Premiership, 5. kolo, 19.09.2010, 14:30 h
Manchester United
Manchester United 3:2 Liverpool
Liverpool

Marin Vuković • nedjelja, 19.09.2010.

Najveći derbi engleskog nogometa pripao je Manchester Unitedu nakon utakmice pune pogodaka, preokreta i uzbuđenja, a čovjek odluke bio je Dimitar Berbatov koji je hat-trickom obilježio svoju najbolju utakmicu u crvenom dresu.

Utakmica koja nakon prvih 45 minuta nije puno obećavala u drugom se poluvremenu pretvorila u pravi klasik velikih rivala. Iako su poveli s dva pogotka razlike, nogometaši Manchester United još su jednom, treći put ove sezone ispustili vodstvo, no bodove im je spasio danas fantastični Dimitar Berbatov.

Na greškama se (ne) uči

Premda su i Alex Ferguson i Roy Hodgson uoči utakmice isticali kako su njihove momčadi nakon pogrešaka iz prethodnih kola dobro naučile lekciju, to se nije dogodilo.

Manchester United je nakon Craven Cottagea i Goodison Parka i treći put ove sezone izgubio koncentraciju, ispustio vodstvo i umalo prosuo nove bodove, no ovaj put su imali dovoljno vremena za još jedan pogodak.

Liverpool pak nije izvukao pouke iz utakmice s Birminghamom, u kojoj su iznimno loše reagirali na ubačaje u šesnaesterac i spasili bod isključivo zahvaljujući raspoloženom Pepeu Reini. I ovaj put visoke lopte u kazneni prostor bile su kobne kod sva tri pogotka Uniteda, no ovaj put nije bilo pomoći Reine.

Susret je otvoren inicijativom Uniteda, koji je tijekom cijelog prvog dijela bio bolja i odlučnija momčad, dok su u vodu pale najave Roya Hodgsona kako će napasti domaćina na Old Traffordu.

Dominacija se isplatila nakon 42 minute, kada je korner izveo Ryan Giggs, a Dimitar Berbatov iskoristio loše pokrivanje Fernanda Torresa i glavom poslao loptu iza leđa Pepea Reine.

Ni nakon odmora slika se nije promijenila, United je i dalje bio bolja momčad i u 59. minuti zasluženo je udvostručio svoje vodstvo. Nakon ubačaja Nanija s desne strane, Berbatov je odlično primio loptu i lijepim škaricama povisio na 2:0.

Kada se činilo da je United bez problema i praktički bez ispaljenog metka s Liverpoolove strane na putu do treće prvenstvene pobjede, uslijedio je novi pad, a gosti su se na krilima Stevena Gerrarda i dotad neprimjetnog Torresa u samo pet minuta vratili u utakmicu.

Roy Hodgson: "Mislim da smo dobro igrali u drugom poluvremenu i zasluženo došli do izjednačenja. Međutim, primili smo tri pogotka nakon ubačaja u kazneni prostor i s tim smo razočarani. Da je bilo nešto više koncentracije i smirenosti, možda smo mogli i izvući nešto iz ove utakmice."

Prvo je Johnny Evans u šesnaestercu srušio Torresa, a sudac Howard Webb opravdano pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač u 55. minuti bio je Gerrard i Liverpool je ponovno bio u igri.

Samo pet minuta kasnije na rubu šesnaesterca opet je srušen Torres, a Gerrard ovaj put iz slobodnog udarca pogađa rupu u Unitedovom živom zidu i izjednačuje na 2:2.

Premda je veći dio utakmice bio u podređenom položaju, Liverpool se odjednom podigao iz pepela i dobio ambicije i dobiti utakmicu, no još jedna neopreznost u obrani i bljesak sjajnog Berbatova riješio je utakmicu.

Igrala se 84. minuta kada je John O'Shea ubacio u šesnaesterac gostiju, a Berbatov skočio više od Jamieja Carraghera i glavom postavio konačnih 3:2.