Vodeni sportovi

Senzacija europskog juniorskog prvaka

Maja Giljanović • ponedjeljak, 09.08.2010.

Prvog dana Europskog prvenstva u Budimpešti prvi komplet medalja je podijeljen u utrci na 400 slobodno, a na opće iznenađenje zlatna medalja odlazi u Francusku peterostrukom europskom juniorskom prvaku iz Helsinkija prije mjesec dana Yannicku Agnelu, 18-godišnji Francuz je slavio ispred svjetskog prvaka i svjetskog rekordera Paula Biedermanna na drugom i Gerga Kissa na trećem mjestu.

Prvo finale prvog dana natjecanja na 30. Europskom prvenstvu donijelo je senzacionalnu pobjedu 18-godišnjeg francuskog tinejdžera Yannicka Agnela u utrci na 400 metara slobodno. Peterostruki europski juniorski prvak iz Helsinkija prošli mjesec u najvećoj je utrci života poboljšao svoj i državni rekord s 3:46,26 na 3:46,17 i slavio ispred svjetskog prvaka i svjetskog rekordera Paula Biedermanna na drugom mjestu.

Prošle godine Nijemac je na Svjetskom prvenstvu u Rimu u poliuretanskom kostimu osvojio zlatne medalje na 200 i 400 slobodno i u procesu srušio svjetske rekorde Michaela Phelpsa (1:42,00) i Iana Thorpea (3:40,07), a danas je u običnom tekstilu najvećim dijelom utrke bio četvrti, na 300 metara je okrenuo kao treći, na 350 kao drugi i pritisnuo Agnela, ali nije uspio i morao se zadovoljiti srebrnom medaljom (3:46,30) ispred brončanog Gerga Kissa (3:48,14) koji je domaćinima donio prvu medalju na prvenstvu.

Svjetska i europska rekorderka na 50 delfin (25,07) Therese Alshammar od danas je i rekorderka europskih prvenstava, 32-godišnja svjetska prvakinja se spustila na 25,50, srušila rekord Anna-Karin Kammerling (25,57) iz Berlina 2002. i osvojila prvo mjesto u polufinalu ispred Sarah Sjöström (25,66) i Jeanette Ottesen (26,02).

Rekord europskih prvenstava srušio je i Camille Lacourt u polufinalu utrke na 100 leđno. Francuz je skinuo svojih 53,27 iz Budimpešte prije četiri godine i s 52,58 izborio finale ispred Jeremyja Straviusa (53,47) i Vitalija Borisova (54,23).