Automoto

Pedrosa u sendviču Stonera i Haydena

Maja Giljanović • nedjelja, 19.09.2010.

Nezadrživ još od petka i prvog slobodnog treninga Velike nagrade Aragonije Casey Stoner je dočekao svoj veliki trenutak, Australac je vodio od prvog do posljednjeg zavoja i proslavio prvu ovogodišnju pobjedu. Dani Pedrosa je osvojio drugo mjesto, a Nicky Hayden je prvi put u 2010. izborio podij sjajnim posljednjim krugom u kojem je prestigao Jorgea Lorenza i lidera prvenstva prvi put nakon 12 utrka koliko je bio na postolju izbacio iz Top 3.

Casey Stoner je dovršio posao u Aragoniji, nakon tri slobodna treninga i kvalifikacija bivši svjetski prvak je osvojio i utrku i prvi put u 2010. osvojio 25 bodova. Pobjeda Australca ni u jednom trenutku nije dolazila u pitanje, vodio je od prvog do posljednjeg zavoja i odolio pritisku Danija Pedrose.

Pedrosa je skidao po dvije stotinke po sektoru i u devetom krugu mu se približio na samo jednu sekundu, ali Stoner se nije pokolebao. Pet krugova prije kraja odvojio se na preko tri sekunde, slomio mu otpor i na koncu slavio pet sekundi ispred Španjolca.

Izvrsnu je utrku odvozio i drugi Ducati i još jedan bivši svjetski prvak Nicky Hayden. Amerikanac je prvi put u 2010. izborio podij i to nadahnuto u posljednjem krugu ispred Jorgea Lorenza. Beskompromisno je napao lidera u ukupnom poretku i Španjolcu prvi put nakon što je u prethodnih 12 utrka bio na postolju izbacio iz Top 3.

Ben Spies nije podlegao pritisku Andree Doviziosa, Talijan se preforsirao, u posljednjem krugu izletio sa staze i ostao bez plasmana, a Spies je utrku završio na petom mjestu ispred Valentina Rossja. U Top 10 su i Marco Simoncelli, Alvaro Bautista, Marco Melandri i Aleix Espargaro, a u 16. krugu izletio je i Randy De Puniet.

Pedrosa je Lorenzovu prednost na čelu spustio na 56 bodova, Stoner se uspeo na treće mjesto 73 boda iza Pedrose, Rossi je ostao na četvrtom, a Dovizioso je pao na peto mjesto.

Pole je u slavlje u utrci pretočio i Andrea Iannone (40:33,264) ispred Juliana Simona i Gabora Talmacsija u Moto2, a u klasi do 125 kubika slavio je Pol Espargaro (38:14,248) ispred Nicolasa Terola i Bradleyja Smitha. Toni Elias u Moto2 ispred Simona ima 74 boda prednosti, a Terol ispred Espargara samo šest.

Sljedeća utrka je Velika nagrada Japana na stazi Motegi 3. listopada.