Varteks - H. dragovoljac: Domaćin izgubio dva boda

Varteks - Hrvatski dragovoljac 1:1 (0:0)

Suci: Željko Širić (Osijek), Ivica Kolak (Osijek), Neven Rudić (Prigorje Brdovečko), Miro Marijanovć (Osijek).

Varteks: Solomun 5, Madunović 6 (od 81. Golubica -), Hrman 6, Balajić 5.5, Posavec 5, Kovač 5.5, Križanac 5, Mukaj 6, Karić 5.5, Borović 5 (od 46. Sinani 5), Režić (od 46. Šafarić 5.5). Trener: Luka Bonačić.

Hrvatski dragovoljac: Čavlina 7, Bošnjak 5, Đolonga 6, Margeta 6, Andračić 5.5, Jurić 5, Lalić 5.5 (od 72. Bodul -), Miletić 5, Petričević 5.5 (od 54. Škopljanac 6, od 79. Katulić -), Gulić 5, Petrović 5. Trener: Milan Petković.

Strijelci: 1:0 - Karić (72, Mukaj); 1:1 - Škopljanac (73).
Žuti kartoni: Posavec (30), Borović (43) za Varteks; Lalić (10), Bošnjak (10, 40) i Gulić (51) za Hrvatski dragovoljac.
Crveni kartoni: Bošnjak (40)

Igrač utakmice: Silvije Čavlina

Igrači Varteksa još jednom nisu uspjeli pobijediti na domaćem terenu. Pažljivi analitičari i ljudi bolje pamćenja spremno će zamahati datumom od 26. veljače - tada je Varteks na svom stadionu pobijedio Vukovar 91 rezultatom 2:0. Bilo je to 18. kolo. Od tada do danas varaždinska publika nije imala priliku prisustvovati pobjedi svojih ljubimaca. Neki su izgubili i strpljenje - danas se na tribinama okupilo tek nešto preko 1000 ljudi.

Opis susreta s Hrvatskim dragovoljcem možemo započeti tek od kraja prvog poluvremena. Naime, sve do tada nije se gotovo ništa dešavalo niti na jednoj polovici terena. Kronologije radi, možemo spomenuti centaršut Borovića u 5. minuti, koji je igrom slučaja postao opasnost za vrata Čavline. Lopta je umjesto pred vrata, krenula prema golu, preleće i vratara, ali je on ipak na kraju stiže.

Bilježimo i nekakav poluudarac Posavca glavom za Varteks, a za "dragovoljce" zaprijeti je Lalić udarcem iz daljine. Lopta je završila kraj vrata, a Lalić na podu traži jedanaesterac. Neuvjerljivo.

Ono što je lagano probudilo uspavano gledalište bio je dvostruki žuti karton za goste. Sudac Širić svira prekršaj Lalića, iako je dojam da je prekršaj bio na Laliću, te mu pokazuje žuti karton. Nepravdu ne može otrpiti Spomenko Bošnjak, pa za svoju elokventnost i dobiva karton. Samo jedan u nizu, pokazat će se kasnije.

U 33. minuti Solomun daje dugu loptu za Mukaja, koji odmah šalje dijagonalu do Karića. Karić ulazi u šesnaesterac gostiju, prolazi kraj Bošnjaka i pada. Sudac Željko Širić iz Osijeka svira kazneni udarac, iako je i varaždinskoj publici pad Karića bio "sumnjiv". Izvođač je bio vratar Solomun, ali to je napravio slabo. Lopta je išla gotovo po sredini vratiju, jasno je da je Čavlina to obranio.

Kodeks

"Svašta bih vam ja mogao napričati, ali, ako što znate, postoje ljudi koji su donijeli Kodeks i koji su to zabranili", pričao je prilično smireno, ali nezadovoljno nakon utakmice trener Hrvatskog dragovoljca Milan Petković. "Nažalost, ne smijem, mislim da to nije u redu."

Nadovezao se Luka Bonačić, trener Varteksa: "Potpuno se slažem s Milom, ovo što mi ovdje imamo je običan "staljinizam", "socrealizam" - napišite to! Ne mogu iznijeti svoj stav! Tko će pričati o nogometu i komentirati? Ne smijem ja, ne smiju igrači, tko će onda?" temperamentan je, poslovično, bio Luka.

Nezadovoljstvo postojećim pravilima je veliko. Kao što reče Milan Petković, nije stvar u tome da se razvije vrijeđanje, svađa ili konflikt, već da se normalno može izreći što valja, a što ne valja u radu pojedinih sudaca. "Moj rad svatko može komentirati, ne vidim zašto isto ne bi vrijedilo i za suce", završio je Petković.

Samo sedam minuta kasnije ponovo je Spomenko Bošnjak u ključnoj ulozi. Za žestok prekršaj na Balajiću dobiva žuti karton, drugi po redu - mora iz igre.

U drugi dio brojčano premoćniji Varteks ulazi s dvije izmjene. Umjesto Borovića i Režića u igri su Šafarić i Sinani. I tada se tek počinju redati prilike. Igra je tečnija, a u takvoj igri Varteks dominira.

U 48. minuti Karić puca iz daljine, Čavlina siguran. Odmah zatim s druge strane zdesna oštro puca i Gulić, no tu je i Solomun bio spreman.

Sinani si je uz tom periodu igre stvorio odličnu priliku kada je izašao sam pred Čavlinu, ali predugi "for" upropaštava situaciju. U 63. minuti svojom ljevicom probao je i Andrija Balajić sa 16-ak metara. Letjela je lopta, za njom i Čavlina, no nije bilo potrebno - otišla je kraj gola.

Nedugo poslije toga i Posavec počinje svoju seriju velikih grešaka i loših rješenja. Sjurio se prema golu gostiju, ali u ključnom trenutku radi najgore - puca prema vratima, i to krivim "felšom".

1:0 - A onda, u 72. minuti, lopta je ipak u mreži. Bio je to mat u tri poteza. Varteksova obrana uputila je dugu dubinsku loptu po desnoj strani, prihvaća je Mukaj i silovito se sjuruje do korner zastavice, odlično centrira na drugu vratnicu, gdje je Karićeva glava neumoljiva - Varteks vodi.

Ali ne zadugo. Odmah u sljedećoj minuti tek ušli Bodul našao se neometan pred Solomun, ali Varteksov vratar skida "zicer".

Ali ne skida ono što je trebao skinuti odmah u istoj minuti. Na desnoj strani u mrtvom kutu našao se Škopljanac, opalio po lopti, i ona je završila kraj Solomuna u mreži - 1:1.

Do kraja je bilo još prilika, gol je visio i s jedne i s druge strane, iako su gosti imali igrača manje. U 77. minuti Hrman je prošao po lijevoj strani i ubacio, ali na 1 metar (slovima: jedan metar) od gola loptu promašuju i Karić i Sinani!

Publika se smrznula u 82. minuti kad je Margeta nakon kornera pucao glavom, činilo se da lopta putuje u mrežu, ali nije - završila je iza gola.

I onda Karić još jednom ne poentira. Bila je to 87. minuta, opet je Hrman ubacio, a Karićeva glava loptu je sprovela samo do vratnice.

U posljednjim minutama mogao se ponovo proslaviti Bodul, ponovo je u jednoj kontri bio sam pred Solomunom, ali Bodulu kao da je dosta slave - loptu je dodao Varteksovom vrataru.

Na kraju se prazna novinarska bilježnica iz prvog poluvremena dobro nagužvala, bilo je prilika i akcija, čak i golova, ali konačan dojam je porazan. Iako netko reče da nam je Liga iz godine u godinu sve jača, da svi klubovi znaju igrati i da svatko svakoga može pobijediti, nogomet koji zadnjih mjeseci imamo prilike gledati ne odaje dojam kvalitete, već velike nemaštovitosti, neuigranosti, neatraktivnosti, jednom riječju - dosade. Takva je bila i ova utakmica. Gosti su zasluženo uzeli bod, Varteks je zasluženo izgubio dva.

Izjave nakon utakmice

Milan Petković, trener Hrvatskog dragovoljca: "Zadovoljan sam što smo uspjeli osvojiti bod i što smo se vratili nakon poraza kod kuće u prošlom kolu. Svaki bod nam je iznimno važan za opstanak, pa je ovaj i time vredniji. Čini mi se da smo danas pokazali dovoljno borbenosti i karaktera, pa se ne može reći da je nezasluženo. Što se tiče crvenog kartona Bošnjaka, nemam nikakvih primjedbi na situaciju kod drugog žutog, nemam niti na situaciju kod jedanaesterca, no čini mi se da je sporna situacija ona kod prvog žutog kartona, nakon prigovora. No, kako znate, zbog Kodeksa ne smijem više ništa izjaviti."

Luka Bonačić, trener Varteksa: "Naš najiskusniji igrač, vratar Solomun, očigledno nije u dobroj formi i on je direktan krivac što danas nemam osvojena tri boda. Gol iz mrtvog kuta si ne bi smio dozvoliti vratar njegove kvalitete. Za promašeni penal ga ne krivim. U utakmici smo vidjeli opet isti scenarij - igramo "viktoriju", imamo dominaciju, ali nemamo završnicu! To je stvar kvalitete igrača, ne trenera. Ja nisam radio selekciju ovih igrača, ja sad tvrdim da ova momčad nema kvalitetu za Europu, bez obzira što željeli u klubu."