Vodeni sportovi

Alshammar prkosi godinama

Maja Giljanović • nedjelja, 15.08.2010.

Therese Alshammar je prvu medalju na velikim natjecanjima na 50 slobodno osvojila u Sevilli 1997., tada tinejdžerica osvojila je treće mjesto. U Budimpešti je 32-godišnjakinja pokazala da su godine stanje svijesti, Šveđanka je nakon trijumfa na 50 delfin i brončanih medalja na 100 delfin i u štafeti 4x100 slobodno posljednjeg dana osvojila i četvrtu i petu medalju na 30. EP-u. Europska je prvakinja na 50 slobodno i viceprvakinja u štafeti 4x100 mješovito.

Therese Alshammar je prvu nacionalnu titulu osvojila u dobi od 14 godina, prvu medalju na velikim natjecanjima kao 19-godišnjakinja, dvostruka je olimpijska vicepobjednica, jednom svjetska prvakinja u velikim i devet puta u malim bazenima, aktualna je svjetska rekorderka na 50 delfin, ali i 10 dana prije 33. rođendana najbolje se osjeća u bazenu.

Početkom tjedna je na 50 delfin osvojila deveti naslov europske prvakinje, osvojila je i brončane medalje na 100 delfin i na 4x100 slobodno, a posljednjeg je dana Europskog prvenstva osvojila i jubilarnu 10. europsku titulu. Alshammar je u finalu utrke na 50 slobodno slavila (24,45) ispred Hinkelien Schreuder (24,66) i Francesce Halsall (24,67), a kasnije se veselila i u štefeti i osvojila srebro na 4x100 mješovito.

Prvak na 50 slobodno je Frederick Bousquet, europski rekorder je ostavio titulu u Francuskoj nakon što je u Eindhovenu prije dvije godine slavio Alain Bernard (branitelj naslova je u Budimpešti ispao u kvalifikacijama). Bousquet je za dvije desetinke sekunde bio bolji od Splićanina po majci Smiljani Kokezi, Šveđanina Stefana Nystranda, a broncu je zaslužio Fabien Gilot (21,76).

OSVAJAČI MEDALJA

1.Francuska 8 7 6 21
2.Rusija 7 4 1 12
3.Velika Britanija 6 6 6 18
4.Mađarska 6 4 3 13
5.Švedska 3 3 4 10

Europska rekorderka Julija Jefimova je rekord europskih prvenstava na 50 prsno spustila i u kvalifikacijama i u polufinalu i na koncu i u finalu (30,29), svjetskoj prvakinji su soli na rep mogle staviti Kate Haywood (31,12) i Jennie Johansson (31,24).

Europska rekorderka Katinka Hosszu (2:06,71) i trostruki europski prvak uzastopce Laszlo Cseh (4:10,95) osvojili su petu i šestu zlatnu, a Zsuzsanna Jakabos (2:07,06) i David Verraszto (4:12,96) treću i četvrtu srebrnu medalju za Mađarsku u utrkama na 200 delfin i 400 mješovito (osvojili su domaćini i tri brončane medalje i ukupno su na tablici osvajača plivačkih medalja na četvrtom mjestu iza Francuske, Rusije i Velike Britanije).

Zbog povišene temperature Federica Pellegrini je jutros odustala od utrke na 400 slobodno, a odsustvom svjetske prvakinje i svjetske rekorderka najviše je profitirala Rebecca Adlington. Olimpijska pobjednica je podigla tempo u posljednjih 100 metara i slavila (4:04,55) ispred Ophelie Etienne (4:05,40) na drugom i prvakinje na 800 i 1500 metara Lotte Friis (4:07,10) na trećem mjestu.

Štafete 4x100 mješovito odlaze u Veliku Britaniju i Francusku. Britanke su u cilj ušle kao drugoplasirane, ali veselje nesuđenih prvakinja Ruskinja je trajalo niti pet minuta prije nego su nakon pregleda TV-snimke diskvalificirane zbog preranog starta Bespalove u trećoj izmjeni. Stepenicu više su se zato popele Gemma Spofforth, Haywood, Halsall i Amy Smith (3:59,72) ispred Švedske (4:01,18) i Njemačke (4:03,22).

Oko trijumfa Francuza nije bilo drame, Camille Lacourt, Hugues Duboscq, Bousquet i Francis Gillot su rekord europskih prvenstava Rusije (3:34,25) iz Eindhovena spustili na 3:31,32 i slavili ispred srebrnih baš Rusa (3:33,29) i brončanih Nizozemaca (3:33,99).