Borna Rupnik • subota, 20.02.2010.

Niz Bayernovih pobjeda zaustavljen je na brojci 13, i to kod protivnika gdje se to nije očekivalo. Bavarci su zapeli kod pretposljednje momčadi lige, bavarskih susjeda iz Nürnberga. Stuttgart je istovremeno na krilima raspucanog Cacaua protutnjao pored Soldinog Kölna...

Bavarski je derbi u Nürnbergu ponudio prilično siromašno prvo poluvrijeme u kojem je Bayern iskoristio jedinu pravu priliku. Ivica Olić lijepo je u 38. minuti proigrao Marija Gomeza, a na njegovu povratnu loptu stiže Thomas Müller i neobranjivo je šalje u gornji kut. Odmah potom u izglednoj je situaciji bio i Olić, ali nije bio precizan.

Louis van Gaal je na predahu bio primoran iz igre povući Arjena Robbena, a Nürnberg je zaigrao aktivnije, bolje i ubrzo poravnao. Prvi prvenstveni pogodak nakon tri uzastopna udarca prema Hans-Jörgu Buttu postigao je 22-godišnji Ilkay Gündogan, koji je u sljedećem napadu mogao zabiti i drugi. Olić je u 60. minuti bio sam pred praznim golom, no Gomezovo je dodavanje bilo presnažno.

13 minuta prije kraja stopostotnu je priliku imao upravo Gomez, ali je pogodio vratara Raphaela Schäfera te je naposljetku ostalo 1:1. Olića je nakon 69 minuta igre zamijenio Miroslav Klose, dok je Danijel Pranjić ponovno grijao klupu. Prednost nad hrvatskim reprezentativcem ovoga je puta dobio mladi Diego Contento, nakon što je Holger Badstuber zbog izostanka Daniela van Buytena prebačen na mjesto stopera.

Osvetnik Cacau

Usprkos Soldinim najavama da upravo protiv svog nekadašnjeg kluba želi prvu domaću pobjedu u 2010. godini, Cacau je u potpunosti osvetio Stuttgartov poraz iz petog kola. Tada je Köln na gostovanju slavio 2:0, što je ujedno bila i prva Soldina trenerska pobjeda u Bundesligi.

Köln se nakon blijede igre u Augsburgu i Gelsenkirchenu vratio novostečenoj navici da njihovi dvoboji obiluju golovima, no nažalost po Zvonimira Soldu tu je činjenicu najbolje upotrijebio Stuttgartov napadač Cacau, koji se već između 13. i 38. minute osladio hat-trickom. Jednom je okončao lijepu akciju Hleba i Molinara, jednom je samostalno odigrao protunapad, a jednom zabio iz blizine. Ipak, stanje na semaforu još je prije odmora uljepšao Christopher Schorch nakon uigrano izvedenog udarca iz kuta.

Domaći su potom jurnuli i po drugi zgoditak, ali su ujedno ostavili Stuttgartu i prostor iza leđa obrane. To su unutar samo četiri minute sredinom drugog dijela kaznili Pavel Pogrebnjak i opet Cacau, odmjerenim udarcem s petnaestak metara. Tako je Köln na vrlo neugodan način opet ostao praznih ruku, a Stuttgart se nakon poraza od HSV-a vratio dobrim predstavama i jednako dobrim rezultatima.

Dortmundska Borussia je pred svojim navijačima upisala važna tri boda u borbi za europske pozicije. Nakon ambicioznog početka uslijedio je pad ritma, ali je prednost žuto-crnima nad Hannoverom ramenom donio Neven Subotić u idealnom trenutku, dvije minute prije poluvremena. Autogol Marija Eggimana iz 60. minute usmjerio je vodu u potpunosti na Borussijin mlin, na 3:0 povisio je Nelson Valdez, Arouna Kone uspio je smanjiti devet minuta prije kraja, ali je posljednja riječ pripala Kevinu Grosskreutzu za konačnih 4:1.

Frankfurtski uspon

Eintracht je prošle godine nakon 22 odigrana kola držao 13. mjesto na tablici s 23 boda, a danas su šesti. Osim toga, i prije gostovanja u Hamburgu nadmašili su ukupan prošlosezonski učinak (33 boda). 11 kola prije kraja prvenstva na kontu imaju već 35.

Čak su dvije utakmice subotnjeg programa završile bez pogodaka. HSV pred svojim navijačima nije uspio slomiti otpor čvrstog Eintrachta, koji po prvi puta nakon deset utakmica nije zabio gol, ali je osvojio važan bod. Hamburžani su nastupili bez Ruuda van Nistelrooija, koji ima problema s ozljedom bedrenog mišića, i stvorili su nekoliko dobrih prilika. Međutim, domaći napadači, uključujući i našeg Mladena Petrića (odigrao svih 90 minuta), nisu bili raspoloženi, dok je i Eintracht imao svoje šanse, no HSV se uspješno obranio, makar i čišćenjem s gol-linije.

U Mainzu su istoimeni domaćin i Bochum odigrali sasvim solidnu i prilično otvorenu utakmicu, no nitko nije pronašao put do protivničke mreže.