Suarez - Roda 4:0

Vedran Babić • četvrtak, 04.02.2010.

Nizozemski prvoligaši sredinu ovog tjedna iskoristili su za odrađivanje 21. kola. U utorak i srijedu odigrani su svi susreti osim dva, a do pobjeda su stigli svi glavni favoriti, PSV, Twente i Ajax, koji su svi redom bili uspješni na domaćim travnjacima. Zvijezda večeri zasigurno je Ajaxov napadač Luis Suarez, koji je Rodi ukrcao četiri gola.

Niz neporaženosti vodećeg dvojca lige dosegao je brojku od 21 utakmice i za sada nema naznaka da bi se taj niz mogao uskoro prekinuti. PSV je kod kuće s 2:1 porazio šestoplasirani sastav Utrechta, koji prolazi kroz krizu i za pobjedu ne zna još od početka prosinca (16. kolo).

PSV je poveo već u sedmoj minuti preko Ole Toivonena, no Utrecht je izjednačio u 39. pogotkom Sandera Kellera. Pobjednički pogodak domaćinu donosi Orlando Engelaar u 60., a 13 minuta prije kraja Keller je zaradio drugi žuti karton i tako dodatno otežao svojoj momčadi put do potencijalnog izjednačenja.

Nešto lakše do bodova je stigao Twente. Momčad Stevea McClarena s 2:0 je pobijedila Utrechtovog "susjeda" na ljestvici, petoplasirani Heracles. Bryan Ruiz doveo je u vodstvo svoju momčad u samoj završnici prvog dijela, a konačnih 2:0 postavio je Blaise N' Kufo u 66.

U sljedećem kolu Twentea čeka veliko iskušenje - gostovanje u Amsterdam Areni kod Ajaxa, koji je s 4:0 pregazio Rodu i pobjegao četvrtoplasiranom Feyenoordu na sedam bodova. Apsolutni junak večeri bio je najbolji igrač Ajaxa Luis Suarez, koji je postigao sva četiri pogotka i to sve u drugom dijelu. Prva dva zabio je s bijele točke, no tko zna kako bi utakmica završila da igrač Rode Davy de Fauw u 67. minuti (dvije minute prije drugog pogotka) nije zaradio isključenje.

Bilo kako bilo, Suarez je s ova četiri pogotka na ljestvici najboljih strijelaca lige pobjegao konkurenciji na sedam pogodaka. Tako uz njegovo ime stoji brojka 22, a prvim pratiteljima Ruizu 15, odnosno Toivonenu 11.

Mladi hrvatski nogometaš Darko Bodul nije nastupio za Spartu u remiju s Vitesseom (1:1), a Groningen je pobjedom nad Den Haagom nastavio uspon forme i proboj na deveto mjesto i borbu za razigravanje za Europu.

U utakmicama odigranim u utorak, AZ je bio na korak od pobjede, ali je njegovo vodstvo od 1:0 poništio u 90. minuti igrač NAC-a Kees Kwakman. Venlo je s 3:1 pobijedio Heerenveen, dok je susret NEC-a i Willema odgođen. U četvrtak bi kolo trebali zatvoriti Waalwijk i Feyenoord.