Vodeni sportovi

Stragi polufinale i na 100 delfin

Maja Giljanović • petak, 13.08.2010.

Dominik Straga je izborio polufinale, a Mario Todorović je na 18. mjestom za prolazom među 16 najboljih u Europi na 100 metara delfin zakasnio tri stotinke. Roko Šimunić je u kvalifikacijama utrke na 50 prsno osvojio 46. mjesto među 49 natjecatelja.

Nakon što je postao prvi Hrvat u povijesti polufinalist utrke na 200 slobodno, a osvojio je 15. mjesto u Europi, Dominik Straga je na Europskom prvenstvu u Budimpešti izborio polufinale i na 100 metara delfin.

NASTUPI HRVATA

STRAGA 100 delfin (17:23)

22-godišnjak je poboljšao svoj osobni rekord iz doba prije poliuretanskih kostima, spustio ga je za 27 stotinki na 53,49, osvojio prvo mjesto u drugoj kvalifikacijskoj skupini i ukupno 16.

Osobni rekord iz ere prije "svemirskih" kostima poboljšao je i Mario Todorović, spustio ga je za 18 stotinki na 53,52, ali dovoljno tek za 18. mjesto tri stotinke sekunde sporije od posljednjeg polufinaliste Strage.

Roko Šimunić je nastupio u kvalifikacijama na 50 prsno i u konkurenciji 49 natjecatelja osvojio 46. mjesto. 21-godišnjak je otplivao 29,66 i za polufinalom zakasnio sekundu i pol (28,14 Richarda Bodora na 17. mjestu).

FINALA

800 metara (m)
200 prsno (ž)
100 slobodno (m)
100 delfin (ž)

Najbrže vrijeme na 100 delfin je 52,10 Poljaka Konrada Czerniaka ispred trostrukog europskog prvaka (prvi put je danas 36-godišnji Šveđanin Europu pokorio 1997.) Larsa Frolandera (52,46), a na 50 prsno vladaju Slovenci, najbolji rezultat je 27,37 Damira Dugonjiča ispred Emila Tahiroviča (27,50).

Deblji je kraj izvukao trećeplasirani Matjaž Markič, Markič je plivao 27,67, ali je zbog kvote o najviše dvojici polufinalista iz jedne države ostao bez finala (27-godišnjak je bio više od pola sekunde ispred rezultata koji je Bodoru donio polufinale).