U Napulju 70 razlike za Angelico!

Vedran Babić • ponedjeljak, 04.01.2010.

U prvom kolu talijanskog prvenstva u novoj godini zasigurno je ostvarena najuvjerljivija pobjeda u muškoj profesionalnoj košarci u posljednje vrijeme. Naime, Angelico je u gostima kod očajnog "fenjeraša" Martosa slavio s nevjerojatnih 70 koševa razlike (!), pa je nekako logično da ova nesvakidašnja pojava postane privlačnija čak i od činjenice da je vodeći Montepaschi u derbiju kola slavio u Trevisu kod Benettona za kojeg su naši Davor Kus i Sandro Nicević ostvarili solidne učinke.

Posljednjeplasirani sastav lige, Martos iz Napulja, ove je sezone već nebrojeno puta dokazao kako je zalutao u elitno društvo talijanske košarke. Bivši drugoligaš još uvijek ne zna za pobjedu, a nakon večerašnjeg poniženja čovjek bi se zapitao hoće li do te pobjede uopće i dospjeti.

U dvoboju 12. kola Angelico je demolirao Martos rezultatom 124:54. Prepričavati razvoj utakmice bilo bi zaista besmisleno, pa zato tek spomenimo da je najveća prednost gostiju, kojima je ovo sedma pobjeda, iznosila plus 75 (122:47) u samoj završnici susreta.

Najefikasniji među šestoricom igrača s dvoznamenkastim brojem koševa bio je Luca Garri (24 koša, 9 skokova), dok je Joe Smith ubacio 17, a Kieron Achara 16. Angelico je imao i nevjerojatnih 81 posto šuta za dva (44/54) i 47 posto za tri (9/19).

Poslije ovakvog raspleta u Napulju sve ostale utakmice večeri nekako padaju u drugi plan, pa čak i derbi kola u Trevisu gdje je Montepaschi upisao i 12. pobjedu i to baš s 12 razlike (92:80). Benetton se držao dobro u prvom dijelu, čak u nekoliko navrata vodio s pet koševa, ali je u samoj završnici popustio i gosti su na odmor otišli s prednošću 47:42. Sve dvojbe oko pobjednika Montepaschi je otklonio serijom 14:2 početkom drugog dijela.

Domaćinu nije pomoglo niti 25 koševa Garyja Neala, koji nije imao adekvatnu potporu svojih suigrača. U tu grupu spadaju i naši Davor Kus i Sandro Nicević, koji su odigrali solidno, ali nedovoljno dobro.

Kus je za 31 minutu igre postigao osam koševa, dvije asistencije i skok, dok je Nicević za minutu više na parketu ubacio 11 koševa i uhvatio osam skokova uz tri asistencije. S druge strane, najbolji pojedinci Montepaschija bili su sa po 19 koševa Terrell McIntyre i David Hawkins.

S tri pobjede manje od lidera na drugom mjestu nalazi se Pepsi, koji je sa 75:53 nadigrao Varese. Gosti su pružili dobar otpor tek prvih desetak minuta, nakon čega su domaćini serijom 10:0 otišli na 33:22 i trasirali put do pobjede. Claude Marquis je ubacio 18, a Jumaine Jones 16 koševa za pobjednike, dok je Marko Tušek bio najbolji kod gostiju (16).

Nakon katastrofalnog ulaska u sezonu i omjera 3-7, Lottomatica je nanizala dvije pobjede i najavila bolja vremena i povratak u ravnopravnu bitku za doigravanje. U duelu euroligaških momčadi Lottomatica je pred svojim navijačima bila bolja od trećeplasiranog Armanija 77:69.

Ključna je bila druga četvrtina koju je domaćin dobio 21:9 i na poluvremenu vodio s, pokazalo se kasnije, nedostižnih 40:21. Armani se tek u posljednjoj dionici uspio primaknuti na sedam razlike, ali nije uspio ozbiljnije zaprijetiti domaćinu kojeg su predvodili Kennedy Winston (14) i Ricky Minard (13). Najefikasniji gostujući igrač bio je veteran Massimo Bulleri s 15 koševa.

Na diobi trećeg mjesta s Armanijem je NGC Cantu, koji je svoju osmu pobjedu ubilježio protiv Avellina. Ovdje je utakmica bila riješena već u osmoj minuti u kojoj je NGC imao 18 koševa viška (20:2). Konačan rezultat bio je 85:61, a najistaknutiji pojedinci bili su Maarten Leunen (25 koševa, 12 skokova) i Nicolas Mazzarino (24 koša). Kod gostiju Dee Brown je ubacio 16.

U ostalim susretima Virtus je pod novim imenom Canadian Solar slavio u gostima kod Vanolija, dok je Scavolini ubilježio i četvrtu uzastopnu pobjedu poslije osam početnih poraza. Nekadašnji europski div pobijedio je Banca Tercas 82:78, dok je pretposljednji Carife unatoč 31 košu Anthonyja Grundyja poražen od Sigma Coatingsa.