1. Hrvatska nogometna liga, 7. kolo, 11.09.2010, 19:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 30.000
Suci: Andrej Burilo, Conjar, Grgić (svi Osijek)

Bernard Jurišić • subota, 11.09.2010.

Hajduk i Dinamo nisu odlučili tko je bolji u prvom prvenstvenom derbiju ove sezone. Pred 30.000 gledatelja na Poljudu Splićani i Zagrepčani postigli su po jedan pogodak i zadržali razmak od jednog boda na prvenstvenoj ljestvici...

Prvi prvenstveni derbi ove sezone dočekan je u svjetlu uspješnih ljetnih kvalifikacija oba naša najveća kluba u Europi. Kako derbi uglavnom ne nudi spektakularan nogomet, ni ovog puta navijači se nisu nadali nekoj sjajnoj igri. No, naboja, trke i želje nije nedostajalo ni na jednoj strani.

Očekivao se klasičan početni Hajdukov nalet, no Dinamovci su uspješno otupjeli oštricu očekivanog pritiska domaćina na Poljudu. No, osim neopasnog udarca Badelja ništa nismo vidjeli u prvih 20 minuta.

Poruka Markoviću i tridesetak BBB-a

Sjajna je i ovog puta bila atmosfera na derbiju u Splitu, a 30.000 navijača Hajduka imalo je i brojčanu i glasovnu premoć. Samo 30-ak BBB-a smjestilo se na jugozapad, sa samo jednim transparentom: "Sovići".

Hajdukovi navijači izvjesili su nekoliko poruka na sjevernoj tribini, od kojih je pljesak svih tribina izazvala poruka HNS-u: "Dok smo čekali vaša obećanja, reprezentacije je punila maksimirska zdanja, sad oćete u Splitu, a mi vam nudimo tvrdu k***. Markoviću jedi g***."

Pomalo uspavani Hajduk prvu malo bržu akciju kreirao je tek u 26. minuti. Strinić je tada munjevito probio lijevi bok i zavrnuo prema Vukušiću na drugoj vratnici, no Vrsaljko je odbio ispred njega i spasio svoja vrata. Na loptu je natrčao Anas Sharbini na desetak metara, no nije ju uspio iskontrolirati.

U 39. minuti gužvu ispred Lončarića Vukušić nije uspio pretvoriti u Hajdukov vodstvo, ali zato jest Sammir u Dinamovo tri minute kasnije na drugoj strani. Badelj je fino zadržao jednu loptu na lijevoj strani kaznenog prostora, odlično proigrao Sammira na drugoj vratnici, a ovaj matira Subašića za Dinamovo vodstvo i prednost na poluvremenu.

U drugi dio Hajduk je krenuo puno odlučnije, čak pet minuta došli su na teren prije Dinamovaca i sudaca. Vukušić je odmah nakon polaska s centra krenuo u prodor, ali je napravio dribling previše, a u 52. minuti Maloča je na drugoj vratnici dočekao Ibričićev korner i savladao Lončarića, no nije i Badelja na gol-liniji.

Dinamo je zbijen u svoj kazneni prostor, desetak minuta trajala je prava opsada gostujućih vrata. A nakon što je zbog ozljede Dinamovog vratara Lončarića zamijenio Kelava, stigao je i izjednačujući pogodak.

Igrala se 59. minuta, dugo se lopta motala unutar i oko Dinamovog kaznenog prostora. Ibričić je pucao, Kelava odbio loptu, ali samo do Anasa Sharbinija, koji s desetak metara pronalazi put do Dinamove mreže i postiže svoj prvi pogodak u našem najvećem derbiju.

Nakon izjednačnja se rasplamsala igra u oba smjera, konačno smo gledali nešto dobrog nogometa večeras. Sammir je odličnim slobodnim udarcem iz "skraćenog kornera" opasno ugrozio Subašića u 65. minuti, Etto glavom dvije minute kasnije, a sjajnu prigodu za Hajduk propustio je realizirati Tomasov u 68. minuti, kad je izbio oči u oči s Kelavom.

Pao je nakon toga intenzitet utakmice, kao da su obje strane bile zadovoljne bodom i nisu željele previše riskirati u potrazi za pobjedom. Jednom je Anas ciljao dalji Kelavin kut, ali nije uspio, a dvaput je na drugoj strani Dinamo prijetio nakon ubačaja Sammira, no Tonel i Vrsaljko nisu bili precizni.

Derbi je tako okončan miroljubivo, podjelom bodova koja na kraju neće razočarati ni jedne ni druge. Prvenstvo je dugo, a obje momčadi ove jeseni čeka još puno velikih izazova i okršaja.

• Obrisan korisnik12.09.2010. u 17:43
    normalno da je bio penal ..samo sto vi to ne zelite priznat.....pa tko je imalo normalan odma se zapita zasto derbi ne sudi naj bolji sudac vec nesto eksperimentiraju
  • Obrisan korisnik12.09.2010. u 12:55
    meni nije jasno kako jedan Tomečak grije klupu dok neki Dodo ili Etto zauzimaju njegovo mjesto..... za Tomečaka se raspitivao Chelsea, a u Dinamu nemože igrati..... TKO JE TU LUD????
  • Obrisan korisnik12.09.2010. u 00:15
    Cijeli derbi je ostao u sjeni Kelavine tetovaže .. Kelava ti si Bog!
  • snoopy11.09.2010. u 23:39
    na početku su samo napucavali loptu što dalje od sebe, kao da se boje igre, poslije je bilo bolje -sudac je dobro vodio utakmicu, nije previše prekido igru, al mi smeta kako igrači sporo izvode prekide, pa i golmanu treba 5 minuta da ubaci loptu u igru, to bi sve moglo brže i tečnije a oni troše... [više na forumu]
    snoopy
  • Obrisan korisnik11.09.2010. u 23:35
    Očito se nećemo nikad dogovoriti... Po meni je penal čist, po tebi nije... Samo bi reka da je slučajno situacija obrnuta, da je Sharbini ukliziva a Badelj pao možeš biti siguran da bi bio suđen penal...