Vodeni sportovi

Mađari u sedmom nebu

Maja Giljanović • četvrtak, 12.08.2010.

Četvrti dan Europskog prvenstva u Budimpešti na opće oduševljenje entuzijastičnih tribina obilježio je sto-postotan učinak reprezentativaca domaćina, Mađarska je bila zastupljena u tri večerašnja finala i osvojila je tri zlatne medalje. Kao usput osvojili su i jedno srebrno odličje, a skinuli su i dva rekorda europskih prvenstava.

Večer kao iz najljepših snova četvrtog su dana Europskog prvenstva u Budimpešti svojim navijačima priuštili reprezentativci Mađarske, kroz kvalifikacije i polufinala protekla dva dana izborili su tri finala i večeras osvojili tri zlatne medalje. Tri naslova europskih prvaka garnirali su i s jednom srebrnom medaljom, a srušili su i tri rekorda europskih prvenstava.

Seriju su otvorile Katinka Hosszu i Evelyn Verraszto na 200 mješovito. Verraszto je za jednu stotinku sekunde izmakao naslov (2:10,10) iza viceprvakinje na 400 mješovito prvog dana natjecanja, a Hosszu je skinula i rekord europskih prvenstava (2:10,92) Camille Muffat (2:10,92) koja je na koncu ostala i bez medalje na sedmom mjestu (2:12,04).

NASTUPI HRVATA

STRAGA 100 delfin
TODOROVIĆ 100 delfin
ŠIMUNIĆ 50 prsno

Svjetski prvak Daniel Gyurta bio je jednako raspoložen na 200 prsno, nije se približio svom europskom rekordu (2:07,64), ali je u povijest poslao rekord europskih prvenstava (2:09,84) Grigorija Falka iz Eindhovena prije dvije godine i s 2:08,98 ispred Alexandera Dale Oena (2:09,68) i Huguesa Duboscqa (2:11,03) osvojio svoju prvu europsku titulu u velikim bazenima (trostruki je prvak u 25-metarskim bazenima).

U posljednjoj utrci programa šlag na tortu je stavila štafeta 4x200 slobodno, Agnes Mutina, Eszter Dara, Hosszu i Verraszto priredile su iznenađenje (7:52,49) i iza sebe ostavile braniteljice naslova Francuskinje (7:52,69) i europske rekorderke Britanke (7:55,29).

Camille Lacourt je nepobitna nova zvijezda na nebu leđnog stila. Prvak i europski rekorder na 100 metara, 25-godišnjak je bio bez premca i na 50-ici i ispred svjetskog rekordera Liama Tancocka (24,70) i Guya Barnee (25,04) zamalo Britancu uzeo svjetski rekorder, zakasnio je za treptaj oka, tri stotinke sekunde.

PETI DAN, FINALA

800 metara (m)
200 prsno (ž)
100 slobodno (m)
100 delfin (ž)

Naslove europskih prvaka osvojili su i Pawel Korzeniowski na 200 delfin (1:55,00), svjetska rekorderka Gemma Spofforth na 100 leđno (59,80) i svjetska prvakinja, presretna što je dokazala da nije plesala samo jedno ljeto, Lotte Friis na 800 metara (8:23,27).

Vukovarski Austrijanac Dinko Jukić je na 200 delfin za brončanom medaljom Ioannisa Drymonakosa na četvrtom mjestu zakasnio 60 stotinki (1:57,71), a sin Splićanke Stefan Nystrand je izborio finale na 100 slobodno, Šveđanin je u polufinalu ostvario osmi rezultat (49,14) 76 stotinki iza Jevgenija Lagunova (olimpijski pobjednik, svjetski viceprvak i europski rekorder Alain Bernard je s 48,71 na drugom mjestu).