Cibona nastavlja europsku priču!

Ivor Krapac • četvrtak, 14.01.2010.

Košarkaši Cibone plasirali su se među 16 najboljih momčadi Europe! Cibosi su u uzbudljivoj utakmici posljednjeg kola prvog kruga Eurolige u Draženovom domu uzeli ono što im je trebalo protiv Asvela - teško izborena pobjeda od dva razlike bila je dostatna s obzirom da je pomogao i Žalgiris gostujućim slavljem protiv Fenerbahče Ülkera...

Kako se moglo i predvidjeti s obzirom da u utakmicama ovakve težine obično stvari ne idu lako, Cibona je nakon velike borbe ostvarila cilj i sa 73:71 protiv Asvela osigurala nastavak svog europskog puta. Da Žalgiris nije slavio u Istanbulu, trebala bi i pobjeda i više od tri poena prednosti, a ovako je i dva razlike bilo dostatno za slavlje u Draženovom domu - Cibosi su ostavili sve što imaju na parketu i na koncu dobili nagradu.

Uzbudljiva završnica bila je vrlo teška, s puno nervoze i umora koji se mogao osjetiti kod obje momčadi. No, Cibosi su pronašli dovoljno snage da izvuku utakmicu u kojoj su potkraj treće četvrtine imali 13 poena prednosti, a sredinom završne dionice pali u minus nakon Lukauskisovog koša i dodatnog bacanja za Asvelovih 67:65 četiri i pol minute do kraja.

U preokretu koji je donio Top 16 pomogao je Lukša Andrić, Vedran Vukušić borio se za svaki skok u napadu i izborio dva vrlo bitna, no teško da bi išta pomoglo da nije bilo Marka Tomasa, koji je, iako jako iscrpljen, preuzeo odgovornost u svoje ruke, iznuđivao prekršaje i zabio dovoljno slobodnih bacanja da dovuče svoju momčad do pobjede.

Nisu sva ušla, no dva za vodstvo od 73:70 pet sekundi do kraja bila su ključna - nakon toga Dixon je pogodio samo jedno od dva s crte slobodnih, drugo, a Cibosi u dvije sekunde zadržali loptu i proslavili sa svojim navijačima, koji su ove večeri također zaslužili palac gore.

Početak susreta bio je onakav kakav se i mogao očekivati od Cibosa, s presingom na suparničkoj polovici koji je u posljednjim susretima donio puno dobrog, a bilo je tako i ovog puta. No, kvalitetna obrana, ne samo presingom, već jednako agresivno i kad su gosti postavili napad, ne bi puno pomogla da nije išlo i u napadu, uz vodeću ulogu Jamonta Gordona.

Američki razigravač Cibosa preuzeo je puno odgovornosti u svoje ruke, probijao, ali zabio i tricu koja mu inače nije jako oružje, povukavši svoju momčad do 18:10 u sedmoj minuti.

No, Gordon je dosta brzo prikupio i dvije osobne pogreške, u završnici prve četvrtine zamijenio ga je Princ, a vodeću ulogu u napadu preuzeo je Marko Tomas. Najbolji strijelac Cibosa odlično je koristio što su gosti iz Francuske rano iskoristili bonus - izborio je nekoliko prekršaja i zabijao iz slobodnih bacanja, povisivši prednost na dotad najvećih 24:15 u posljednjoj minuti prve dionice.

Nakon prvih 10 minuta bilo je 26:18, a rano u drugoj četvrtini goste je povukao Ali Traore, čijih je osam poena približilo goste na samo 34:30 u 14. minuti. Novo odvajanje Cibosa došlo je na krilima Bojana Bogdanovića, koji je prvo zakucao u kontri nakon osvojene lopte, potom prodorom i polaganjem povisio na 41:34, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena na Gordonovu asistenciju u kontri zadržao Cibonu na sedam razlike.

Kao "točka na i" prvih 20 minuta kojima su Velimir Perasović i njegovi igrači mogli biti zadovoljni došla je trica Marka Tomasa sa sirenom iz teške pozicije, za 46:36 pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama. Puno toga je u prve dvije četvrtine bilo dobro, gosti su imali prednost jedino u skoku (14-12), no poteškoće u tom segmentu nastajale su ponajprije kad su Cibosi stajali u zoni i nekoliko puta propustili zagraditi skok.

U trećoj četvrtini Cibona je uglavnom čuvala visoko vodstvo, s izuzetkom gostujuće serije od 7:0 kojom su smanjili na 50:45 u 26. minuti, na što je Perasovićeva momčad odmah našla odgovor. Serija od 8:0, u kojoj je najljepši trenutak bilo zakucavanje Jamonta Gordona iza leđa u kontri, vodila je do maksimalnih 13 razlike, 58:45 dvije minute do kraja četvrtine, da bi se u nastavku dogodio zastoj koji je potpuno zakomplicirao utakmicu.

Iz Asvelovog povratka i preokreta do 67:65 vrijedi izdvojiti dvije trice Campbella i jednu Jeanneaua, bilo je to razdoblje u kojem se Cibona jako mučila s agresivnom obranom gostiju, ali Asvelov zamah ipak nije potrajao predugo. Nekako istovremeno kada je Žalgiris pobijedio u Istanbulu, što se doznalo i na klupi Vukova, stvari su krenule u boljem smjeru, sve do završne proslave s navijačima.

Tomas je upisao 24 poena, Gordon 16 poena, po pet skokova, asistencija, osvojenih i izgubljenih lopti, Andrić 13, a Bogdanović 11 poena. Najefikasniji gostujući igrači bili su Traore (16 poena, osam skokova) i Campbell (15 poena).

Cibona je, tako, ostvarila ovosezonski euroligaški cilj, a suparnike u Topu 16 doznat će na ždrijebu koji je na rasporedu u ponedjeljak u Barceloni.