SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 3. kolo, 23.06.2010, 20:30 h, Johannesburg, stadion Soccer City
Suci: Simon, Hausmann, Braatz (svi Brazil)

Maja Giljanović • srijeda, 23.06.2010.

Utakmicu punu tempa, akcija s obje strane i odličnih prilika na Soccer City stadionu su u trećem kolu Skupine D odigrale reprezentacije Njemačke i Gane. Elf je golom Özila iz 60. minute slavio 1:0 i izborio osminu finala protiv Engleske, a u nokaut-fazu su zbog bolje gol-razlike ispred Australije prošli i Ganci i obranili čast afričkog nogometa.

Sulley Muntari
64'
14
Matthew Amoah
82'
18
Dominic Adiyiah
90'+2'
Piotr Trochowski
67'
2
Marcell Jansen
73'
18
Toni Kroos
81'
Joachim Löw

Otkad je 1998. FIFA broj reprezentacija u završnici SP-a povećala na 32 samo njih šest nije izborilo prolaz u skupini nakon što su pobijedile u prvoj utakmici, a u Johannesburgu su se sudbinu Argentine, Kostarike i Rusije 2002., Južne Koreje i Češke 2006. i Slovenije 2010. upirale izbjeći Njemačka i Gana.

Gana spašava čast

Gana je bila jedina afrička nacija u osmini finala na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2006., a jedini Afrikanci koji su dosad dvaput izborili nokaut-fazu su Nigerijci na svjetskim prvenstvima 1994. i 1998.

Vezane vijesti

Gana je jedina afrička reprezentacija koja je pobijedila u prva dva kola (1:0 protiv Srbije). Južnoafrička Republika je pobijedila u trećem kolu Francusku (2:1), ali na koncu samo za prestiž. Čast Afrike u JAR-u spašavala je Gana jer u protivnom prvi put nakon 1982. afrički nogomet bi izostao iz osmine finala (Obala Bjelokosti u Skupini G ima samo jedan bod, a Kamerun u Skupini E nijedan).

Na Soccer City stadionu u utakmici trećeg kola Skupine D Gancima je odgovarao i bod, Nijemcima je prolaz garantirala samo pobjeda, ali dalje ih je vodio i remi u slučaju da Australija otkine bod Srbiji.

Prvo poluvrijeme odigrano je za čistu peticu, nogometni sladokusci su u prvih 45 minuta uživali u visokom ritmu i u igri u kojoj su i Joachim Löw i Milovan Rajevac svoje igrače bez sustezanja gurali u napad.

Početnu inicijativu su preuzeli Nijemci, igrači Elfa su bolje stajali na terenu prvih desetak minuta, pucali su Cacau i Podolski dvaput, ali sve što su zaradili bila su dva udarca iz kuta. Najveću šansu u 15. su minuti stvorili Asamoah i Gyan, Asamoah je probio i uputio loptu na Gyana, ali strijelca oba pogotka Gane (1:0 protiv Srbije i 1:1 protiv Australije) u posljednji je tren blokirao Schweinsteiger.

U 24. minuti Ajew je bio u izglednoj prilici, ali potezom previše je uprskao šansu, a najveću prigodu je prokockao Özil u 25. minuti. Veznjak Werdera je izašao jedan-na-jedan na Kingsona, ali golman Gane je bio smiren i otklonio prijetnju. U sljedećoj minuti Neuer je na drugoj strani "zaplivao" i otvorio mat-šansu za Gyana, ali Lahm se odlično snašao i očistio loptu s gol-linije.

Njemačka

Jedini prethodni susret Njemačka je 1993. u Bochumu dobila 6:1, a u prilog Elfu je govorio podatak da su na posljednja četiri SP-a sva četiri puta pobijedili treću utakmicu u skupini.

Prvu priliku u drugom poluvremenu propustio je Asamoah u 52. minuti, pucao je ravno u noge Neuera, a ključni se trenutak dogodio u 60. minuti. Müller je probio s desne strane, ubacio i pronašao Özila koji je prelijepim udarcem probio Kingsona i doveo Njemačku u vodstvo.

Gana je odgovorila samo minutu poslije, Tagoe je uposlio Gyana, ali Mertesacker se bacio i skrenuo loptu u korner. U tim trenucima ritam utakmice je pao, Njemačku je zadovoljilo vodstvo od 1:0, a Gana je osluškivala vijesti iz Nelspruita.

Boateng protiv Boatenga

Boateng protiv Boatenga, polubrat protiv polubrata. 23-godišnji Kevin-Prince rođen i odrastao u Berlinu igra za Ganu, a 21-godišnji Jerome rođen i odrastao u Berlinu za Njemačku.

Prestravilo ih je kad je Srbija preko Pantelića smanjila na 1:2 jer još jedan gol je vodio Srbe u osminu finala i Ganu kući, ali Socceroosi su izdržali, prvi put pobijedili jednu europsku naciju i odveli Ganu u u posljednjih 16 na SAD.

• Obrisan korisnik24.06.2010. u 00:58
    Bojim se da će to biti tvrda i ne baš gledljiva utakmica. S obzirom na to što su i jedni i drugi pokazali u posljednje dvije utakmice... Iskreno se nadam da griješim...
  • Obrisan korisnik23.06.2010. u 23:55
    Kad apsolviramo Nijemce (ili Capeliste - whatever), "majka svih bitaka" protiv Brazila, auuuuu @Mihalj!!! Vamos Argentina
  • Obrisan korisnik23.06.2010. u 23:12