SP 2010., Doigravanje, Polufinale, 06.07.2010, 20:30 h, Stadion Green Point, Cape Town, gledatelja: 62479
Suci: Ravšan Irmatov (Uzbekistan), Rafael Iljasov (Uzbekistan), Bakadir Kočkarov (Kirgistan)

Vedran Babić • utorak, 06.07.2010.

Na velebnom stadionu Green Point u Cape Townu dobili smo ime prvog finalista Svjetskog prvenstva u nogometu. To je reprezentacija Nizozemske koja je s 3:2 u polufinalu bila bolja od Urugvaja i tako se plasirala u finale po prvi put nakon 1978. godine i Prvenstva u Argentini.

Sebastian Abreu
78'
21
Sebastian Fernandez
84'
Rafael van der Vaart
46'
17
Eljero Elija
89'
Bert van Marwijk

Još samo jedan korak dijeli Nizozemsku od onoga što njezina neponovljiva generacija iz 70-ih godina prošlog stoljeća nikada nije uspjela napraviti, a to je osvajanje naslova na Svjetskom prvenstvu. U prvom polufinalnom okršaju Nizozemci su s 3:2 porazili Urugvaj, koji će tako po treći put u svojoj povijesti (1954., 1970.) morati u borbu za treće mjesto. Do 20 minuta prije kraja rezultat je bio poravnat, da bi Wesley Sneijder i Arjen Robben, dva najeksponiranija dvojca Oranja, odveli svoju reprezentaciju u svoj treći finale u povijesti.

Caceres nokautirao De Zeeuwa

U 28. minuti utakmice igrač Urugvaja Martin Caceres je sa 16 metara pokušao udariti loptu atraktivnim škaricama, no rezultat njegove namjere bio je sve samo ne atraktivan. Naime, Caceres je nokautirao nizozemskog veznjaka Demyja de Zeeuwa udarivši ga svom snagom kopačkom po licu. Na sreću, nakon ukazane liječničke pomoći s De Zeeuwom je momentalno sve bilo u redu i igra se nastavila poslije par minuta. U epilogu Caceres je zaradio žuti karton zbog neoprezne igre, dok je i Sneijder dobio javnu opomenu zato što je odmah nasrnuo na Urugvajca. De Zeeuw je na poluvremenu ostao u svlačionici i njegovo mjesto u nastavku je uzeo Rafael van der Vaart.

Već poslije četiri minute Nizozemci su mogli povesti. Urugvajski vratar Fernando Muslera nedovoljno jako je izboksao jednu loptu i ona se odbila do Dirka Kuyta koji je iz izgledne situacije pucao preko gola. Oranje su već u ranoj fazi imale više loptu u nogama, dok je Urugvaj udvajanjem nastojao ukrotiti njihove udarne igle, u prvome redu Arjena Robbena.

Iako su imali inicijativu, Nizozemci nisu stvorili neke posebne prigode, ali su u 18. minuti ipak stigli do vodstva zahvaljujući prekrasnom pogotku kapetana Giovannija van Bronckhorsta, koji će sigurno ući u konkurenciju najljepših na Svjetskim prvenstvima. 35-godišnjak je s nekih 30 metara iskosa zatresao mrežu Muslere i to nakon što se lopta odbila od stative, vrlo blizu rašljama.

U tim trenucima optimizam urugvajske momčadi je splasnuo, a Nizozemci su izgledali nedodirljivi u sredini terena. Ipak, kako je vrijeme odmicalo, to su igrači Oscara Tabareza sve više dolazili do daha i počeli prijetiti Maartenu Stekelenburgu.

Urugvaj - Nizozemska

Udarci: 12/11
Udarci u okvir: 6/7
Posjed lopte: 47%/53%
Prekršaji: 15/16
Točna dodavanja: 326/390

Diego Forlan je prvih 40 minuta praktički bio indisponiran, a onda je u 41. pokazao koliko je potreban svojoj reprezentaciji. Napokon je pronašao malo više prostora u nizozemskoj obrani i s otprilike 25 metara matirao Stekelenburga, uhvativši ga na krivoj nozi. Nizozemski vratar je svakako mogao bolje reagirati, ali nije - i tako su Urugvajci krajem prvog poluvremena uspjeli izjednačiti i vratiti se u borbu za finale.

Prvih 20-ak minuta drugog dijela nije ponudilo previše uzbuđenja, a onda je u svega četiri minute Nizozemska osigurala ulaznicu za nedjeljni finale. Prvo je Wesley Sneijder u 70. minuti s ruba šesnaesterca pogodio donji lijevi kut Muslere nakon što se lopta na putu odbila od Maximiliana Pereire, da bi u 73. Robben glavom pospremio loptu u mrežu na ubačaj Kuyta.

Jubilej Robbena

Pogodak koji je postigao Arjen Robben bio je jubilarni 2.200 na Svjetskim prvenstvima.

Tu je priči bio kraj. Robben je u par navrata mogao zabiti još pokoji pogodak, dok Urugvajci više nisu imali snage za preokret već samo za počasni pogodak koji je postigao Maxi Pereira u drugoj minuti sučeve nadoknade. Iako su do kraja utakmice još ostale tri minute dodatka suca Irmatova, do produžetaka ipak nije došlo i Nizozemci su mogli početi slaviti.

Poslije duge 32 godine napokon su izborili finale i sada na umu imaju samo jedno - pobjedu. Baš ono što nije pošlo za rukom Cruyffu i njegovoj generaciji 1974. i 1978. u Njemačkoj, odnosno Argentini. Urugvaju, pak, preostaje borba za treće mjesto i prvo brončano odličje nakon dva zlatna 1930. i 1950. godine.

SP 2010. - doigravanje

polufinale

Urugvaj2:3Nizozemska
Njemačka0:1Španjolska

• Vugi07.07.2010. u 07:10
    Opet jedna jako loša utakmica za suce na ovom prvenstvu...prvi pogodak Nizozemske iz očitog prekršaja Van Bomela na sredini, a drugi pogodak Nizozemske iz zaleđa...
    Vugi
  • Obrisan korisnik07.07.2010. u 06:21
    što je je, ali prvi gol nizozemske i urugvaja su bili PREKRASNI!!!
  • Obrisan korisnik07.07.2010. u 02:06
    to što su zabili 5 komada ne znači ništa utakmica je bila dosadna i na nulu živio TOTALNI NOGOMET
  • Obrisan korisnik07.07.2010. u 00:17
    Realova uprava je procijenila da njih dva nisu dovoljno dobri, srecom pa su dovoljno dobri Lassana Diarra ili pak taj Granero. Sprdacina.
  • Mihalj06.07.2010. u 23:57
    a gle real ti slaže galacticose. trebalo je skupit lovu za plačipi.du ronalda i propalog kaku