Marin Vuković • nedjelja, 08.08.2010.

Zahvaljujući pogocima Antonija Valencije, prinove Javiera Hernandeza te Dimitra Berbatova prestižni će trofej engleskog superkupa ove godine preseliti u vitrine Old Trafforda. Manchester United je na otvorenju sezone svladao aktualnog prvaka Chelsea i najavio još jednu uzbudljivu sezonu u kojoj će ponovno glavne uloge, kako na domaćim tako i europskim travnjacima, igrati upravo ove dvije momčadi.

Tradicionalnim Community Shieldom na Wembleyju je otvorena nova sezona engleske Premier lige, koju su kao najbolje dvije momčadi iz prošle sezone otvorili Chelsea i Manchester United. Aktualni prvak i viceprvak gledateljima su predstavili svoja lica za novu sezonu, a zadovoljniji trenutnom formom definitivno će biti Alex Ferguson, čiji su izabranici pobjedom od 3:1 osvojili prvi trofej sezone.

Javier Hernandez: "Nevjerojatno je postići pogodak i pobijediti u ovakvoj utakmici. Bio je to neobičan pogodak, pogodio sam samoga sebe u lice i lopta se odbila u mrežu. Svi u klubu vrlo su ljubazni prema meni i želim osvojiti prvenstvo. Presretan sam što sam ovdje."

Dimitar Berbatov: "Pogodak kao i svaki drugi, ali bio je ovo dobar dan za mene, posebno zato što smo dobili utakmicu. Cijela je momčad odigrala odlično i onda nije bitno tko će postići pogotke, važno je da pobijedimo."

Bio je to četvrti uzastopni poraz Chelseaja, koji je uoči Community Shielda poražen u tri od četiri pripremne utakmice, nakon kojih je i menadžer Carlo Ancelotti priznao da njegova momčad još uvijek nije spremna za početak sezone. Sudeći po današnjem izdanju, najviše posla preostalo je na uigravanju obrambenog reda koji niti u ovoj utakmici nije ulijevao povjerenje.

Već su uvodne minute dale naslutiti da su se obojica menadžera odlučila na otvorenu igru bez previše kalkulacija, pa smo u početnih dvadesetak minuta vidjeli po dvije prilike s obje strane. Wayne Rooney i Antonio Valencia zaprijetili su u šesnaestercu Chelseaja, a s druge strane odlične su prilike propustili Branislav Ivanović i Florent Malouda.

Kada se činilo da će se na odmor ipak otići bez pogodaka, u 41. minuti United je došao do vodećeg pogotka. Danas sjajni Paul Scholes preciznom je loptom pronašao Waynea Rooneyja, koji je s desne strane uposlio Antonija Valenciju, a ovaj iz neposredne blizine donio prednost Crvenim vragovima.

Nova lica

Obojica menadžera na travnjak su od prve minute poslali provjerene snage, igrače koji su i u protekloj sezoni izvukli golem dio tereta, no u nastavku su priliku dobila i neka nova lica.

Svoju je priliku najbolje iskoristio mladi Meksikanac Javier Hernandez, koji je već u prvom nastupu pogotkom dao naslutiti da će doista biti pojačanje, a u crvenom dresu prve minute prikupio je i bivši stoper Fulhama Chris Smalling.

U redovima Chelseaja prvi je službeni nastup pak upisao Yossi Benayoun, donedavno jedna od najvažnijih karika u momčadi Liverpoola.

Čak tri izmjene već na početku drugog dijela napravio je menadžer Uniteda, u igru ubacio Dimitra Berbatova, Nanija i Javiera Hernandeza, što je Crvenim vragovima donijelo inicijativu i početkom nastavka. Tek ulaskom Didiera Drogbe u 60. minuti Chelsea se probudio i počeo prijetiti Edwinu van der Saru.

Međutim, u trenucima kada je inicijativa bila na strani Chelseaja, United je došao do svog drugog pogotka. Svoju premijeru u crvenom dresu sjajno je iskoristio Meksikanac Hernandez i na pomalo komičan način iskoristio ubačaj Valencije te pogodivši samoga sebe u lice povisio na 2:0.

Usprkos značajnom zaostatku Chelsea se nije predavao, sedam minuta kasnije nakon udarca Sturridgea i obrane Van der Sara na pravom se mjestu našao Salomon Kalou i smanjio na 2:1. Uslijedila je uzbudljiva završnica i pritisak londonske momčadi, no proigravanje Nanija u drugoj je minuti sudačke nadoknade u priliku izbacilo Berbatova, a Bugarin s ruba šesnaesterca lobom postavlja konačnih 3:1.

Community Shield:
Chelsea - Manchester United 1:3

Chelsea: Hilario, Paulo Ferreira, Ivanovič, Terry, Cole, Essien, Lampard, Mikel, Kalou, Anelka, Malouda. Klupa: Turnbull, Benayoun, Drogba, Zhirkov, Sturridge, Van Aanholt, Bruma.

Manchester United: Van der Sar, O'Shea, Jonathan Evans, Vidić, Fabio Da Silva, Valencia, Scholes, Carrick, Park, Owen, Rooney. Klupa: Kuszczak, Berbatov, Giggs, Smalling, Hernandez, Nani, Fletcher.

• H.E. Pennypacker08.08.2010. u 21:49
    što se tiče obrane bluesera, ne znam što uopće ferreira radi u momčadi koja je vrh premiershipa i europe, a cole je sve lošiji iz sezone u sezonu