Vodeni sportovi

Straga 15., Francuz i Šveđanka obilježili dan

Maja Giljanović • utorak, 10.08.2010.

Europsko prvenstvo u Budimpešti prvo je veliko natjecanje otkad je FINA 1. siječnja zabranila poliuretanske kostime i sumnjalo se da će se plivači biti i blizu svjetskih rekorda, ali Camille Lacourt je u finalu utrke na 100 leđno prognozerima zamalo poništio najave. Francuz je srušio europski rekord Helge Meeuwa sa Svjetskog prvenstva u Rimu prošle godine i svjetskom se rekordu Aarona Peirsola postavljenom u poliuretanu lani u Indianapolisu približio na 17 stotinki sekunde. 32-godišnja Therese Alshammar osvojila je svoju okruglo 60. medalju na velikim natjecanjima, Šveđanka je europska prvakinja na 50 delfin. Hrvatski rekorder Dominik Straga u polufinalu je utrke na 200 slobodno osvojio 15. mjesto.

Camille Lacourt je jučer u kvalifikacijama i u polufinalu na 100 leđno dvaput popravljao rekord europskih prvenstava, 53,50 Arkadija Vjačanina odolijevalo je od Budimpešte 2006. do Budimpešte 2010. godine. Francuz se u kvalifikacijama spustio na 53,27, u polufinalu na 52,58, a u finalu je ubio dvije muhe jednim udarcem.

200 slobodno

Hrvatski rekorder Dominik Straga u drugoj je polufinalnoj utrci na 200 metara slobodno nakon 1:50,21 u kvalifikacijama bio više od sekundu sporiji i s 1:51,31 je osvojio ukupno 15. mjesto u Europi. 22-godišnjak je bolji od Austrijanca Brandla (1:51,39), a za prvim favoritom, svjetskim prvakom i svjetskim rekorderom Paulom Biedermannom zakasnio je četiri i pol sekunde (1:46,88).

Srušio je svojih 52,58, ali i 52,27 Helgea Meeuwa sa Svjetskog prvenstva u Rimu prošle godine i europski rekord spustio do 52,11 što je nepune dvije desetinke sporije od svjetskog rekorda Aarona Peirsola. Amerikanac je prošle godine u poliuretanskom kostimu plivao 51,94, Lacourt danas u tekstilu 17 stotinki sporije.

Slavlje Francuza srebrnom je medaljom upotpunio Jeremy Stravius (53,44), a broncu je osvojio devetoplasirani u polufinalu Liam Tancock. Britanac je profitirao odustajanjem Markusa Rogana i u osmoj je stazi izborio treće mjesto (53,86).

TREĆI DAN, FINALA

1500 metara (m)
200 slobodno (m)
100 prsno (ž)
100 slobodno (ž)
200 mješovito (m)

Poput vina je Therese Alshammar, 32-godišnja Šveđanka je prve medalje osvajala još 1997. na Europskom prvenstvu u Sevilli, svjetska je rekorderka, dvostruka olimpijska vicepobjednica, svjetska prvakinja, a u Budimpešti je osvojila svoj deveti naslov europske prvakinje.

Alshammar je u finalu utrke na 50 metara delfin na iskustvo za šest stotinki sekunde s 25,63 i ispred Jeannette Ottesen (23,69) na drugom i Melanie Henique (26,09) na trećem mjestu osvojil svoju okruglo 60. medalju na velikih natjecanjima.

NASTUPI HRVATA

ŠIMUNIĆ 50 leđno
IMPRIĆ 50 leđno

U utrci osmorice nacionalnih rekordera naslov europskog prvaka na 100 metara prsno osvojen prije dvije godine u Eindhovenu obranio je Alexander Dale Oen. 25-godišnji Norvežanin je 59,29 iz 2008. spustio za devet stotinki i s novim rekordom europskih prvenstava pobijedio europskog rekordera i srebrnog i u Eindhovenu i u Madridu 2004. Huguesa Duboscqa (1:00,15) i Fabija Scozzolija (1:00,41).

Rekord europskih prvenstava na 200 leđno Krisztine Egerszegi iz Atene 1991. preživio je i novu europsku prvakinju Elizabeth Simmonds. Britanka je vodila od prvog do posljednjeg metra i ispred Gemme Spofforth (2:08,25) i Duane Da Rocha (2:10,46), ali je slavila s gotovo pola sekundi sporijim rezultatom (2:07,04) od 2:06,62 peterostruke olimpijske pobjednice, dvostruke svjetske prvakinje i deveterostruke europske pobjednice.