Sparta otela dva boda PSV-u

Vedran Babić • ponedjeljak, 22.02.2010.

Koliko ključnu ulogu je odigrao vrlo kasni pogodak Sparte za remi protiv PSV-a samo će vrijeme pokazati, no Twente je zahvaljujući tome, ali i svojoj novoj pobjedi, smanjio zaostatak za vodećima iz Eindhovena na samo jedan bod i ponovno vratio prvenstvo u neizvjesnost uoči posljednjih deset kola.

Iako je i 31. utakmicu u nizu završio bez poraza, PSV neće biti zadovoljan ishodom domaće utakmice sa Spartom. Lider prvenstva je poveo u 14. minuti pogotkom Otmana Bakkala, ali nije postigao drugi pogodak i gosti su to kaznili u trećoj minuti sučeve nadoknade za 1:1. Strijelac je bio Rydell Poepon, koji je u igru ušao 20 minuta prije kraja. Hrvatski igrač Darko Bodul odigrao je svih 90 minuta za goste iz Rotterdama.

Peti remi PSV-a u sezoni omogućio je Twenteu smanjenje zaostatka na samo jedan bod. Nakon pobjede nad Werderom (1:0) u Europskoj ligi sredinom tjedna, momčad Stevea McClarena je jednakim rezultatom nadvisila i pretposljednji Willem II. Očito je utakmica s bundesligašem odnijela sa sobom i dosta snage, pa je pogodak Petera Wisgerhofa iz 54. minute bio jedini na utakmici.

Sa šest, odnosno sedam bodova manje od vodećeg dvojca, na trećem se mjestu nalazi Ajax. On se poslije razočaravajućeg poraza od Juventusa s 4:0 iskalio na Vitesseu. Već do 27. minute bilo je 3:0, a u 58. minuti četvrti pogodak, a svoj drugi, postigao je Siem de Jong. Kronološki drugi pogodak djelo je najboljeg strijelca lige Luisa Suareza (24. u prvenstvu), a treći gostujućeg igrača Paula Verhaegha.

Do boda u 93. minuti stigao je i Den Haag u Rotterdamu kod Feyenoorda. Gosti su poveli autogolom veterana Giovannija van Bronckhorsta, a domaćini izjednačili preko Wijnalduma. Tomasson je u 76. minuti zabio za vodstvo Feyenoorda, no vrijedan bod gostima u borbi za ostanak donosi Buijs na samom izmaku vremena.

Najefikasnija utakmica kola odigrana je u Venlu gdje je istoimeni domaćin remizirao s AZ-om (3:3). Aktualni prvak je vodio 1:0 i 3:1, ali je deseta momčad lige pogocima Schakena i Ucheba upisala deseti neodlučeni rezultat sezone. Sada se borba za doigravanje za europska natjecanja zahuktava jer su momčadi od petog do devetog mjesta unutar četiri boda.

Jedna od tih momčadi je i Utrecht, koji je s 2:0 u Bredi porazio NAC, ali i Heracles, koji je još u petak izgubio od Rode. Groningen je protiv NEC-a ostvario šestu pobjedu u zadnjih osam utakmica i još jednom potvrdio porast forme, dok je Heerenveen pogotkom Sibona šest minuta prije kraja nanio već 20. poraz fenjerašu Waalwijku.