Vedran Babić • nedjelja, 02.05.2010.

U dramatičnoj završnici utrke za prvaka Nizozemske koja se okončala tek u posljednjem kolu titulom se okitio Twente pobijedivši na gostovanju NAC s 2:0. Pobjedu je upisao i njegov glavni konkurent Ajax protiv NEC-a, no pokazala se to kao Pirova pobjeda. Ovo je prvi samostalni naslov kluba iz Enschedea koji će za nagradu iduće sezone debitirati u Ligi prvaka.

Engleski stručnjak Steve McClaren ostat će zauvijek zapisan kao čovjek koji je odveo Twente do njegovog premijernog naslova prvaka Nizozemske. Klub iz Enschedea je 1926. osvojio titulu, ali pod imenom Sportclub Enschede, koji se 1965. spojio s drugim klubom Enschedese Boys i tako je nastao današnji Twente, pa je ovo ipak prvi naslov za grad na istoku Nizozemske s nešto više od 150.000 stanovnika.

Tijekom cijele sezone Twente je oduševljavao svojim izvedbama i moramo priznati kako je zasluženo stigao prvi do cilja. U posljednje kolo ušao je sa samo jednim bodom prednosti ispred Ajaxa, ali nije pao pod pritiskom. Na gostovanju u Bredi kod NAC-a slavio je 2:0, a u tome mu je uvelike pomogla činjenica da su domaćini od 21. minute igrali s igračem manje zbog isključenja Fehera.

Twente ušao u povijest

Vezane vijesti

Zahvaljujući slavlju u Bredi Twente se pridružio listi klubova koji su osvajali nizozemsko prvenstvo, a njih je sada točno 28. Najuspješniji je Ajax s 29 naslova, slijede ga PSV s 21 i Feyenoord s 14, a krug klubova s dvoznamenkastim brojem osvojenih naslova zatvara HVV Den Haag, danas petoligaš, s deset titula.

Gosti su višak na terenu u pogodak pretvorili već dvije minute potom kada je precizan bio njihov najbolji strijelac Bryan Ruiz. S igračem manje domaćini, koji su se inače borili za deveto mjesto i razigravanje za Europsku ligu, nisu mogli parirati kvalitetnijem suparniku i 16 minuta prije kraja primili su i drugi pogodak. Miroslav Stoch bio je strijelac i slavlje gostujućih navijača moglo je početi.

Lista strijelaca

1. Luis Suarez (Ajax) - 35
2. Bryan Ruiz (Twente) - 24
3. Mads Junker (Roda) - 21
4. Mounir El Hamdaoui (AZ) - 20
5. Marko Pantelić (Ajax) - 16

U isto vrijeme u Nijmegenu Ajax je već riješio sve dileme oko pobjednika visokim trijumfom 4:1. Prvi topnik lige Luis Suarez već je poslije 15 minuta načeo 13. momčad lige, a na 2:0 povisio je Demy de Zeeuw u 36. Tri minute prije kraja poluvremena u strijelce se upisao i Marko Pantelić, a u 63. Suarez je svojim drugim, a ukupno 35. pogotkom u prvenstvu, povisio na 4:0. Počasni pogodak za domaćina postigao je Ntibazonkiza u 86.

Iako je najtrofejniji klub u Nizozemskoj Ajax naslov prvaka nije osvojio još od 2004. godine, što svakako nije podatak koji će radovati sve njegove navijače diljem svijeta. Na upravi kluba je da osmisli plan kojim će se njihov klub vratiti na tron nizozemskog nogometa, jer konkurenata je iz sezonu u sezonu sve više.

Kvalifikacije za ostanak u ligi

Eindhoven - Willem II
Cambuur - Go Ahead Eagles
Excelsior - Zwolle
Helmond - Sparta

Naravno da je bitka za prvaka bila najvažnija ove nedjelje, pa su svi ostali susreti nekako pali u drugi plan. U sedam preostalih utakmica pala su čak 32 pogotka, a kada tome zbroju pridodamo i pogotke s utakmica u Bredi i Nijmegenu, dolazimo do brojke od 39 golova, što je čak 4.3 po utakmici! Baš pravi vatromet za kraj prvenstva.

Osim za naslov, bitke su se vodile za četvrto mjesto te za razigravanje za Europsku ligu. Ovu prvu dobio je Feyenoord koji je sa 6:2 uz hat-trick veterana Roya Makaaya porazio Heerenveen i tako pretekao AZ koji je kod kuće remizirao s PSV-om (1:1).

Twente će, kao što smo već spomenuli, izravno u Ligu prvaka, Ajax će u treće pretkolo istog natjecanja, a PSV i Feyenoord u posljednje pretkolo Europske lige uoči faze po skupinama. AZ će u treće pretkolo Europske lige, dok će mjesto u drugom pretkolu tražiti Heracles, Utrecht, Groningen i Roda u međusobnom razigravanju. Iz lige su već prije ovoga kola ispali nogometaši Waalwijka, dok će Willem II i Sparta u kvalifikacije za ostanak.

• danchy02.05.2010. u 20:31
    tako je ljimi, upravo iz tog razloga sam cijelu sezonu navijao za twente i baš mi je drago da su uspijeli. tko kaže da je mclaren loš trener? :P
    danchy
  • Obrisan korisnik02.05.2010. u 17:19
    Ajme, pa the wally with the brolly je u nečemu uspio...
  • Obrisan korisnik02.05.2010. u 16:31
    bas mi je drago da onaj sugavi ajax nije osvojio ligu, pa sad vi pustajte anderlechtu tekme smradovi ;)