Davis zamrznuo Celticse

Goran Markuš • ponedjeljak, 28.12.2009.

Odličnom obrambenom igrom Clippersi nisu dopustili Celticsima da se u niti jednom trenutku ozbiljnije odvoje da bi pomalo nespretnu gostujuću završnicu sjajno iskoristili i košem Barona Davisa sa zvukom sirene osiguravaju veliko 13. ovosezonsko slavlje. Nakon čak sedam uzastopnih poraza u međusobnim susretima do neočekivane pobjede nad odličnim Nuggetsima stigli su i vrlo raspoloženi gosti iz Dallasa...

Posjetitelji Staples Centera i prije susreta, očekivano, spremali su se na manje-više sigurno deseto uzastopno gostujuće slavlje Celticsa, no košarkaši Clippersa nisu se tako lako predali i čvrstom igrom, posebice na svojoj strani terena, na veliki odmor odlaze s tek dva poena manjka.

Boston je imao nekoliko prilika da se po povratku na teren konačno i odlijepi, no njihovu pomalo nespretnu reakciju domaćin je znao iskoristiti i u završnih 12 minuta ulaze s tek četiri poena zaostatka. Šansi za gosta nije nedostajalo niti u vrućoj završnici, a najbliže mirnoj pobjedi došli su 1,5 sekundi prije kraja kada na njihovu žalost Rajon Rondo (20 poena, 6 asistencija) promašuje oba slobodna bacanja. Pruženo, domaćin je znao itekako naplatiti i nakon što se na drugoj strani lopte domogao Baron Davis (24 poena, 13 asistencija) zvijezda Clippersa iz okreta 0,2 sekunde prije kraja zabija za šokantno slavlje svoje momčadi.

Uz prvo ime susreta, Davisa, kod domaćina svakako treba spomenuti i vrlo raspoloženog Chrisa Kamana koji je za 39 minuta upisao 25 poena uz čak 12 skokova dok se s druge strane tragičaru Rondu pridružio sasvim solidan dvojac Ray Allen (13 poena, 5 asistencija) - Tony Allen (10 poena, 10 skokova).

Još od 31. prosinca davne 2006. godine Mavsi nikako nisu uspijevali nadigrati iz godine u godinu sve bolje Nuggetse, no odličnom, timskom igrom ovog se puta iz Pepsi Centera vraćaju sa širokim osmijehom na svojim licima. Naime, već nakon prve četvrtine gosti su preuzeli inicijativu i na manji odmor odlaze s visokih sedam poena prednosti da bi se do poluvremena domaćin približio na tek tri poena razlike.

Prelomnicom se pokazala upravo treća četvrtina kada Mavsi zajedničkim snagama ponovno preuzimaju rezultatsku inicijativu i do ulaska u posljednjim 12 minuta još jednom bježe na sasvim respektabilnih 11 poena prednosti što se rutinskom igrom u završnici pokazalo i više nego dovoljnim za veliko drugo uzastopno slavlje.

Uz sveprisutnog Dirka Nowitzkog (13 poena, 11 skokova) sjajnu utakmicu odradio je i Drew Gooden koji se za 28 minuta domogao 19 poena i deset skokova. S 18 poena i 11 skokova domaćine je predvodio još jednom sasvim solidan Kenyon Martin.

Nakon što su gosti susret otvorili pomalo šokantnom 4:16 serijom činilo se kako bi u Clevelandu ipak mogli vidjeti još jedno iznenađenje, no već do kraja prve četvrtine domaćin dolazi do izjednačenje da bi na odmor otišli sa sasvim solidna tri poena prednosti. Međutim, prelomnicom se pokazala treća četvrtina.

Naime, zaustavivši goste na tek 15 poena istovremeno im utrpavši 32 Cavsi su pobjegli na ogromnih + 20 što je bilo i više nego dovoljno za mirno slavlje s velikih 25 poena prednosti. Uz LeBrona Jamesa (29 poena, 5 skokova, 6 asistencija) ogroman posao odradio je i Maurice Williams koji je upisao 20 poena, šest skokova i pet asistencija. S 23 poena goste je predvodio Aaron Brooks.

Iako su se prilično dugo držali Knicksi ipak nisu uspjeli zaustaviti gostujuće Spurse koji nešto boljom igrom u samoj završnici upisuju neočekivano tijesno 17. slavlje ove sezone. Veliku utakmicu odradio je Tony Parker koji je s 22 poena uz pomoć Manua Ginobilija (17 poena) još jednom predvodio svoj San Antonijo do slavlja. Kod domaćina zbog 19. poraza gotovo nesumnjivo najviše žaluje David Lee koji je za 39. minuta upisao visokih 28 poena i deset skokova.