudila činjenica da gosti nisu zabili ni poena u zadnje tri i pol minute te je Wels slavio 64:60. Kod Austrijanaca je 16 poena i 11 skokova upisao Jason Conley, a kod Tartua je 25 poena realizirao Scott Morrison.

U skupini H, u kojoj igra i Zagreb, Roanne je ugostio Keravnosa. Ciprani su serijom od deset poena došli do 25:21 nakon prve četvrtine. Keravnos je došao i do 12 poena prednosti, no uslijedila je serija od 14 domaćih poena za 37:35 Roannea. Francuzi su susret definitivno prelomili u zadnje dvije i pol minute treće četvrtine serijom 16:3 kojom su poveli 73:58. Gosti se iz toga više nisu vratili te su Francuzi slavili 96:74. Čak šestorica u momčadi Roannea realizirali su deset ili više poena.