Asvel sve dalje od doigravanja

Branko Barić • nedjelja, 14.03.2010.

22. kolo francuskog prvenstva ponudilo je neke zanimljive rezultate. Prvo je Poitiers u petak napravio senzaciju u gostima svladavši lidera prvenstva, da bi u dva subotnja derbija pobjede također odnijeli gosti…

Nakon tri četvrtine dvoboja između Le Mansa i Poitiersa ništa nije dalo naslutiti da bi se tu mogla dogoditi velika senzacija. Le Mans je odmah nakon prvih deset minuta pobjegao na dvoznamenkastu prednost, a u posljednju četvrtinu ušao je s plus sedam (54:47). No tada neshvatljivo padaju u obrani, dok gosti s druge strane pogađaju sve, što na koncu rezultira velikim preokretom i pobjedom Poitiersa 81:71. Kenny Younger i Tommy Gunn s po 19 poena predvodili su pobjednike, dok je Marc Salyers za domaće ubacio 20.

Rimac vraća Pau-Orthez u Pro A

U francuskoj Pro B ligi nakon 25 kola uvjerljivo vodi Pau-Lacq-Orthez koji je na najboljem putu da se ponovno vrati u elitni razred francuske košarke. Velike zasluge za to ima i hrvatski rutiner Slaven Rimac, koji u prosjeku igra 23 minute i postiže 12 koševa, a s 46,73 posto drugi je najprecizniji šuter za tri poena u ligi. U subotnjoj pobjedi protiv Antibesa Rimac je u 22 minute ubacio 16 poena uz tri asistencije.

Porazom Le Mansa Cholet je dobio priliku da se pobjedom u nedjeljnom derbiju protiv Gravelinesa ponovno izjednači s liderom na vrhu, no nije ju iskoristio. Slično kao i Le Mans, i Cholet je vodio tri četvrtine, da bi Gravelines u posljednjoj dionici okrenuo i slavio sa 73:72. Nezaustavljiv za domaće bio je Cyril Akpomedah s 23 poena i deset skokova, dok je Mejia Samuel na drugoj strani ubacio 20 poena.

U Villeurbanneu su se sastali stari rivali Asvel i Nancy, a i ovdje su se gosti pokazali uspješnijima. Asvel je unatoč 34 poena Alija Traorea poražen sa 74:71 i sada je sve dalje od doigravanja. Prvo ime kod Nancyja bio je Marcus Slaughter s 20 poena.

Roanne nije imao milosti protiv fenjeraša Dijona i doma ga ispratio sa 105:61 uz 27 poena Ralpha Mimsa. Toulon je s 96:87 svladao Strasbourg, a Hrvoje Perinčić za 17 minuta koliko je proveo u igri nije se uspio upisati u listu strijelaca. Orleans je s uvjerljivih 78:58 u gostima nadigrao Le Havrea, dok je u izravnoj borbi dva konkurenta za doigravanje Vichy svladao Paris sa 71:53. Vrijednu pobjedu u borbi za opstanak, ukupno tek šestu u prvenstvu, ostvario je Rouen, i to protiv Chalona rezultatom 83:71.