Vodeni sportovi

Britanki europski naslov na dar

Maja Giljanović • ponedjeljak, 09.08.2010.

Svjetska prvakinja u 25-metarskim bazenima iz Istanbula prošle godine Hannah Miley jučer je proslavila 21. rođendan, a za punoljetnost se počastila na najljepši mogući način, Britanka je u finalu utrke na 400 metara mješovito pobijedila svjetsku prvakinju i europsku rekorderku Katinku Hosszu i potpuno neočekivano osvojila prvi naslov prvakinje Europe. Njemice i Rusi prvaci su Europe u štafeti 4x100 slobodno.

Svjetska prvakinja i europska rekorderka Katinka Hosszu bila je jedna od favoritkinja velikih kao kuća i nakon polovice utrke na 400 metara mješovito ništa nije dalo naslutiti da će joj izmaknuti zlatna medalja i u Budimpešti. Viceprvakinja Europe iz Eindhovena prije dvije godine vodila je gotovo sekundu i pol ispred Hannah Miley, ali je pukla na prsnom.

TODOROVIĆ 50 delfin

21-godišnja Britanka je na 250 metara zaostatak spustila na manje od dvije desetinke, na 300 je preuzela vodstvo i više se nije osvrtala. Svjetska prvakinja u malim bazenima srušila je rekord europskih prvenstava (4:35,10) Jane Kločkove iz Berlina 2002., spustila ga na 4:33,09 i slavila ispred srebrne na dva EP-a uzastopce Hosszu (4:36,43) i druge Mađarice Zsuzsanne Jakabos (4:37,92) na trećem mjestu.

Rekord europskih prvenstava srušio je i Alexander Dale Oen u polufinalu utrke na 100 prsno. Branitelj naslova osvojenog u Eindhovenu 2008. svojih je 59,76 poboljšao za gotovo pola sekunde i s 59,29 osvojio prvo mjesto ispred olimpijskog pobjednika, svjetskog viceprvaka i europskog rekordera Huguesa Duboscqa (1:00,54) i Daniela Gyurte (1:00,56).

DRUGI DAN, FINALA

50 delfin (m)
100 leđno (m)
50 delfin (ž)
100 prsno (m)
200 leđno (ž)

Naslovi u štafetama 4x100 slobodno odlaze u Njemačku i Rusiju. Njemice su u sastavu Daniela Samulski, Silke Lippok, Lisa Vitting i Daniela Schreiber za 3:37,72 slavile ispred Velike Britanije (3:38,52) na drugom, Švedske (3:38,81) na trećem i svjetskih rekorderki Nizozemki (3:39,47) na šestom mjestu, a Rusi su u sastavu Jevgenij Lagunov, Andrej Grečin, Nikita Lobincev i Daniil Izotov srušili rekord europskih prvenstava Francuza iz kvalifikacija (3:13,12) i Francusku ostavili da se s olimpijskim pobjednikom Alainom Bernardom u četvrtoj izmjeni zadovolji srebrom (3:13,29) ispred brončanih branitelja naslova Šveđana (3:15,07).

Drugog dana EP-a u akciji je šest hrvatskih reprezentativaca, Dominik Straga i Mario Delač ujutro od 9:30 plivaju u kvalifikacijama na 200 slobodno, Saša Imprić i Nikša Roki na 200 mješovito i Monika Babok na 100 slobodno, a Mario Todorović u 17 sati u finalu utrke na 50 delfin.