Raštane vraćaju neizvjesnost

Vedran Babić • ponedjeljak, 15.03.2010.

U velikom derbiju 3. HNL - Jug Raštane su nanijele Dugopolju prvi domaći poraz i zakomplicirale prvenstvo primaknuvši mu se na samo dva boda. Na jednakom odstojanju je i Uskok koji je osvojio puni plijen protiv Velebita pa možemo bez zadrške reći kako se borba za naslov i proboj u Drugu ligu dobrano zahuktala.

Iako je većim dijelom utakmice stvarao prigode i općenito bio bliže pobjedi, Dugopolje je u desetoj domaćoj utakmici doživjelo prvi poraz. Premda nikada nije lijepo izgubiti kod kuće, ovaj poraz nekako je stigao u najgore moguće vrijeme za Ivana Katalinića i njegove igrače. Pobjedom 2:1 Raštane su se Dugopoljcima primakle na samo dva boda, a do kraja prvenstva je još velikih 13 kola. Kako je počeo drugi dio sezone, nije nemoguće da do kraja svjedočimo još brojnim prevratima u poretku.

Na dosad neosvojenom stadionu Hrvatskih vitezova domaćin je pokazao nadmoć, ali i neefikasnost, koja ga je na kraju krajeva koštala pobjede. Gosti iz Raštana su poveli poslije 30 minuta igre pogotkom Marina Batura, a u razdoblju do drugog pogotka u 82. minuti (Burčul) Dugopolje je propustilo dvije vrlo izgledne prilike. Prvo je Domagoj Barać pucao ravno u gostujućeg vratara Vugdeliju, a onda je i Brnadić poslije kornera pogodio vratnicu. Poslije već spomenutog pogotka Burčula utakmica je bila riješena, a Rajčić je na izmaku vremena postigao počasni pogodak za domaćina.

Nakon poraza od Dinare u prošlom kolu, Uskok je s 2:0 apsolvirao Velebit i umiješao se u borbu za naslov s Raštanama i Dugopoljem. Klišani su poveli u 26. minuti preciznim udarcem Grbeše s bijele točke, a presudni pogodak postigao je u petoj minuti nastavka Guć. Posljednjih 16 minuta Uskok je igrao bez isključenog Paraća, no petoplasirani gosti iz Knina nisu uspjeli promijeniti rezultatsko stanje.

Primorac iz Biograda napokon je upisao prvu pobjedu u "proljetnom" dijelu sezone. On je s 3:2 nadvisio Jadran (KS), a svi pogoci pali su unutar prvih 45 minuta. Početno vodstvo domaćina (Maruna) poništili su već do 14. minute Poljak i Kapitanović, no do poluvremena Pedišić i Moravčić pogađaju za tri boda Biograđana.

Neretva je u izravnom duelu za deveto mjesto uvjerljivo porazila Zagoru 3:0. Momčadi iz Metkovića to je treća uzastopna pobjeda, a ukupno četvrta u posljednjih pet utakmica. Dvostruki strijelac bio je Mate Pehar, a konačni rezultat postavio je Mataga u 65. minuti. Uz dva pogotka Mijača Hrvace su kod kuće s 3:0 nadjačale Dinaru, a drugi strijelac bio je Tomić.

Domaćin je slavio i u Makarskoj gdje je Zmaj s 2:0 bio bolji od fenjeraša Omiša kojega čeka teška bitka za održanje trećeligaškog statusa. Stvari su za goste krenule nizbrdo autogolom Bešlića u 38. minuti, a već početkom nastavka Grković je povisio na 2:0 i zapečatio prvu pobjedu svog sastava poslije tri poraza. Dubrovački GOŠK pobjegao je nakratko s dna ljestvice porazivši Neretvanac 2:1. Premda su gosti poveli preko Kozine, Damir Hodžić s dva se pogotka u nastavku pobrinuo za slavlje nešto više od 100 posjetitelja.

U ovom kolu slobodan je bio Konavljanin, a utakmica između Jadrana (LP) i Primorca 1929 odgođena je za utorak u 15 sati zbog poplavljenog travnjaka.