Šok u Madridu, Spahija poražen u derbiju

Branimir Korać • ponedjeljak, 15.02.2010.

Kompletirano je 22. kola španjolske ACB lige i to na kakav način. Bizkaia je priredila jedno od najvećih iznenađenja sezone svladavši u gostima madridski Real, a u derbiju kola Caja se u zadnji čas izvukla protiv Valencije...

Unicaja je u svojoj dvorani bila bolja od Cajasola u jednom od zanimljivijih dvoboja ovog kola. U Malagi je domaćin odnio pobjedu 86:77. Gosti su do posljednje minute pokušavali smanjiti zaostatak u koji su ušli sredinom prvog poluvremena i rezultatski se više nisu oporavili. U 38. minuti su zaprijetili, smanjili na 73:67, ali onda na drugoj strani odgovara Printezis i Unicaja odlazi prema ipak očekivanoj pobjedi.

PLAZA: "Izgubljene lopte i trice"

Trener Cajasola Joan Plaza lako je detektirao gdje leže razlozi poraza Cajasola u Malagi. "Ako misliš pobijediti u Martin Carpena Areni, ne smiješ imati ovako puno izgubljenih lopti (22) i ovako loš šut za tricu. Unatoč tome moram biti zadovoljan jer smo igrali na terenu gdje nikada nismo dobro prolazili i bili smo u igri do posljednjih sekundi."

Vezane vijesti

Kod Unicaje su se istaknuli Omar Cook s 19 poena i osam asistencija te Giorgios Printezis sa 16 poena. U gostujućem sastavu 15 poena ubacio je Duško Savanović, a 12 Earl Calloway.

Murcia nastavlja tonuti sve dublje. Lagun Aro je napokon prekinuo niz poraza, a Murcia je bila idealan protivnik za takvo što. Posljednjeplasirana momčad lige poražena je 84:68 u susretu koji je odlučen puno prije samog kraja. U završnici su gosti samo uspjeli smanjiti veliki zaostatak.

Andy Panko s 20 poena i šest skokova predvodio je Lagun Aro, a 16 poena dodao je Antwain Barbour. Kod Murcije Tomas Delininkaitis i Miloš Vujanić ubacili su po 16 poena, a Amara Sy je dodao 11 poena i deset skokova.

Veliko iznenađenje dogodilo se u Madridu gdje je Bizkaia šokirala Real i odnijela pobjedu 87:80. U prvom dijelu Real se nije uspijevao odvojiti, ali još uvijek se činilo kako je sve pod kontrolom. Međutim početkom drugog poluvremena gosti predvođeni briljantnim Axelom Hervelleom preuzeli su posve kontrolu i stvorili prednost. Svi pokušaji Reala za novim preokretom bili su neuspješni, momčad Ettorea Messine upisala je neočekivani poraz.

Kod gostiju Javier Salgado je ubacio 19 poena, Axel Hervelle je odigrao utakmicu sezone sa 16 poena, 11 skokova i osam asistencija. Marko Banić igrao je 28 minuta i ubacio deset poena (5/7 za dva) uz dva skoka dok je Damir Markota ostao bez učinka za male tri minute. Kod Reala Sergio Llull je ubacio 21 poen, Jorge Garbajosa deset poena, a Ante Tomić za 16 minuta šest poena (2/5) uz četiri skoka.

Manresa se nalazi u aktivnoj borbi za odlazak u doigravanje dok je Alicante vrlo daleko od toga. Uz sve to gosti su ostali i bez Marija Stojića zbog ozljede što ih je dodatno bacilo u ulogu autsajdera. Bez obzira na sve Manresa nije lako došla do pobjede, dugo se mučila i tek je u samoj završnici uspjela napraviti veliki preokret i slaviti.

SPAHIJA: "Ovo je moj poraz"

Neven Spahija nije tražio isprike za poraz u Vitoriji. Spremno je preuzeo odgovornost na svoju stranu. "Odmah sam rekao igračima kako je to bio moj poraz, ja sam kriv za ovaj poraz. Oni su u završnici susreta imali igrače koji su bolje odgovorili, a na meni je odgovornost što sam izabrao one koji nisu dobro odgovorili. Žao mi je najviše zbog naših navijača koji su mogli napokon dočekati pobjedu u Vitoriji", govorio je hrvatski stručnjak.

Roman Montanez je ubacio 22 poena, a Brian Cusworth 13 poena uz osam skokova. Kod gostiju Pape Sow je ubacio 13 poena uz pet skokova, Vule Avdalović 13 poena uz osam asistencija, a Mindaugas Katelinas 11 poena uz 11 skokova.

Valencia je tri minute prije kraja susreta vodila u Vitoriji kod Caje Laboral 63:56 i bila blizu nanošenja novog domaćeg poraza momčadi Duška Ivanovića nakon što je to u Euroligi uradio Himki. No onda je došlo do velikog pada i crne dvije minute, gosti su se posve pogubili, a Caja je nošena Splitterom napravila seriju 12:0 o uzela pobjedu.

Splitter je bio prvo ime susreta s 19 poena i šest skokova, 11 poena i pet skokova dodao je Mirza Teletović dok je Stanko Barać za devet minuta ubacio šest poena (3/3) uz dva skoka. Kod Valencije Victor Claver je ubacio 14 poena uz osam skokova, a Sergej Liščuk je dodao 11 poena.