SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 1. kolo, 11.06.2010, 16:00 h, Johannesburg, Soccer City, gledatelja: 85.000
Suci: Irmatov (Uzbekistan), Iljasov (Uzbekistan), Kočkarov (Kirgistan)
Južna Afrika
Siphiwe Tshabalala 55'
1:1(0:0) Meksiko
Rafael Marquez 79'
Meksiko

Borna Rupnik • petak, 11.06.2010.

Prva utakmica na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici nije ponudila pobjednika. Domaćini su s Meksikom remizirali 1:1, u utakmici u kojoj su i jedni i drugi imali svoje šanse...

Tsepo Masilela
46'
17
Bernard Parker
83'

Andres Guardado
55'
10
Cuauhtemoc Blanco
69'
14
Javier Hernandez
73'

Uz podršku 85.000 ljudi na tribinama Soccer Cityja u Johannesburgu, te neizostavnu buku vuvuzela, Južnoafrička Republika je u prvom nastupu na "svojoj" svjetskoj smotri osvojila bod protiv Meksika (1:1).

Poništeni pogodak

Siphiwe Tshabalala upisao se u povijest kao strijelac prvog gola na ovom Svjetskom prvenstvu, no mrežu je prvi zatresao Meksikanac Carlos Vela u 40. minuti. Ipak, njegov je pogodak opravdano poništen zbog zaleđa.

Meksiko je u prvom dijelu bio osjetno bolja momčad na terenu i može žaliti što već tada nije riješio utakmicu u svoju korist. Nije istekla ni druga minuta kada je Giovani dos Santos imao dobru priliku, a napadač Galatasaraya mogao se još dva puta upisati u strijelce. Nažalost po Meksikance, nije bio precizan. Ništa manje aktivan nije bio ni Carlos Vela, a iskusni Guillermo Franco dva je puta netočno pucao glavom, dok mu je pokušaj nogom obranio Itumeleng Khune.

Mnogo su prostora Južnoafrikanci ostavljali na desnoj strani meksičkog napada, odnosno Paulu Aguilaru, a pritom su izabranici Javiera Aguirrea bili čvršći u dvobojima i manje griješili. Ipak, domaća se momčad probudila pri samom kraju prvog poluvremena.

U samo pet posljednjih minuta pokazali su više nego u cijelom dotadašnjem tijeku susreta, ali nisu uspjeli smjestiti loptu iza leđa ne posebno sigurnog Oscara Pereza, a najbliže je pogotku bio Katlego Mphela. To je kratko razdoblje pružilo nadu Južnoafrikancima da mogu barem izbjeći poraz u ovom dvoboju, a početak nastavka pokazao se - još boljim.

Točna dodavanja: 190/384

Siphiwe Tshabalala dobio je odličnu loptu u prostor u 55. minuti i sjajno pronašao suprotni, gornji kut meksičkog gola, na opće oduševljenje na stadionu. Naravno, Meksikanci se nisu predali i dvije akcije poslije Khune je morao "čupati" Giovanijevu loptu iz svojih rašlji. No, i u nastavku je Južnoafrička Republika bila opasnija, kroz protunapade, ponekad i nadomak drugog gola (Teko Modise), dok je oštrica Meksika počela djelovati tupo.

Aguirre je stoga na teren poslao svježe snage i u 79. minuti stigao do poravnanja. Velike propuste u domaćoj obrani lakoćom je kaznio Barcelonin stoper Rafael Marquez, koji je ostao nečuvan na samo nekoliko metara od gola, a imao je i drugih rješenja. Meksiko je bio nešto konkretniji do kraja, ali je u 89. minuti Mphela pobjegao i pogodio - vratnicu!

Razloga za zadovoljstvo, kao i nezadovoljstvo, s obzirom na razvoj događaja, tako imaju i jedni i drugi. A kao što se i pretpostavljalo, rasplet u skupini A mogao bi biti neizvjestan do samog završetka trećeg kola.

• Captain Jack11.06.2010. u 19:36
    Kakve nebuloze se ovdje pišu,pa Meksiko je bil troduplo dominantnija momčad,realno su u prvom dijelu bili bolji za 3 gola,a drugo poluvrijeme bez izrazite nadmoći bilo koje ekipe..Jedini realni ishod ovog meča bi bila pobjeda Meksika,JAR se teško skrumpiral