Saint-Etienne za pamćenje, bod Lensa

Maja Giljanović • subota, 18.09.2010.

Vedranu Runji i Gregoryju Serticu u 2010. ne cvjetaju ruže, pobijedili se samo Arles-Avignon, posljednje dvoje utakmice su izgubili, ali u 6. kolu barem su izvukli bod. Valenciennes je vodio sve do 90. minute kad je bod gostima u pet do 12 na Serticevu asistenciju spasio Boukari. Toulouse je nakon druge utakmice uzastopce bez pobjede ispustio čelo, novi lideri su nakon 3:0 slavlja protiv Montpelliera rekordnih 10 puta prvaci Saint-Etienne. Prvi je to put da su Les Verts na prvom mjestu nakon 1981. godine.

Saint-Etienne je istinski velikan francuskog nogometa, Les Verts su rekordnih 10 puta osvojili naslov prvaka, ali posljednji put 1981. godine. U 2000-ima se tradicionalno provode kao bosi po trnju i posljednjih sezona spas osiguravaju u zadnjim kolima, ali čini se da su krenuli starim stazama slave.

Nakon 3:1 protiv Lensa prije dva tjedna i 1:0 u gostima protiv lidera Toulousea Saint-Etienne je u 6. kolu pobijedio i treću utakmicu uzastopce. Igrači Christophea Galtiera u susret su protiv Montpelliera ušli kao favoriti, na svom Geoffroy-Guichardu Montpellier su ugostili 12 puta, 10 puta pobijedili, jednom odigrali bez pobjednika i samo jednom izgubili (1995.).

Vezane vijesti

Pred 30,406 navijača krenuli su silovito od prvog zvižduka, nakon 15. minuta posjed lopte je bio 62 % u njihovu korist, a inicijativa im se isplatila u 21. minuti. Dimitri Payet je pokazao zbog čega je najbolji buteur prvenstva, autor hat-tricka protiv Lensa, strijelac četiri gola u pet odigranih utakmica, 23-godišnjak se elegantno riješio El-Kaoutarija i poslao loptu iza Jourdrena.

U obrani Montpelliera curi i u 32. minuti kada prednost Saint-Etiennea podebljava Emmanuel Reveillere, a u 66. minuti goste na koljena još jednom baca Payet. Utakmica se kraju privela u revijalnom tonu, Payet je izašao iz igre u 86. minuti uz ovacije tribina, a Les Verts su prvi put od posljednjeg naslova prvaka izbili na čelo tablice.

Nakon četiri pobjede uzastopce i poraza od Saint-Etiennea u prošlom kolu Toulouse je večeras odigrao 0:0 na gostovanju protiv Monaca i ispustio prvo mjesto. Monaco ni šestu utakmicu nije iskusio gorčinu poraza, a prvo ime susreta bez dileme je Stephane Ruffier. Golman Monaca je briljirao, a osobito se istaknuo u posljednjih 15 minuta kad je skinuo udarac Capouea na samoj gol-liniji u 75., šut Santandera u 76. i Sissoka u 84. minuti.

Nakon vodstva Samasse u 55. minuti Vedran Runje i Gregory Sertic su u Valenciennesu živu glavu spasili u 90. minuti golom Boukarija na asistenciju 20-godišnjaka na posudbi iz Bordeauxa, a gosti su se osladili i u Nancyju, Lorientu i u Arlesu. Brest je golovima Micole u 70. i Tourea u drugoj minuti nadoknade slomio otpor Lorienta, Caenu je u 41. minuti pun plijen osigurao El-Arabi, a Marseille je protiv fenjera slavio golovima Cheyroua u 32. i dojučerašnjeg igrača Arles-Avignona Ayewa u 36. i 54. minuti. Prednost domaćeg terena zato nije prokockao Sochaux, Ospina je poklekao četiri puta, Nicu su potopili Brown, Boudebouz, Martin i Maiga.