Partizanu gorka Cedevita

Edvard Burić • srijeda, 17.03.2010.

Debitantska sezona košarkaša Cedevite u NLB ligi završit će velikim uspjehom, plasmanom u kvalifikacije Eurokupa. Momčad Slobodana Subotića je u 25. kolu u Sutinskim vrelima iznenadila Partizan, čime je stekla nedostižnu prednost pred Zadrom u borbi za sedmo mjesto - osim pobjede prednosti, uoči posljednjeg kola ima i bolji međusobni omjer...

Ova generacija košarkaša Cedevite piše povijest kluba. Prvi put u svojoj povijesti Cedevita je srušila euroligaša i to ne bilo kojeg euroligaša nego onog koji je ušao među osam najboljih momčadi Europe i odmah je kao nagrada došao plasman u kvalifikacije Eurokupa.

Igrači Slobodana Subotića došli su do pobjede nad Partizanom u utakmici punoj naboja, borbe i čak tri tehničke pogreške. Pogađate, sve tri dobila je klupa Partizana na čelu s Duškom Vujoševićem.

Partizan je bolje otvorio utakmicu i poveo 5:0. Koševima Marića imao je i 11:6, a onda se Cedevita malo primakla i Krasićevim košem došla na minus jedan (12:13). Partizan je opet pobjegao, Cedevita ga je lovila i ulovila na 20:19, a onda i u zadnjem napadu prve četvrtine za 25:24 košem raspoloženog Baždarića.

Drugu četvrtinu otvara Anderson tricom (28:24), klupa Partizana prvi put dobiva tehničku pogrešku i Cedevita je na najvećih plus osam (32:24). Tada Partizan diže obranu na višu razinu, Cedevita malo pada i rezultat je vrlo brzo u egalu. Mccalebb svojim 13. košem vraća prednost na Partizanovu stranu (39:40), ali Cedevita se bori za svaku loptu i borbenost se na kraju isplaćuje kroz pet koševa prednosti na poluvremenu (48:43).

Treći dio utakmice Partizan otvara izuzetno kvalitetno i opet vodi (50:53), Cedevita se odbija predati i ne dozvoljava da se Partizan odvoji i pobjegne na veću razliku. Nakon 30 minuta samo je minus jedan, 61:62.

Zadnju četvrtinu Anderson, Žižić i Rudež igraju sjajno, klupa Partizana dobiva drugu, a ubrzo i treću tehničku pogrešku (Vujošević tada dobiva drugu - isključujuću) što Cedevita kažnjava s linije slobodnih bacanja i lomi utakmicu. Gledatelji su u prijelomnim trenucima bili "šesti igrač" Cedevite i pogurali je prema ovoj povijesnoj pobjedi. Baždarić je nemilosrdno punio koš protivnika i osigurao dva vrlo vrijedna boda. Rezultat je pred sam kraj bio 79:68, a Partizan je s četiri koša na kraju samo smanjio rezultat za konačnih 79:72.

Svi igrači Cedevite zaslužuju pohvale, ali ipak treba izdvojiti Baždarića koji je upisao 20 koševa i šest skokova, Žižića sa 17 koševa i sedam skokova i Andersona s 14 koševa i šest skokova. Za Partizan Mccalebb 19 i Roberts 12 koševa i sedam skokova. Centri Cedevite su potpuno smirili Marića koji je ubacio samo šest koševa i imao osam skokova.