Schildenfeld zabio Juventusu, džoker Balotelli

Matej Milanović • četvrtak, 19.08.2010.

U posljednjem pretkolu Europske lige Gordon Schildenfeld je zabio gol za Sturm Graz. Austrijanci su usprkos tome poraženi na svom terenu od Juventusa s 2:1. Liverpool je minimalno slavio protiv Trabzonspora, Manchester City je jedva pobijedio kod Timisoare, a PAOK je također s 1:0 nadigrao Fenerbahče...

U posljednjem pretkolu Europske lige Liverpool je na svom terenu ugostio Trabzonspor. Jedini pogodak na utakmici postignut je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, a zabio ga je Ryan Babel. U 52. minuti šansu za nokaut promašio je Joe Cole, koji nije iskoristio jedanaesterac. Turci, u čijim je redovima Hrvoje Čale odigrao svih 90 minuta, se tako s minimalnim porazom od 1:0 mogu još uvijek nadati prolazu.

Sturm Graz je također naišao na jako teškog protivnika, Juventus. Talijani su poveli preko Leonarda Bonuccija u 15. minuti. Pomalo neočekivano izjednačenje Sturmu je donio Gordon Schildenfeld u 82. minuti. No, kad se činilo da bi Austrijanci mogli izvući pozitivan rezultat pred uzvrat, stigao je gol Amaurija u sudačkoj nadoknadi, za 2:1 Juventusa.

Tešku je utakmicu imao i Club Brugge u kojem nastupa Ivan Perišić. Nakon samo šest minuta Dinamo Minsk je poveo golom Stanislava Draguna. Dugo su domaći lovili izjednačenje, koje je napokon stigle s 11 metara u 71. minuti. Realizirao ga je Carl Hoefkens. Nakon tog su Belgijci nastavili pritiskati i uspjeli izboriti i pobjedu, a zgoditak za 2:1 djelo je Jonathana Blondela. Perišić je odigrao cijelu utakmicu.

Dejan Mezga je pak s Mariborom igrao u Palermu. Utakmica je prelomljena krajem prvog poluvremena. Naime, u 35. minuti je vratar Slovenaca Marko Pridigar napravio prekršaj za jedanaesterac i zaradio crveni karton. Upravo je Mezga izašao kako bi na gol mogao stati Matej Radan, a najstrožu je kaznu iskoristio Massimo Maccarone realizirao je jedanaesterac za 1:0. Dvije minute kasnije Abel Hernandez je povećao rezultat, a u nastavku su domaći zaokružili rezultat i hipotekirali fazu po skupinama golom Javier Pastore u 77. minuti za 3:0.

U jednom od najjačih parova ovog kruga natjecanja, grčki je PAOK porazio Fenerbahče. Domaćini su pobjedu osigurali pogotkom Vieirinhe u 19. minuti. Gostima nije pomogla niti činjenica da je PAOK od 58. igrao s desetoricom, nakon drugog žutog kartona Vitola.

Što se ostalih jakih klubova tiče, Porto je došao na korak od prolaza visokom pobjedom u Belgiji. Falcao je Portugalcima donio prednost kod Genka s jedanaest metara, a na visokih 3:0 u završnici su povisili Souza i Fernando Belluschi.

Blizu skupinama je i Celtic koji je na svom stadionu porazio Utrecht s 2:0. Efrain Juarez je u 19. doveo domaćine u prednost, a konačan je rezultat postavio Georgios Samaras u 34. minuti.

Borussia Dortmund je bez problema, s visokih 4:0, odradila posao protiv Qarabaga. Po dva gola svaki zabili su Shinji Kagawa i Lucas Barrios. Villarreal je protiv Dnepra bio još uvjerljiviji sa čak 5:0. U listu strijelaca upisali su se Carlos Marchena, Santi Cazorla, Borja Valero, Cani i Nilmar.

Jedva je do pobjeda pak stigao Manchester City. Klub Roberta Mancinija, koji je potrošio najviše novca na prinove jedva je izvukao pobjedu na gostovanju kod Timisoare. Jedina je utjeha za Engleze što je gol za pobjedu postiglo zadnje pojačanje, Mario Balotelli, u 72. minuti igre.

Dok su Englezi do pobjede ipak stigli, Sporting je na svom terenu izgubio 2:0 od Brondbyja. Jan Kristiansen je u završnici prvog dijela postigao prvi zgoditak, a za drugog se pobrinuo Ousman Jallow u 52. minuti. Portugalci će jako teško nadoknaditi ovaj zaostatak na gostovanju te je Brondby blizu iznenađenju.

Na kraju, valja spomenuti minimalne pobjede Napolija i Getafea. Talijani su zgoditkom Ezequiela Lavezzija u nadoknadi prvog poluvremena porazili Elfsborg. Španjolci su pak, slavili protiv ciparskog APOEL-a, pogotkom Daniela Pareja u 43. minuti.