Maroussi u zadnjem vlaku

Branimir Korać • četvrtak, 14.01.2010.

Posljednje kolo u skupini C Eurolige donijelo je i konačan rasplet po pitanju prolaska u Top 16. Svoje mjesto tamo je našao Maroussi dok se od natjecanja oprašta Lottomatica...

Košarkaši Maroussija posljednja su momčad skupine C koja se plasirala u Top 16 Eurolige. Zahvaljujući pobjedi u Rimu protiv Lottomatice s 13 poena viška, u zadnjem kolu im je u Ateni bila dovoljna bilo kakva pobjeda protiv Maccabija da bi osigurali prolaz. Na kraju su je i ostvarili i to 83:75.

Susret je punih 30 minuta bio posve izjednačen, u posljednju dionicu ušlo se s poravnatim rezultatom 53:53, a onda su Grci napravili seriju 14:0 koja ih je odvela do pobjede. Maccabi je do kraja susreta samo smanjio zaostatak na minus osam i nije uspio zaprijetiti Maroussiju.

Kostas Kaimakoglou s 18 poena bio je najbolji pojedinac kod Maroussija dok ga je slijedio bivši Cibos Jared Homan s 14 poena i deset skokova. U redovima Maccabija Doron Perkins ubacio je 18 poena uz pet asistencija, a Alan Anderson dodao je 13 poena i pet skokova.

Pobjedu za prolaz u zadnjem kolu tražila je i Lottomatica, no njima je uz pobjedu nad Olimpijom trebao i domaći kiks Maroussija kako bi se popeli na četvrto mjesto. Uspjeli su samo svladati svog protivnika i to s lakoćom 69:48 te tako prekinuli negativan niz od sedam uzastopnih poraza.

Olimpija je odigrala vrlo lošu utakmicu, ubacili su tek 48 poena, a u prvom poluvremenu su bili posebno slabi kada su ubacili mizernih 15 poena. Nisu niti Rimljani briljirali u tom razdoblju i propustili su kazniti izrazito slabo napadačko poluvrijeme gostiju većom razlikom nego što je bilo konačnih 28:15. No ono što nisu napravili u prvih 20 minuta, napravili su u trećoj četvrtini kada su pobjegli iznad 20 poena prednosti i zaključili priču.

Pobjednika su predvodili Ibrahim Jaaber s 23 poena i sedam skokova te Ricky Minard s 11 poena i šest skokova. U sastavu Olimpije nitko nije bio dvoznamenkast, a najbliži tome bio je Gašper Vidmar koji je ubacio osam poena uz pet skokova.

CSKA i Caja Laboral u Moskvi su odlučivali o prvom mjestu u skupini, a uspješniji su bili Moskovljani koji su tijesno slavili 84:83. CSKA tako skupinu završava na prvom mjestu s omjerom 8-2 dok Caja na drugom mjestu ima pobjedu manje.

Svakoj momčadi pripalo je po poluvrijeme. U prvih 20 minuta bolje je izgledala momčad iz Vitorije koja je u tom razdoblju imala većim dijelom prednost, ali nije dugo trebalo domaćinu da se vrati i napravi preokret. U igri živaca na kraju, najmirniji je bio Trajan Langdon čija je trica sedam sekundi prije kraja donijela domaćinu pobjedu. Na drugoj strani pokušao je u zadnjem napadu goste razveseliti Singletary, no bio je neprecizan.

Kod CSKA po 21 poen ubacili su Ramunas Šiškauskas i Trajan Langdon dok je Zoran Planinić za 20 minuta dodao sedam poena i dva skoka. Veliku predstavu pružio je i Viktor Khrjapa sa 17 poena i 11 skokova. Kod Caje 21 poen (6/9 trica) ubacio je Mirza Teletović, a 16 poena i sedam skokova dodao je Tiago Splitter. Stanko Barać za 12 minuta ubacio je četiri poena.